Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Jemen - Na co uważać

Jemen wydaje się krajem przyjaznym i bezpiecznym. Zagrożenie przestępczością pospolitą jest znikome – jeszcze kilka lat temu za kradzież ucinano rękę. Nocne spacery po Sanie są znacznie bezpieczniejsze niż po Warszawie. To, co może zniechęcać, to potencjalne zagrożenie ze strony fundamentalistów muzułmańskich, szczególnie w rejonie Wadi Hadramawt.

 

Mieszkańcy. Kobiety z zachodu powinny być ostrożne w nawiązywaniu kontaktów z nieznajomymi, a także pamiętać, by nie prowokować strojem i zachowaniem. Mężczyźni nie powinni nawiązywać znajomości z kobietami. 

Kanty i oszustwa. Należy zachować czujność w kontaktach z taksówkarzami i handlarzami – zawsze zawyżają ceny. Zawsze powinniście się targować. Generalnie zawsze należy być czujnym, gdy ktoś prosi was o jakąś zaliczkę lub jakiekolwiek inne pieniądze.

Woda. Zalecana jest woda butelkowana.

Ciemne miejsca. Na Zatoce Adeńskiej działają piraci, dlatego też żeglowanie po jej wodach jest ryzykowne. Należy unikać wyjazdu w tereny, na obszarze których trwają walki plemienne bądź rewolty skierowane przeciwko rządowi (np. region Saada przy granicy z Arabią Saudyjską). Ryzykowne miejsca to niezmiennie miasto Marib i rejon Wadi Hadramawt.

Jedzenie. Należy unikać spożywania surowych, niemytych owoców i warzyw. Po posiłkach w lokalach – mimo, że były one mało higieniczne – nic nam się nie stało, więc jak najbardziej je polecamy.

Ruch drogowy. Jemeńczycy nie przestrzegają podstawowych zasad ruchu drogowego, dlatego też należy zachować czujność, przechodząc przez jezdnię lub kierując samochodem.

Trudności w poruszaniu się po kraju. Na podróżowanie po kraju niezbędne są pozwolenia. Nie są one wydawane na miejsca, które zostaną uznane za niebezpieczne dla obcokrajowców. PRZECZYTAJ SEKCJĘ „TRANSPORT I PORUSZANIE SIĘ PO KRAJU”.

Drogi generalnie są dobrej jakości. Dotarcie do większych miejscowości nie stanowi znaczącego problemu. Wschodnią część kraju zajmuje rozległa pustynia, będąca częścią największej pustyni piaszczystej świata – Ar-rub al-Chali. Sieć dróg jest tam słabo rozwinięta, osad jest niewiele, więc trudno też o zaopatrzenie w wodę i pożywienie.   

 

Przyroda. W Jemenie występują skorpiony i węże, nie spotyka się ich jednak powszechnie.

Choroby. Zagrożenie żółtaczką jest wysokie. Na nizinach (szczególnie nad Morzem Czerwonym), występuje zagrożenie malarią. Zagrożenie zatruciami pokarmowymi oraz osłabieniami spowodowanymi upałem na terenach nizinnych. 

Szczepienia.
WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane
Żółta gorączka (żółta febra) - niekonieczne
BTP (błonnica, tężec, polio) - zalecane
Dur brzuszny (tyfus) - zalecane
Wścieklizna - zalecane (w zależności od charakteru pobytu) 
Japońskie zapalenie mózgu - niekonieczne
Meningo-koki (a+c) - niekonieczne

Autor

Adriana Łada i Błażej Lis - Religioznawca i arabista zainteresowani kulturą arabską. Chętnie podróżują w różne zakątki świata, nie tylko do krajów arabskich. W Polsce z przyjemnością wędrują po Beskidach. W Jemenie spędzili cztery miesiące, mieszkając w sercu starego miasta w Sanie. Swoje wrażenia opisali na stronie www.jemen.ovh.org.

Obejrzyj zdjęcia z Jemenu.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)