Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Tybet - Transport i poruszanie się po kraju

Autobus. Podróżowanie autobusem wymaga czasami zaangażowania (znaleźć miejsce skąd wyjeżdża dany autobus i dogadać, że to na pewno ten) i chwilami cierpliwości. Ludzie są jednak bardzo sympatyczni, pomocni i uczynni. Wytłumaczą, zagadają i cieszą się z towarzystwa. Autobusem z Benjin Road można dojechać do Shigatse, dawnej stolicy Tybetu, za 50 yuanów.

Minibusy/shared taxi. Minibusy jeżdżą na głównych trasach wymiennie z autobusami. Ceny: Shigatse–Gyantse (ciekawe miasteczko tybetańskie) –30 yuanów.

Samochód. (dodaj swoje informacje)

Promy/łodzie. Szerokie łodzie - czasami za darmo, częściej za bardzo drobną opłatą ok. 1 yuana.

Pociągi. Jedyna trasa kolejowa: Pekin–Lhasa (48 godz.) z kilkoma przystankami po drodze. Bilet z Lhasy do Pekinu należy kupić na dworcu 5 dni przed wyjazdem lub przekonać kasjerkę, że musicie mieć bilet. Pociągi odjeżdżają o 6.00 rano.

Ceny biletów są różne, w zależności od standardu miejsc:
- hard seat (miejsca „twarde” siedzące),
- soft seat (miejsca „miękkie” siedzące),
- hard sleeper (miejsca „twarde” leżące),
- soft sleeper (miejsca „miękkie” leżące).

W pociągach dostępny jest wrzątek, podłączenie pod tlen. Można  przygotować sobie zupkę lub zaparzyć herbatę. W każdym przedziale jest kierownik przedziału. W 2006 r. nie można było dostać się do pociągu Pekin-Lhasa bez permitu. Permitu natomiast nie można było dostać.

 

Autostop. Trudny. Bardzo mało samochodów, a kierowcy chcą za podwiezienie pieniądze, czasami niemałe. Dobrym środkiem lokomocji są ciężarówki. Pokonuje się nimi długie trasy za niewielką opłatę – wystarczy dogadać się z kierowcą. Drogi są najczęściej szutrowe, więc podróż trwa długo. Średnia prędkość 40 km/h.

Taksówki. Taksówki są w dużych miastach. Targowanie obowiązkowe! Taksówkarze zazwyczaj znają kilka słów po niemiecku i angielsku.

Riksze. (dodaj swoje informacje)

Rower. Można wypożyczać w niektórych agencjach turystycznych. Zadyszka na trasie na 100%.

Samolot. (dodaj swoje informacje)

Wycieczki zorganizowane. W Lhasie jest mnóstwo agencji turystycznych wypożyczających jeepy lub organizujących wycieczki do najciekawszych miejsc.

Kraje, do których łatwo się przedostać. (dodaj swoje informacje)

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)