Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Jemen - Transport i poruszanie się po kraju

Poruszanie się po Jemenie jest dość tanie i łatwe, mimo słabo rozwiniętej sieci komunikacyjnej. Ponieważ nie istnieje tu kolej, możliwy jest tylko transport drogowy lub lotniczy.

Na podróżowanie po kraju (poza Sanę) niezbędne jest pozwolenie (po arabsku at-tasrich), które można uzyskać w biurze policji turystycznej. W Sanie znajduje się ono na tyłach kompleksu Ministerstwa Turystyki w dzielnicy Al-Hasaba. Pozwolenie należy skserować w kilku lub nawet kilkunastu (w zależności od długości trasy) kopiach, ponieważ po jednym egzemplarzu zostawia się w policyjnych punktach kontrolnych po drodze. Pozwolenie jest bezpłatne.

Pozwolenie przyznawane jest całej określonej grupie osób podróżującej razem, na określony okres i na określonej trasie. Wszystkie te dane należy podać urzędnikowi, dodatkowo wraz z kserokopiami najważniejszej strony w paszporcie oraz aktualnej wizy jemeńskiej.

Trzeba pamiętać, że we wszystkich środkach transportu obowiązuje zasada, która mówi, że kobieta (zarówno Jemenka, jak i turystka) nie może siedzieć obok obcego mężczyzny. Aby tę zasadę kultywować, dochodzi wielokrotnie do zabawnych z naszego punktu widzenia roszad, z których niektóre mogą skończyć się nawet tym, że „nieparzysta” osoba jest zmuszona do rezygnacji z przejazdu.

 

Autobus. Autobusy kursujące na dalszych trasach są dość dobrej jakości i często mają klimatyzację. Warto wcześniej kupić bilet na dworcu (o ile to możliwe), abyście nie byli zmuszeni do zmiany planów z powodu braku miejsc.

Z Sany autobusem można dostać się do Taizu, Sajun, Adenu, Al-Mukalli, Al-Hudajdy i wielu innych miejscowości. Kurs np. na trasie Sana–Sajun to wydatek rzędu 1500 rijali za osobę, podróż trwa 9 godzin. Sana–Al-Hudajda to około 900 rijali. 

Autobusy jeżdżą według rozkładu jazdy, który mimo wszystko jest nieco płynny. Jest to jednak jedyny środek transportu lądowego, który kursuje według jakiegokolwiek rozkładu. Daje to więc pewne pojęcie o tym, o której dotrzecie na miejsce.

W wielu autobusach palone są papierosy. Być może jest to zakazane tylko w pojazdach z włączoną klimatyzacją – tak by wynikało z naszych obserwacji.

 

Minibusy/shared taxi. Minibusy to środek komunikacji miejskiej w Sanie. Są bardzo tanie (10-40 riali) i można nimi dotrzeć właściwie w każde miejsce. Ich ciekawą właściwością jest to, że można wsiąść i wysiąść w dowolnym punkcie trasy, wołając „Ala-dżanb”.

Minibusy nie kursują według rozkładu, lecz z miejsca odjazdu wyruszają, gdy zapełnią się pasażerami. Za przejazd płaci się kierowcy podczas wysiadania lub też opłatę zbiera w trakcie jazdy zatrudniony do tego celu chłopiec (czasem są to młodzi mężczyźni, dużo częściej młodzież lub dzieci).

W Jemenie bardzo popularną formą komunikacji są wieloosobowe taksówki, kursujące zarówno pomiędzy dużymi, jak i mniejszymi miejscowościami. Są to na ogół bardzo wysłużone samochody osobowe, często combi lub pick-upy (prawie na pewno Toyota Hilux). Przejazd nimi jest tani, ale mało komfortowy. Pojemność samochodu osobowego może zdziwić Europejczyków – Jemeńczycy są zwykle bardzo szczupli, zatem do taksówki zmieści się ich nawet kilkunastu! Taksówki tego typu odjeżdżają z określonych miejsc w mieście, po uzbieraniu kompletu pasażerów. W przypadku pick-upów, jeżeli zajęte są wszystkie miejsca w kabinie, kolejni pasażerowie zasiadają na pace.

Taksówkarze nigdy nie przegapią okazji, by zarobić na obcokrajowcach. Jeżeli jednak zachowacie czujność, a przy okazji poznacie najważniejsze liczebniki po arabsku, jest szansa, że przejazd będzie was kosztował tyle samo co tubylca.

Przejazd wieloosobową taksówką na trasie Sana–Al-Mahwit to wydatek ok. 500 rijali za osobę, zaś Sana–Taiz – 1000 rijali.

 

Samochód. Warto wynająć samochód, szczególnie jeśli podróżujecie w większej grupie. W wypożyczalni w Sanie zapłacicie 50-60 dolarów za dobę za nową Toyotę Corollę lub 100 dolarów za samochód terenowy tej marki. Wystarczy ksero paszportu (w Jemenie nikt nie sprawdza prawa jazdy). Można także wynająć samochód z kierowcą, cena jest wówczas odpowiednio wyższa.

Specyfika ruchu drogowego w krajach arabskich jest powszechnie znana, jeśli więc zdecydujecie się samodzielnie kierować samochodem, powinniście wziąć to pod uwagę. Refleks i cierpliwość z pewnością się przydadzą. 

Prędkość poruszania się po drogach Jemenu zależy oczywiście od ukształtowania terenu. Drogi górskie to zwykle wąskie serpentyny sprzyjające wolnej jeździe, natomiast trasy prowadzące przez pustynie pokonuje się dużo szybciej (100 km/godz.), są bowiem proste jak strzała i bezkolizyjne.  

 

Promy/łodzie. Drogą morska można dostać się na Sokorę, jednak jedynie w porze, gdy nie ma monsunów (październik-kwiecień).

Pociągi. W Jemenie nie ma linii kolejowych.

Autostop. Autostop jest dobry, ale raczej na głównych trasach. W innym przypadku możecie utknąć w małych wioskach na jakiś czas. Autostop jest generalnie bezpłatny.

Taksówki. Bardzo powszechne w miastach oraz na dłuższe trasy (patrz: minibusy/shared taxi). Taksówkarze rzadko mówią po angielsku. Najlepszym rozwiązaniem jest znajomość arabskiej nazwy obiektu, do którego chcecie dotrzeć.

W Sanie wielu taksówkarzy zna jedynie główne cele w mieście, nie mają rozeznania w nazwach ulic i obiektach. Nigdy się jednak do tego nie przyznają! Mimo wszystko zabierają pasażera i krążą z nim po mieście, jednocześnie pytając kolegów po fachu, jak dotrzeć w dane miejsce.   

Zawsze trzeba się targować, taksometry nie mają w Jemenie racji bytu. Należy obowiązkowo ustalić cenę kursu przed wejściem do taksówki.

Przejazd taksówką z lotniska w Sanie do Starego Miasta kosztuje ok. 1000 rijali (po targowaniu).

 

Rower. Prawie w ogóle nie używany. Dorośli Jemeńczycy wręcz wstydzą się jazdy na rowerze, uważając ją za domenę dzieci.

Samolot. Samolotem warto poruszać się tylko, gdy wasz pobyt w Jemenie jest ściśle ograniczony czasowo. Podróż samolotem jest też dobrym rozwiązaniem, gdy chcecie dostać się na Sokorę. Lot trwa niecałe trzy godziny i kosztuje około 160 dolarów w obie strony. Loty na trasie Sana–Hadibu odbywają się raz w tygodniu i mają międzylądowanie w Al-Mukalli. 

Kraje, do których łatwo się przedostać. Z Jemenu można drogą lądową dostać się jedynie do Omanu, granica z Arabią Saudyjską jest zamknięta dla turystów.

Jemen może być dobrą bazą wypadową do Afryki. Do Etiopii na przykład dostać się można samolotem linii Yemenia – lot z Sany do Addis Abeby trwa dwie godziny. Z Mokki kursują natomiast promy do Dżibuti. Nie pływają one jednak regularnie i kursują w wybrane dni tygodnia, nocą. Wszystko to cały czas ulega zmianie, dlatego koniecznie należy zapytać o szczegóły na miejscu w Mokce (w lokalnym dialekcie Al-Maha). Bilet kosztuje 4-5 tys. riali.

Autor

Adriana Łada i Błażej Lis - Religioznawca i arabista zainteresowani kulturą arabską. Chętnie podróżują w różne zakątki świata, nie tylko do krajów arabskich. W Polsce z przyjemnością wędrują po Beskidach. W Jemenie spędzili cztery miesiące, mieszkając w sercu starego miasta w Sanie. Swoje wrażenia opisali na stronie www.jemen.ovh.org.

Obejrzyj zdjęcia z Jemenu.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)