Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

Wietnam - Transport i poruszanie się po kraju

Najlepiej łączyć różne środki transportu:

Na dużych odległościach, między głównymi węzłami komunikacyjnymi – autobusami/busami i pociągiem (np. na głównej trasie północ–południe: Lao-Cai – Hanoi – Vinh – Hue – Danang - Nha Trang - Ho Chi Minh City) albo samolotem.

Zwiedzanie okolic dużych miast, wypady w interior etc. – busem (jeśli jeżdzą), albo wynajętym skuterem/motorem (prawo jazdy jest niepotrzebne, a wynajęcie jednośladu jest łatwe i niedrogie).

Poruszanie się po mieście (np. Hanoi, Hue, Ho Chi Minh City) – motorem z kierowcą, autobusem, dla odważniejszych - samemu na wynajętym motorze. (TR)

 

Podróż z Północy na Południe odbywa się właściwie tylko jedną drogą (droga krajowa nr 1). Alternatywną drogą jest droga numer 2 – właściwie nieprzejezdna – cały czas pokryta lawinami błotnymi (przejazd możliwy jest tylko fragmentami – w południowym Wietnamie). Drogi są względnie proste, ale bardzo zatłoczone. Zasady ruchu drogowego pozostawiają wiele do życzenia.

Średnia prędkość poruszania się: po mieście – 40km/h. W godzinach szczytu – 30km/h. Poza miastami – na głównych drogach do 120km/h – kierowcy jeżdżą tu jak szaleni! Na drogach bocznych i piaszczystych to 50-60km/h.

Najlepiej poruszać się po Wietnamie od miasta do miasta, a potem zwiedzać i jeździć po okolicy. Tak jest taniej i praktyczniej. Główne miasta w Wietnamie, w których warto być to: Can Tho, Sajgon, Nha Trang, Danang, Hue, Hanoi, Sapa. Przejazd autobusem z Sajognu do Hanoi non – stop to ok. 50 godzin!

Odległości:
Sajgon–Hanoi: 1719km
Sajgon–Hue: 1065 km
Sajgon–Danang: 960 km
Sajgon–Nha Trang: 439km
Sajgon–Dalat: 300km
Sajgon–Mui Ne: 188 km
Sajgon–Can Tho: 169 km
Sajgon–Tay Ninh (granica z Kambodżą): 96 km (do granicy 110km)

Hanoi–Hai Phong: 108km
Hanoi–Ha Long: 130km
Hanoi–Dien Bien Phu: 490km
Hanoi–Lang Son (granica z Chinami): 154 km
Hanoi–Lao Cai/Sapa (granica z Chinami): 333km
Hanoi–Hue: 654 km
Hanoi–Vinh: 291 km (do granicy z Laosem ok. 380km) (MR)

Autobus. Autobusy turystyczne zazwyczaj mają dwie pory odjazdów: poranną, między 6, a 9 rano i wieczorną, między 18 a 21. Hotel lub biuro pytają o wasz aktualny adres – autobus podjedzie pod wasz hotel o podanej na bilecie godzinie. Jeżeli mieszkacie w zaułku lub małej uliczce, autobus zazwyczaj podjeżdża pod biuro podróży o ustalonej godzinie.

Autobusy kursowe z dworców jeżdżą pomiędzy większymi miastami praktycznie non-stop. Wyjazdy są pomiędzy 4 rano a 20. Cena zależy od klasy autobusu, ale jest niewiele niższa niż autobusu turystycznego.

Wystarczy zapytać o Ben Xe Buyt (dworzec autobusowy, na miejscu można kupić bilet w kasie lub u kierowcy). Każdy autobus ma tabliczkę skąd i dokąd jedzie. Autobusy zawsze mają bilety.

Lokalne autobusy - cena zależy od tego czy ma klimatyzację, czy nie. Dobrze zorganizowany jest transport autobusowy pomiędzy głównymi dzielnicami backpackerskimi. Bilet można kupić w każdym hotelu i biurze turystycznym. Ceny są porównywalne z lokalnym transportem, ale autobus dowozi Cię do Centrum (normalnie autobusy zatrzymują się na przedmieściach!). Wiele biur oferuje open ticket na trasie Sajgon-Mui Ne- Nha Trang-Danang-Hue-Hanoi (jest tańszy i wygodny w podróżowaniu. W kolejnym mieście potwierdza się tylko datę wyjazdu na kolejny etap).

Ceny autobusów:
Open bus ticket: 45 USD
Hanoi-Ninh Binh: 6 USD
Hanoi-Hue: 9 USD
Hanoi–Saigon: 29 USD
Hue-Hoi An: 5 USD
Hoi An-Nha Trang: 10 USD
Nha Trang-Dalat: 10 USD
Dalat-Saigon : 8 USD. (MR)

Minibusy/shared taxi. Minibusy mają taki sam status jak autobusy. Kursują pomiędzy dworcami autobusowymi. Wiele busów zabiera pasażerów po drodze, można również wysiąść z busa w dowolnym momencie. Płaci się naganiaczowi, który jedzie w busie, lub kierowcy. (MR)

Samochód. Można wypożyczać samochody tylko z kierowcami. Nie ma typowych firm typu rent-a-car. Pojazd można prowadzić w oparciu o międzynarodowe lub wietnamskie prawo jazdy.

Raczej drogi środek podróżowania. Wynajem samochodu na jeden dzień to koszt 50–100 USD (zależy od trasy). (MR)

Promy/łodzie. W Wietnamie jest relatywnie mało promów i łodzi. Większość transportu odbywa się lądem, ale jest kilka miejsc gdzie można skorzystać z tej atrakcji.

HaLong – można wynająć łódź na kurs po zatoce Ha Long. Koszty są jednak wysokie i lepiej skorzystać z wycieczki oferowanej przez biuro w Hanoi lub Ha Long City.

Ha Long–Hai Phong – kursuje regularnie statek. Wspaniała podróż w większości z lokalnymi. Koszt biletu to około 6 USD, wspaniałe widoki zatoki Ha Long oraz industrialnej części Wietnamu (stocznie, porty).

Saigon–Vung Tau – kursuje prom. Vung Tau jest kurortem nadmorskim w okolicach Sajgonu, jednak ilość kiczu i brudna woda nie stawiają go na pierwszymi miejscu w rankingu wartych obejrzenia. Wycieczka będzie ciekawa dla miłośników oglądania industriali (podróż odbywa się wzdłuż portów, terenów dokowych i stref przemysłowych).

Chau Doc–Phnom Penh (Kambodża) – wspaniała alternatywa do podróży lądem. Do Chau Doc można się dostać z największego miasta delty, Can Tho – podróż zajmie niecałe trzy godziny i powinna kosztować około 3 USD. Bilety na prom można kupić na nadbrzeżu lub w hotelach i agencjach na mieście. (MR)

 

Pociągi. Linie Kolejowe to właściwie cztery odcinki:
- Sajgon–Hanoi (ekspresem 36 godzin!)
- Hanoi–Hai Phong (6 godzin)
- Hanoi–Lang Son (5 godzin), granica z Chinami, kierunek na Kanton
- Hanoi–Lao Cai (10 godzin), granica z Chinami, kierunek na Junan

Pociągi są dużo bardziej bezpiecznie. Cena biletu zależy od klasy pociągu i rodzaju miejsca (hard seat, soft seat, hard bed, soft bed, VIP bed). Warto kupować bilety wcześniej – bo zazwyczaj zakup biletu w ostatnim momencie jest niemożliwy. (MR)

 

Autostop. Nie jest popularny ani wśród miejscowych, ani wśród turystów. Prawdopodobnie dlatego, że Wietnam to kraj jednośladów i mało kto ma samochód, a branie autostopowicza na motor już obładowany4-osobową rodziną i zaszlachtowanym wieprzem nie jest pewnie zbyt proste. (TR)

Taksówki. (dodaj swoje informacje)

Riksze. (dodaj swoje informacje)

Rower. (dodaj swoje informacje)

Samolot. Działają i latają pierwsze prywatne linie lotnicze. Na razie na trasach: Hanoi – HCM City oraz Danang – HCM City.
 
www.indochinaairlines.vn/?culture=en-US
 
Samoloty są przyzwoicie stare, ale na pokładzie serwuje się bezpłatny posiłek i napój. Kupiony odpowiednio wcześniej bilet jest dużo tańszy niż konkurencyjne oferty.
 
Na trasie Hanoi-HCM City można polecieć już za 30 USD w jedną stronę (z opłatami), a na trasie Danang-HCM City za 15 USD. Oczywiście im bliżej wylotu, tym wyższa cena.
 
Bilety można bookować online, ale nie zawsze się to udaje (wietnamskie strony www mają stały problem z płatnościami online). Będąc w Wietnamie można kupić bilet w licznych agencjach sprzedających bilety. (MR)

Kraje, do których łatwo się przedostać. Kambodża, Laos, Chiny.

Dojazd z Sajgonu lub Can Tho: Kambodża – przejście lądowe Moc Bai. Kambodża – przejście rzeczne (na Mekongu) Chau Doc.

Dojazd z Hue lub Dong Ha: Laos – przejście lądowe Lao Bao.

Dojazd z Hanoi lub Vinh: Laos – przejście lądowe Cau Treo.

Dojazd z Dien Bien Phu: Laos – przejście lądowe Tay Trang.

Dojazd z Hanoi lub Mong Cai: Chiny – przejście lądowe i kolejowe Mong Cai.

Dojazd z Hanoi i Lao Cai: Chiny – przejście lądowe i kolejowe Lao Cai.

Inne przejścia mają charakter lokalny i dotyczą tylko miejscowej ludności. Wiem, że czasami udaje się przekraczać granicę obcokrajowcom na takich przejściach. Ryzyko zawrócenia jest jednak bardzo duże, jak również ryzyko, że przy wyjeździe z Wietnamu zostaniecie oskarżeni o nielegalne przekroczenie granicy. (MR)

 

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)