Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

Wietnam - Informacje praktyczne

Ceny. Butelka wody: około 7000 VND. Bilet na autobus Ho Chi Minh City - Hanoi: ok 35-45$. Opłaca się latać samolotem: Ho Chi Minh City - Danang to ok 55$. Nocleg w tanim hostelu/hoteliku (od osoby): od 3$ w Hue do 8$ w Hanoi. Litr benzyny - ok 1$. Dobowe koszty podróży: od 10$ (na wagabundę) do 30$ (bez specjalnego szczypania się). (TR)

Pokój w guesthousie (Nha Tro lub Nha Nghi) z wiatrakiem 5-10 USD. (zazwyczaj jest dwuosobowe łóżko lub dwa małe). Hotelik – pokój z klimatyzacją 10-20 USD, ale zawsze warto się potargować! Im dalej od głównej ulicy tym taniej, warto zajrzeć do hotelu w zaułku. W każdym większym mieście jest w centrum dzielnica „backpackerska” i tam jest najtaniej.

Woda 1L – 12.000 VND (1,50 zł), napój w puszce 330ml – 8.000 (1 zł), piwo w szklance 200ml – 3000 VND (40 gr), piwo Sajgon w butelce 0.5 – 10000 VND (1,20 zł), kanapka w ulicznej budce 5-10.000 VND (zależnie od wsadu).

Jedzenie w barze na ulicy – 20.000-30.000 VND za posiłek (2,5-4 zł). Zupy z makaronem: 10.000–20.000 VND (1,20-2,5 zł).

Budżet na jeden dzień (bez noclegu) – 7 USD. (MR)

 

Geografia kraju. Wietnam powierzchnią jest zbliżony do Polski (330.000 km2), ale kształtem przypomina literę S. Na północy i południu dwie wielkie delty rzek (Czerwonej – płn. i Mekongu – płd.). Po deltach można poruszać się swobodnie. Środek kraju to wąski pas lądu wzdłuż wybrzeża (najwęższe miejsce to tylko 60km szerokości).

Wietnam dzieli się na kilka rejonów: Sajgońskie Megalopolis – najbogatsze, kosmopolityczne i najbardziej wesołe; Deltę Sajgonu (tzw. Wietnam Zachodni) – relatywnie bogaty rolniczy region; Wietnam Południowy od Sajgonu do Przełęczy Van An (w okolicach Hue); region Hanoi – Hai Phong – rolnicza delta Rzeki Czerwonej – stanowi on centrum Wietnamu Północnego – najbiedniejszej części kraju, najbardziej konserwatywnej i najbardziej oryginalnej.

Generalnie Wietnam to lądowy kraj. Wysepki są położone wzdłuż wybrzeża, ale większość z nich jest niedostępna. Na południu znajdują się dwie duże wyspy. Phu Quoc (samolot z Sajgonu około 1,300,000 VND w obie strony) i Con Dao (podobna cena, również tylko z Sajgonu). Phu Quoc jest większy i nastawiony mocno turystycznie, za kilka lat pewno będzie tam jak na Phuket w Tajlandii – na razie jest cały czas relatywnie dziko i lokalnie. Con Dao – jest od niedawna otwarte dla turystów – warto zasięgnąć języka bo moi znajomi mówią, że jest drogo!

Z Sajognu (HCM City) do Hanoi jest 1700 km drogą, a cały Wietnam (od Ca Mau do Lang Son) ma ponad 2200km długości. W Deltach Mekongu i Rzeki Czerwonej są praktycznie tylko tereny rolnicze.

Dookoła Sajgonu, Hanoi, Hai Phong i Danang pobudowano ogromne strefy przemysłowe.

Tereny wzdłuż granic z Kambodżą i Laosem stanowi prawie nie zaludniona dżungla i góry (najwyższy szczyt na Północy to Fan Si Pan – 3148m n.p.m.). (MR)

 

Pieniądze. Pieniądze można łatwo wymienić w dużych miastach (kantory, banki, a także sklepy jubilerskie) oraz na szlakach turystycznych (hotele; niektóre sklepy akceptują też obce waluty). Generalnie jest wiele okazji do bezpiecznej wymiany i nie warto jej próbować na ulicy – nawet jeśli cinkciarze proponują niesamowicie atrakcyjny kurs, to może się okazać, że mają też bardzo zręczne ręce. 1 dolar (USD) = ok. 16500 dongów (VND). (TR)

Bankomaty są wszędzie, ale wiele z nich nie uznaje kart z Polski i Europy. Najpewniejsze są bankomaty zagranicznych banków ANZ BANK oraz HSPC. Pieniądze z kart VISA (wypukłych) można wypłacić w praktycznie każdym banku i większym biurze podróży – wystarczy mieć paszport. Prowizja od takiej transakcji to 3%.

Bankomaty są też na lotniskach i w centrach miast (nie za wiele, ale są). Banków jest niezliczona ilość – dosłownie na każdym rogu.

Wymiana pieniędzy: najlepiej w banku lub autoryzowanym punkcie wymiany. Kurs czarnorynkowy praktycznie nie istnieje, a banki nie pobierają prowizji. Tradycyjnym punktem wymiany są sklepy złotnicze – ale trzeba uważać, bo zdarzają się „wałki” w takich miejscach.

Pieniądze wymieniają też hotele i biura turystyczne, zazwyczaj po niższym kursie. Zdecydowanie odradzam wymianę na ulicy.

W Wietnamie można płacić dolarami, ale polecam używanie lokalnej waluty (tak jest taniej). Dolarami płaci się zazwyczaj za hotele, autobusy turystyczne, wycieczki w biurach podróży – ale tylko jeżeli cennik jest w dolarach. W wielu sklepach z atrakcjami turystycznymi ceny są w USD, ale możecie być pewni, że cena jest wtedy przynajmniej dwa razy droższa niż normalnie. (MR)

 

Dostęp do internetu. Kafejki internetowe są wszędzie. Cena internetu to 3000-5000VND za godzinę. W centrach miast i dzielnicach turystycznych oferowane są połączenia VOIP. Cena waha się od 3000 do 10000 VND za minutę połączenia z Polską. Zależy od kafejki i systemu VOIP.

Wi-fi jest w każdym większym hotelu oraz w wielu kawiarniach, nawet w mniejszych miastach (trzeba tylko zerknąć na tabliczkę Wi-fi). W Sajgonie i Hanoi jest wiele bezpłatnych hotspotów. W dostępie do Wi-fi Wietnam jest 50 lat przed Polską!

W Hanoi i Sajgonie bezpłatny Wi-fi jest na lotniskach – wystarczy znaleźć się w okolicach business lounge. (MR)

 

Telefony. Zasięg jest na terenach zaludnionych, tam gdzie są drogi i miasta. W górach i dżungli z zasięgiem jest problem. W Wietnamie jest kilka sieci komórkowych. Najpopularniejsze to Vinaphone, Mobiphone oraz Viettel. Cena startera SIM kosztuje około 150.000 VND.

Budki telefoniczne są, ale praktycznie nikt z nich nie korzysta. Jeżeli nie macie telefonu komórkowego, szukajcie tabliczki DIEN THOAI CONG CONG – to prywatny telefon pełniący rolę budki telefonicznej.

Z Wietnamu można się dodzwonić do Polski bez problemu (ale ceny są horrendalne – kilka dolarów za minutę). Z Polski do Wietnamu można się dodzwonić z telefonu stacjonarnego. Z komórek polskich sieci udaje się tylko czasami. (MR)

 

Wtyczki elektryczne i napięcie. Napięcie 220V. Wtyczki takie jak u nas (typ C) i z dwoma płaskimi bolcami (typ A). (TR)

Wiza. Wizę do Wietnamu można wyrobić w konsulacie lub Ambasadzie Wietnamu na całym świecie. Na przejściach granicznych nie można dostać wizy wjazdowej!

Ambasada Wietnamu jest w Warszawie na Wilanowie.

Popularnym rodzajem wizy jest „visa on arrival”. Jest to najtańszy i najszybszy sposób na uzyskanie wizy do Wietnamu (w tym długoterminowej i wielokrotnej). Aby ją uzyskać trzeba do Wietnamu wlecieć (nie jest ona dostępna na przejściach lądowych). Więcej o „visa on arrival” można się dowiedzieć na stronie www.polviet.com

Na miejscu można przedłużyć sobie wizę pobytową bezproblemowo. Wystarczy zapytać o to w agencji turystycznej lub w hotelu. Ewentualnie polecam kontakt z www.polviet.com

Nie ma opłat wjazdowych ani wyjazdowych. (MR)

Według informacji ze strony MSZ-u (stan na 15.07.2008 r.) „wydawane są wizy jednokrotne lub wielokrotne z okresem ważności do 12 miesięcy. O wizę można ubiegać się w urzędach konsularnych tego kraju. Otrzymanie jej na granicy państwa możliwe jest w przypadku przyjazdu na pogrzeb członka rodziny lub odwiedzin ciężko chorego członka rodziny” (więc w przypadku zdecydowanej większości użytkowników ta opcja raczej odpada, chyba, że uknujemy małą intrygę…).

Znając nieco wietnamską biurokrację (nieprzewidywalność urzędników, zmieniające się przepisy i ceny wiz etc.) radzę tak czy siak kontaktować się zawsze przed wyjazdem bezpośrednio z wietnamską ambasadą w Polsce (nawet jeśli planujemy wyrobić wizę np. w Bangkoku, lepiej upewnić się przed wyjazdem jakie są aktualne przepisy). (TR)

 

Ambasada i placówki dyplomatyczne.

Ambasada Socjalistycznej Republiki Wietnamu w Warszawie
ul. Resorowa 36, 02-956 Warszawa
tel. (0-22) 651 60 98
fax: (0-22) 651 60 95
e-mail: vnemb.pl[at]mofa.gov.vn
www.ambasadawietnamu.org

Wydział Konsularny:
tel. (0-22) 651 60 98/ ext. 10
fax: (0-22) 651 60 95

 

Ambasada RP w Hanoi
3 Chua Mot Cot, Hanoi,
Wietnam
Telefon: (00844) 38 45 20 27, 38 45 20 28
Faks: (0084 4) 382 369 14
E-mail: polamb[at]hn.vnn.vn
www.hanoi.polemb.net

Na południu kraju nie ma już konsulatu. Jedyna polska placówka w Sajgonie to Polviet (www.polviet.com).

Tel: +84 (8) 35 178 423
+84 (8) 22 477 159

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)