Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Uzbekistan - Informacje praktyczne

Ceny. Walutą uzbecką jest sum (100 sumów = ok. 20 gr).
Najwyższy nominał waluty to 1000, czyli blisko 2 zł – szykujcie reklamówki zamiast portfeli. (MR)

Najtańszy nocleg na jaki się załapałem w 2008 to 8 USD od osoby w Bucharze w samym centrum, pokój z łazienką i klimatyzacją. W Samarkandzie zdecydowanie drożej, w Chiwie i Taszkiencie drogo.

Artykuły spożywcze są nieco tańsze niż w Polsce. Nadal tanie są owoce, zatem najlepiej żywcie się lepioszkami (chleb), owocami i wodą. Za przyzwoitą cenę można najeść się w knajpach, w których jadają lokalni – można je znaleźć poza starym miastem, tam gdzie menu jest po rosyjsku bądź uzbecku i nikt nie wita was słowami „hello mister, how can I help you?”. (MP)

W 2006 toku był to raj cenowy wśród krajów Azji Centralnej. Dużego dojrzałego arbuza można było dostać za 50 groszy, obfity obiad zjeść za dwa złote, a chcąc zafundować sobie odrobinę luksusu, tj. nocleg w bardzo eleganckim hotelu, musieliście wydać ok. 10 USD.

Przykładowe ceny przejazdów (na 2006):
(trzeba wziąć poprawkę na aktualne ceny benzyny, która i tak w Uzbekistanie jest śmiesznie tania)

Urgacz Kungrad - 8000 sumów
Kungrad–Bejneu - 7000 sumów
Bejneu–Mujnak - 3000 sumów
granica kirgiska (droga z Osz)– Andiżan - Kokand  - ok. 2 USD (MR)

 

Geografia kraju. Uzbekistan to kraj głównie równinny, pustynny. Góry zajmują niewielką część kraju na wschodzie i północnym wschodzie (kotlina Fergańska). Największą rzeką jest Amu Daria. Na północnym zachodzie znajdują się pozostałości Morza Aralskiego. (MP)

Pieniądze. Trzeba mieć zapas gotówki. Wymieniać można w banku, w kantorach oraz na ulicy. W 2008 kurs wszędzie był mniej więcej taki sam. Polecam zabrać ze sobą dolary, są nadal dużo chętniej wymieniane niż euro. (MP). W Uzbekistanie obowiązuje oficjalny zakaz wymiany waluty poza bankami i kantorami. (MR)

Dostęp do internetu. Kafejek internetowych nie ma za wiele, jednak można popytać miejscowych - na pewno coś się znajdzie, szczególnie w miastach odwiedzanych przez turystów. Niestety szybkość nie jest zawrotna. (MP)

Telefony. Zasięg komórki jest prawie wszędzie, jedynie jadąc przez pustynię między Bucharą a Chiwą parę razy go gdzieś straciłem. (MP)

Wtyczki elektryczne i napięcie. Tak jak w Polsce. (MP)

Wiza. Wizę można dostać w Warszawie, w Ambasadzie Uzbekistanu, od ręki. Wystarczy mieć zaproszenie, które proponuje kupić samemu, bez pomocy biura w Polsce (strasznie zdzierają). Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę „LOI Uzbekistan”. Polecam firmę StanTours, szybko i rzeczowo.

Nie dajcie się nabrać, czasem firmy z Uzbekistanu piszą że trzeba podróżować z przewodnikiem po Uzbekistanie, co jest totalną bzdurą. Z zaproszeniem i dowodem wpłaty udajecie się do Ambasady Uzbekistanu w Warszawie i wizę dostajecie od ręki.

Jeśli chcecie uzyskać wizę w którymś z sąsiednich państw należy to zaznaczyć we wniosku o zaproszenie (należy podać w której ambasadzie odbierzecie wizę). (MP)

Jeśli tylko planuje się podróż w grupie (min. 10 osób), można ubiegać się o wizę grupową, która jest o 20-30% tańsza od indywidualnej.

Warto pamiętać, że w Uzbekistanie jest obowiązek rejestracji dla obcokrajowców. Wszelkie formalności (nie trwają zbyt długo; zazwyczaj chodzi o podanie danych osobowych i nr paszportu) można załatwić w każdym hotelu. (MR)

 

Ambasada i placówki dyplomatyczne.

Ambasada Republiki Uzbekistanu w Warszawie
ul. Kraski 21, 02-804 Warszawa
tel. (0-22) 894 62 30; fax (0-22) 894 62 31
e-mail: info[at]uzbekistan.pl
www.uzbekistan.pl


Ambasada RP w Taszkencie
ul. Firdavsiy 66, Junusabadskiy Rayon ,100084 Tashkent, Uzbekistan
Telefon: (00-998 71) 120 86 50
Faks: (00-998 71) 120 86 51
www.taszkent.polemb.net
E-mail: taszkent.amb.sekretariat[at]msz.gov.pl

Wydział Konsularny
Telefon: (00-998 71) 120 86 52
Faks: (00-998 71) 120 86 51

Autorzy

Mateusz Pilch - z wykształcenia wschodoznawca - specjalista od krajów Azji Środkowej, wielki miłośnik tego rejonu świata oraz gór, wina, przygód i borówki amerykańskiej. Nie znosi marudzenia i pesymistycznego nastawienia.

  Marta Rękas - lublinianka, studentka SGH; swoje dwie pasje – podróżowanie i góry stara się łączyć w wyprawach w dalekie: odwiedziła kraje Azji Centralnej, spędziła ponad trzy miesiące w północnej Kanadzie i na Alasce. Jej szlaki górskie prowadziły od naszych sielskich Beskidów  przez rumuńskie Karpaty, kanadyjskie Góry Skaliste, góry Alaski, pasma Ałtaju, Tien-Szanu i Pamiru. W ubiegłym roku stanęła na szczycie Piku Niepodległości (7134 m n.p.m.); w wolnym czasie oddaje się lekturze książki podróżniczej przy akompaniamencie dobrego, rockowego grania.

   Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

   Dodaj swoje informacje o tym kraju

   Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   TypoScript object not found (lib.small_login)