Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Iran - Co warto

Miasta. Duże miasta są męczące, szczególnie Teheran. Jeśli możesz, ogranicz pobyt w Teheranie do minimum, bo to miasto to nie ma zbyt wiele do zaoferowania, ale Muzeum Klejnotów zalicz koniecznie. Bilet kosztuje 6 USD.

Polecam Isfahan - zwiedzaj wszystko, co polecają przewodniki. Wypij herbatę wieczorem w herbaciarni na piętrze z widokiem. Niesamowite miejsce. Koniecznie też w Isfahanie odwiedź mosty i poszukaj tam jakieś kawiarenki. Magiczna sprawa szczególnie jak będziesz miał szczęście i będzie woda w rzece (my mieliśmy)

Jeśli masz czas, odwiedź zielone, ładnie położone na północy Masule. Jedyny mankament tej miejscowości to fakt, że miejscowi też upodobali sobie to miejsce.

Drugie miejsce na północy to Kandovan. Do tej miejscowości najłatwiej dojechać z Tebrizu. To taka mini-Kapadocja, ale nie tak nastawione na turystów. Będąc w Tebrizie, koniecznie odwiedź informację turystyczną, w której pracuje Naser - chodząca encyklopedia, wszystko załatwi. Jego odwiedzają wszyscy obcokrajowcy i tę informację o Naserze znajdziesz pewnie w każdej relacji z Iranu. Facet mówi w wielu językach, nawet trochę po polsku. (CP)

 

Przyroda. Z pewnością ciekawy jest wypad na pustynię piaszczystą i postawienie nogi na wyschniętym słonym jeziorze – taka możliwość jest niedaleko karawanseraj Maranjab, 80 km na północny wschód od Kashanu. (AZ)

Zwiedzanie. Polecam niesamowite mauzoleum w Ardabilu, bazar i sanktuaria w Qazvinie (miasto niedoceniane przez LP), kompleks świątyń w mieście Chomeiniego – Qom, pełen starej zabudowy Kashan z fascynującym bazarem i ogrodami i stare miasto w Yazd, datowane na VI w. n.e. Do tego Sanandaj – stolica irańskiego Kurdystanu (ciekawe muzea, odmienna zabudowa miasta i niezwykle mili mieszkańcy). (AZ)

Kultura. Miejscowość Laft na wyspie Qeshm, gdzie ma się wrażenie, iż opuściło się Iran i przeniosło na Karaiby (można też zobaczyć jak prości wieśniacy budują rybackie kutry) oraz Mashad – święte miasto szyitów (75 hektarów bogato zdobionych świątyń). (AZ)

Jedzenie. Kebab z wielbłąda (4,5 USD) i kanapki z baranim móżdżkiem (1USD). (AZ)

Sport i nurkowanie. (dodaj swoje informacje)

Trekking. (dodaj swoje informacje)

Freak show. (dodaj swoje informacje)

Adventure. (dodaj swoje informacje)

Plaże i wyspy. Nie w Iranie. (CP)

Kluby i imprezy. Też nie w tym kraju, w każdym bądź razie nie legalne. (CP)

Odpoczynek. (dodaj swoje informacje)

Zakupy. Bazar i Plac Imama w Isfahanie. (AZ)

Komu się spodoba. To nie kraj dla imprezowiczów, ludzi którzy chcą się pokazać, ładnie ubrać, zabłysnąć strojem, urodą. Jeśli lubisz leżenie na plaży, opalanie, imprezy - nie jedź do Iranu. Ten kraj polecam tym, którzy lubią zwiedzać, którym nie straszne trudy podróży i których nie męczą upały. (CP)

Autorzy

Marek Pauli - absolwent turystyki na gdańskiej AWF, pasjonat podróżowania zafascynowany Bliskim Wschodem, autor publikacji prasowych dotyczących tego regionu. Razem z żoną szuka w podróżach wartościowych ludzi i wyjątkowych miejsc, gdzie być może kiedyś będzie warto udać się na emeryturę.

Czesława Pilch - lubi trasy naziemne (Armenia-Iran, Polska-Bałkany-Polska, Ukraina-Mołdawia-Rumunia), w zaliczaniu których nie przeszkadza jej ani mąż, ani dwóch dorosłych synów, ani posada w państwowym przedsiębiorstwie. W Iranie spędziła miesiąc.

Arek Zaremba - lubi podróżować „na dziada” – autostopem i lokalnym transportem, spać w tanich hotelach i jadać w knajpkach dla ubogich. W ten sposób najlepiej poznaje lokalną kulturę. Wybiera rejony gorące i płaskie – tam z plecakiem czuje się najlepiej.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)