Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Uzbekistan - Ludzie i kultura

Etykieta i zwyczaje. (dodaj swoje informacje)

Mieszkańcy. Przyjaźni i gościnni, niestety tam gdzie jest bardzo dużo turystów, coraz częściej spoglądają na podróżnika jak na chodzący bankomat. (MP)

Przydatne języki. Uzbecki, rosyjski, coraz więcej osób zna angielski oraz francuski. (MP) ...na poziomie potrzebnym do obsłużenia grup turystów; nie liczcie na dogadanie się w tych językach). Podobnie jak w reszcie krajów Azji Centralnej, rosyjski to język-klucz. (MR)

Święta. (dodaj swoje informacje)

Jedzenie. Kuchnia uzbecka  nie różni się bardzo od typowych dań sąsiednich krajów Azji Środkowej. Cytując sprawdzonego klasyka, tj. przewodnik Lonely Planet Central Asia: „choices are limited, frankly” (szczerze, wybór jest ograniczony). Głównie można spróbować:
- lagmana, czyli klusek z mięsem i warzywami w sosie
- pilawu, czyli ryżu z tłuszczem, z kawałkami warzyw (głównie papryką) i mięsem (głównie baraniną)
- szaszłyka (w Samarkandzie można dostać azjatycki rarytas - szaszłyk z byczych jąder!)
- manty – nadziewane mięsem (często średniej jakości) ciasto pierogowe.
- samsa – mięso lub żółty ser w cieście; bardzo smaczne

Często na bazarach są stoiska, gdzie można kupić koreańskie albo wietnamskie jedzenie – surówki, bakłażany, marynowaną soję, etc. Dla amatorów tej kuchni - smacznie i tanio.

W Uzbekistanie głównym napojem jest herbata, zarówno zielona, jak i czarna. Nikt nie używa zwykłych szklanek, pije się z małych miseczek. Fani bawarki mogą skusić się na kuksaj - zieloną herbatę z mlekiem. (MR)

 

Religia. Islam. Konserwatywna i religijna jest Kotlina Fergańska, większość kraju jest raczej świecka. Nie ma restrykcji co do ubioru, wszędzie można kupić alkohol. (MP)

W najbardziej obleganych turystycznie miejscach w Samarkandzie czy Bucharze interes bierze górę nad religią – turystki bez obaw chodzą w bluzkach na ramiączkach i krótkich spodenkach. (MR)

 

Co warto przywieźć na pamiątkę. Najłatwiej kupić pamiątki w Bucharze – jest tam największy wybór. Polecam porcelanę (no niestety w plecaku ciężko to dowieść do domu), małe grafiki, lokalne rękodzieło. Jest duży wybór. (MP)

Buchara to prawdziwa kopalnia pamiątek: można kupić wszystko, od ozdobnego dywanu po śliczna ceramikę. Na ulicach handlarze rozstawiają swoje kramy, w mieście jest też kilka bazarów, gdzie można ubrać się od stóp do głów w uzbecki strój. (MR)

Autorzy

Mateusz Pilch - z wykształcenia wschodoznawca - specjalista od krajów Azji Środkowej, wielki miłośnik tego rejonu świata oraz gór, wina, przygód i borówki amerykańskiej. Nie znosi marudzenia i pesymistycznego nastawienia.

  Marta Rękas - lublinianka, studentka SGH; swoje dwie pasje – podróżowanie i góry stara się łączyć w wyprawach w dalekie: odwiedziła kraje Azji Centralnej, spędziła ponad trzy miesiące w północnej Kanadzie i na Alasce. Jej szlaki górskie prowadziły od naszych sielskich Beskidów  przez rumuńskie Karpaty, kanadyjskie Góry Skaliste, góry Alaski, pasma Ałtaju, Tien-Szanu i Pamiru. W ubiegłym roku stanęła na szczycie Piku Niepodległości (7134 m n.p.m.); w wolnym czasie oddaje się lekturze książki podróżniczej przy akompaniamencie dobrego, rockowego grania.

   Dodaj swoje informacje o tym kraju

   Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   TypoScript object not found (lib.small_login)