Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

Wietnam - Ludzie i kultura

Etykieta i zwyczaje. Najważniejszy narodowy sport Wietnamczyków to bicie rekordu na największy absurd na dwóch kółkach (6 osób na jednym skuterze, martwy wół na tylnym siedzeniu skutera, lodówka z zamrażarką na tylnym siedzeniu skutera, 50 kur w klatce na tylnym siedzeniu skutera, 6 osób plus wół plus lodówka z zamrażarką plus 50 kur na jednym skuterze etc.) – to wszystko przybyszowi z Polski (nawet ze stolicy) może wydawać się źródłem śmiertelnego zagrożenia. Nic bardziej mylnego (przeczytaj sekcję Na Co Uważać / Ruch drogowy). (TR)

Ludzie są weseli i gościnni. Nie obowiązuje praktycznie żadna etykieta, a ilość kulturowych „do’s and don’ts” jest doprawdy niewielka. Odkąd Wietnam zaczął rozwijać się ekonomicznie i postawił na rozwój turystyki, wiele się zmieniło. Turyści z Europy nie stanowią już takiej atrakcji jak kiedyś, chociaż na prowincji nadal można spotkać się z żywym zainteresowaniem. Będąc w Wietnamie trzeba przygotować się na gościnność, która szybko potrafi przerodzić się w natręctwo. Wietnam to również cały czas kraj gdzie cena wielu usług i towarów jest negocjowalna. Warto pamiętać o tym i poznać lokalne ceny i zawsze być gotowym na targowanie się.

Co budzi zdziwienie? Brak dystansu w kontaktach – ludzie są blisko siebie. Chociaż istnieje raczej podział na kobiecy i męski świat (raczej przyjemny niż restrykcyjny). Nie należy się dziwić widząc dwóch mężczyzn idących za rękę, poklepujących się, itp. – ale czułości te nie są za daleko posunięte. (MR)

Mieszkańcy. (dodaj swoje informacje)

Przydatne języki. Angielski. Czasem francuski (kolonialna przeszłość) i rosyjski (kiedyś bratnie kraje; wielu wykształconych Wietnamczyków w dawnych latach studiowało w Rosji). (TR)

Święta. W Wietnamie są dwa długie święta. Warto o tym wiedzieć – kupno biletu, zarezerwowanie hotelu i poruszanie się po kraju jest wtedy mocno utrudnione, a bilety odpowiednio droższe.

Pierwszym okresem jest Wietnamski Nowy Rok (w styczniu lub lutym – święto ruchome), odpowiednik chińskiego nowego roku. Świętowanie trwa bity tydzień! Przygotujcie się, że wiele miejsc będzie zamkniętych, a ceny w wielu knajpkach i na bazarach skaczą nawet o 100%.

Drugim okresem świątecznym jest majowy długi weekend. 30.04 jest święto zdobycia Sajgonu, a 01.05 Święto Pracy. Wiele firm ma wolne cały tydzień. (MR)

Jedzenie. Wódkę oczywiście polecam pić, ale nie dlatego, że jest niezbędna do przetrwania, tylko ze względu na jej walory smakowe, zbawienny wpływ na psyche oraz cenę – wietnamska wódka ryżowa jest nieco słabsza, delikatniejsza w smaku i o wiele tańsza od naszej (mówię teraz o prawdziwej wietnamskiej wódce sprzedawanej w sklepach – butelkowanej i markowej – a nie o popularnym bimbrze, rozlewanym na ulicznych straganach z butelek po coca-coli, który to bimber swoją drogą też można bardzo szybko polubić). Co do jedzenia – kuchnia wietnamska jest naprawdę wspaniała (zupełnie inna niż to, do czego przyzwyczailiśmy się w „wietnamskich” barach w Polsce), a najlepiej smakuje w lokalnych restauracjach, knajpkach i straganach na ulicy, a nie przyhotelowych atrapach dla turystów. Trzeba tylko zawsze kierować się zdrowym rozsądkiem, a nie stereotypami. Jeżeli jakaś restauracja na pierwszy rzut oka wydaje się w miarę zadbana, ale w porze obiadowej nie ma w niej żadnych klientów, to nie dzieje się tak bez powodu. Jeśli natomiast przed obskurnym straganem ulicznym z zupą pho ustawia się długa kolejka Wietnamczyków, to powinniśmy czym prędzej zająć w niej miejsce. (TR)

Religia. Większość Wietnamczyków to Buddyści–Konfucjaniści. Połączenie oryginalne, ale typowe dla regionu. Łączy się to ze stylem bycia. Z jednej strony poszanowanie dla władzy, rodziców, nauczycieli, dyrektorów w firmie oraz mężczyzn. Z drugiej strony luz, niespodziewana nonszalancja i kompletnie nieliniowe pojęcie czasu. W Wietnamie zobaczycie duży szacunek, którym cieszą się dzieci, którymi wszyscy chcą się opiekować. Nawet jeżeli są to cudze dzieci. W Wietnamie występuje swoisty kult matek-mężatek, które cieszą się tu wielką estymą i mają bardzo wysoką pozycję społeczną. W Wietnamie jest spora ilość Chrześcijan–Buddystów. Oryginalne? Może dla kogoś z Polski tak. Warto zobaczyć jak można połączyć bycie katolikiem i wiarę w duchy przodków. (MR)

Co warto przywieźć na pamiątkę. (dodaj swoje informacje)

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)