Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Uzbekistan - Transport i poruszanie się po kraju

Autobus. Mało, stare, dla tych którzy mają bardzo dużo czasu i szukają przygody. (MP)

Z Chiwy do miasta Urgencz jeździ jedyny w swoim rodzaju trolejbus-ciekawostka. Trasę 28 km pokonuje w blisko 1,5 godziny, w którym to czasie pasażerowie mają szansę ugotować się z gorąca. Zdecydowanie dla zagorzałych fanatyków komunikacji miejskiej (cena ok. 250 sumów). (MR)

 

Minibusy/shared taxi. Minibusy (marszrutki) stały się obecnie najlepszą opcją dla turysty. Jeżdżą zatłoczone, ciężko będzie czasem umiejscowić plecak, no i jazda trochę trwa, ale ceny są na kieszeń podróżnika.

Niestety czasy podróżowania shared taxi w Uzbekistanie chyba odchodzą do przeszłości. Za trasę Samarkanda–Buchara (ok. 220 km) po długim targowaniu się uzyskałem cenę ok. 60zł za osobę! Zrezygnowałem.

Dobrym sposobem jest złapanie busa, który jedzie po jakichś turystów i ma pusty przebieg, bądź jedzie z turystami, ale ma parę miejsc wolnych. Można dogadać się z kierowcą i dać mu w łapę. Niestety cena lubi się zmieniać po dojechaniu na miejsce, trzeba się twardo targować. (MP)

 

Samochód. Drogi są średnie bądź dobre. Nieraz lepsze niż w Polsce, ale o to nietrudno. Lokalni jeżdżą średnio chyba 100 km/h lub więcej. Wolniej będzie na trasie Taszkient–Andidżan, bo ta wiedzie przez góry. (MP)

Wszędobylskie niezawodne taxi Daewoo Nexia. Można negocjować ceny transportu. Jeśli robi się to uparcie i po rosyjsku, zazwyczaj udaje się zbić cenę kilkakrotnie. (MR)

 

Promy/łodzie. (dodaj swoje informacje)

Pociągi. Dobra opcja dla ludzi o małym budżecie. Niestety nie jeżdżą za często, bilet trzeba kupić z wyprzedzeniem. Są jednak wagony sypialne i można za jednym zamachem mieć nocleg i przejazd w niskiej cenie. Jedzie się komfortowo. (MP) Pociąg na trasie Samarkanda–Buchara to cudo o iście zachodnioeuropejskim standardzie, a bilet jest w przystępnej cenie. (MR)

Autostop. (dodaj swoje informacje)

Taksówki. (dodaj swoje informacje)

Riksze. (dodaj swoje informacje)

Rower. (dodaj swoje informacje)

Samolot. (dodaj swoje informacje)

Metro. Metro jest w Taszkiencie, można śmiało z niego korzystać, najlepszy sposób na poruszanie się po mieście. (MP)

Kraje, do których łatwo się przedostać. Łatwo można dostać się (wszędzie potrzebne są wizy) do Kazachstanu oraz Kirgistanu.

Do Afganistanu trochę gorzej, Uzbecy w Termiz lubią się podobno czepiać. Do Turkmenistanu tranzytem w miarę łatwo, turystycznie - ciężko. (MP)

Autorzy

Mateusz Pilch - z wykształcenia wschodoznawca - specjalista od krajów Azji Środkowej, wielki miłośnik tego rejonu świata oraz gór, wina, przygód i borówki amerykańskiej. Nie znosi marudzenia i pesymistycznego nastawienia.

  Marta Rękas - lublinianka, studentka SGH; swoje dwie pasje – podróżowanie i góry stara się łączyć w wyprawach w dalekie: odwiedziła kraje Azji Centralnej, spędziła ponad trzy miesiące w północnej Kanadzie i na Alasce. Jej szlaki górskie prowadziły od naszych sielskich Beskidów  przez rumuńskie Karpaty, kanadyjskie Góry Skaliste, góry Alaski, pasma Ałtaju, Tien-Szanu i Pamiru. W ubiegłym roku stanęła na szczycie Piku Niepodległości (7134 m n.p.m.); w wolnym czasie oddaje się lekturze książki podróżniczej przy akompaniamencie dobrego, rockowego grania.

   Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

   Dodaj swoje informacje o tym kraju

   Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   TypoScript object not found (lib.small_login)