Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Jemen - Ludzie i kultura

Etykieta i zwyczaje. Jemen to konserwatywny kraj muzułmański, o ściśle określonych obyczajach i regułach życia społecznego.

Spotkacie tu wiele tradycyjnych zwyczajów świata arabsko-muzułmańskiego: podawanie i przyjmowanie wszystkiego wyłącznie prawąa ręką, ostrożne traktowanie obcych kobiet, wylewne okazywanie przyjaźni miedzy mężczyznami (nierzadko dwóch przyjaciół trzyma się za ręce), jedzenie rękoma ze wspólnego naczynia itp. W Jemenie obowiązuje też prohibicja.

Kwestia relacji damsko-męskich jest równie ściśle określona w jemeńskim społeczeństwie. Nie jest przyjęte, by mężczyzna zagadnął obcą kobietę, dotknął jej, a tym bardziej okazywał jej publicznie względy. W restauracjach znajdują się specjalne pomieszczenia dla rodzin, gdzie za dyskretnymi zasłonami kobiety mogą zjeść swobodnie posiłek, zdejmując zasłonę z twarzy. Należy pamiętać o tych zasadach nawet w środkach transportu – nie przystoi, by mężczyzna usiadł obok niespokrewnionej z nim kobiety. 

Zrobienie kobiecie zdjęcia jest uznawane za pogwałcenie jej prywatności. Dla odmiany mężczyźni chętnie pozują do zdjęć, a także z dumą prezentują swoje dzieci i zachęcają by je sfotografować.

Charakterystycznym dla Jemenu zwyczajem jest żucie katu – liści lekko narkotycznej rośliny. Jest to nieodłączny element życia codziennego większości Jemeńczyków, we wszystkich grupach społecznych i wiekowych, który dotyczy czasami także kobiet. Rytuał żucia katu rozpoczyna się po południu i trwa do późnego wieczora. Podczas żucia listki kumuluje się w ustach, tworząc w jednym lub obu policzkach zbitą kulę. Efekt jest taki, że wieczorami mężczyźni wyglądają jakby dostali ostrej opuchlizny lub też bardziej obrazowo – przypominają chomiki.

Kobiety przyjeżdżające do Jemenu muszą zwracać uwagę na swój strój – zakrywać ręce, nogi i dekolt, w ten sposób mają szansę na mniej nachalne traktowanie przez Jemeńczyków. Jednak tak czy inaczej musicie być przygotowane na częste zaczepki słowne i próby flirtu. 

Jeżeli będziecie przestrzegać panujących zwyczajów, mieszkańcy będą nas traktować z szacunkiem.

 

Mieszkańcy. Przeważająca większość mieszkańców Jemenu to Arabowie. Poza tym spotkać tam można Afrykańczyków, Europejczyków i Hindusów. 

Jemeńczycy są bardzo przyjaznym i gościnnym narodem. Mężczyźni chętnie zagadują, służą pomocą i z chęcią zapraszają do domu na obiad. Niezwykle rzadko zdarza się, by okazywano niechęć obcokrajowcom, mi. n. ze względu na ich religię. Większość mieszkańców ma stereotypową wiedzę na temat kultury zachodniej (często o wielce przesadzonych wnioskach), niemniej chętnie konfrontują to w rozmowie.

Jemen zadziwia strojami mieszkańców. Kobiety odziane są od stóp do głów w czerń i noszą zasłony na twarz, mężczyźni natomiast ubrani są w tradycyjne dżalabijje lub futy (barwne płótno omotane wokół bioder), na które zarzucają marynarki, a na głowie noszą fantazyjnie zawiązane chusty.

Każdy mężczyzna nosi za pasem tradycyjny, charakterystycznie zakrzywiony nóż jemeński, zwany dżambijją. Jest to echo dawnych walk i podziałów plemiennych, a także symbol statusu materialnego, dżambijje bowiem wykonane są z mniej lub bardziej szlachetnych materiałów.

Jedyne co może w Jemenie męczyć, to natrętni młodzi chłopcy, którzy chcą służyć za przewodników, ale zdarza się to jedynie w wybitnie turystycznych miejscach.

 

Przydatne języki. Językiem urzędowym jest arabski, jednak w życiu codziennym używa się dialektu. Warto znać podstawowe słowa i liczby w tym języku, co znacznie ułatwi porozumiewanie się. Angielskim posługują się głownie młodzi ludzie, starsi zaś czasami mówią po rosyjsku.

Święta. Święta religijne związane z islamem. Piątek jest w islamie dniem odpoczynku, większość punktów handlowych i usługowych jest więc zamknięta.

Święto państwowe: 22 maja – Dzień Zjednoczenia.

 

Jedzenie. Niestety sfera kulinarna w Jemenie nie jest zachwycająca. Jedzenie w punktach gastronomicznych jest tanie, ale dość monotonne - przeważają gotowane warzywa w pikantnych sosach, z których najbardziej znane to fasulijja, czyli fasola w pomidorach oraz ful - groch w sosie. Uliczne budki oferują takie przysmaki jak falafel, czyli bagietkę z małymi kotlecikami z ciecierzycy, surówką i frytkami oraz szarmę - mięsną wersję falefela. Smaczne są świeżo pieczone chleby arabskie (chubz). W wielu restauracjach wypieka się je na miejscu i podaje gościom jeszcze gorące.

Kuchnię jemeńską cechuje stosowanie dużej ilości przypraw. Bardzo popularne jest np. curry, ale także kardamon czy goździki. Niektóre potrawy są bardzo ostre, co jest najczęściej efektem dodania dużej ilości popularnych w tym kraju ostrych papryczek.

Prawdziwą rewelacją są soki. Przygotowuje się je na bieżąco i nie jest to w żadnym razie byle jaki nektar, tylko zmiksowany owoc lub wyciśnięty z owocu sok, czasem z dodatkiem mleka. A ich wybór może przyprawić o zawrót głowy: pomarańczowy, mango, ananasowy, truskawkowy, z limonki, bananowy i wiele innych.

 

Religia. Religią dominującą jest islam. Jemeńscy muzułmanie dzielą się na sunnitów (szkoły szafi’ickiej) – 50% oraz szyickich zajdytów – 48%. Niewielką ilość stanowią imamici i isma’ilici.

Co warto przywieźć na pamiątkę. Ponieważ Jemen to ojczyzna kadzidła, warto kupić je właśnie tam. Macie do wyboru kadzidło naturalne (po prostu zastygnięta żywica), mirrę oraz różne aromatyczne mieszanki. Smakoszy kawy zachęcamy zaś do spróbowania słynnej Mokki. Ciekawą pamiątką będzie dżambijja – tradycyjny nóż, nie spotykany nigdzie poza Jemenem.

Warto zajrzeć na stary suk (targ) w Sanie. Jest on podzielony na branżowe sektory (z biżuterią, szalami, bakaliami, plecionkami, dżambijjami, sziszami itd.), z których każdy oferuje ciekawe produkty rękodzielnicze.

Autor

Adriana Łada i Błażej Lis - Religioznawca i arabista zainteresowani kulturą arabską. Chętnie podróżują w różne zakątki świata, nie tylko do krajów arabskich. W Polsce z przyjemnością wędrują po Beskidach. W Jemenie spędzili cztery miesiące, mieszkając w sercu starego miasta w Sanie. Swoje wrażenia opisali na stronie www.jemen.ovh.org.

Obejrzyj zdjęcia z Jemenu.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)