Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Tajwan - Transport i poruszanie się po kraju

Autobus. W Tajpej znajdują się dwa główne dworce autobusowe, położone blisko siebie (w pobliżu głównego dworca kolejowego). Odjeżdżają z nich autobusy do rożnych miejscowości na całej wyspie.

W mniejszych miastach, takich jak Lugang czy Changhua, autobusy podstawiają się przy oznaczonym nazwą przewoźnika budynku, który jest częścią kompleksu sklepów. W tym też miejscu znajdują się niewielkie poczekalnie i kasa biletowa.

Kursy pomiędzy większymi miastami (np. Tajpej, Taizhong, Tainan, Kaoxiong) odbywają się przez całą dobę - średnio co pół godziny. Większość autobusów wyposażona jest w klimatyzację i telewizory.

Tajpej – Kaoxiong: 400 NT$
Kaoxiong – Kenting: 200 NT$
Tajpej – Changhua: 180 NT$ (MK)

Zdecydowanie najlepszy sposób podróżowania to autobusy. Sieć jest bardzo dobrze rozwinięta, a same autobusy przewyższają o kilka klas nasze rodzime PKS-y. Przy tym cena jest przystępna. Przejazd z północy (Tajpej) na południe (Kaoshiung) to wydatek rzędu 300–500 NTD, w zależności od linii i sezonu. Istnieje dużo promocji, jednak aby się rozeznać, wymagana jest znajomość chińskiego. (RK)

 

Minibusy/shared taxi. Niepopularne. (RK)

Samochód. Ze względu na ukształtowaniem terenu, do wielu miejsc trudno dojechać środkami komunikacji publicznej. Taka sytuacja występuje szczególnie na wschodnim wybrzeżu wyspy. Można jednak wynajęcia samochodu. Koszt to ok. 2200 NT$ za dzień.

Trzeba koniecznie posiadać międzynarodowe prawo jazdy. Obowiązuje ruch prawostronny. Po głównych drogach, takich jak Northern Trans-Island Highway i Southern Trans-Island Highway, można się przemieszczać z prędkością 100 km/h. W przypadku trasy przez tereny górskie i serpentyny - nie więcej niż 50 km/h.

Popularnym środkiem transportu na wyspie jest również skuter, który także można wynająć. (MK)

Samochody są do wynajęcia, jednak o wiele ciekawszą formą jest wynajęcie skutera – za ok. 400 NTD na dzień. Można zafundować sobie 7–9 dniową podróż dookoła wyspy. Skuter jest wypożyczany pod zastaw dokumentu. Oczywiście nie zostawiajcie paszportu! Każdy dokument jest akceptowany, nawet nieważna legitymacja studencka.

Międzynarodowe prawo jazdy jest teoretycznie wymagane, ale zwykle polskie też jest akceptowane. Najwyżej zostaniecie pouczeni, aby wyrobić sobie międzynarodowe.
Jeżeli nie macie żadnego doświadczenia w jeździe skuterem, zdecydowanie lepiej pozostać przy autobusach.

Sieć autostrad jest bardzo dobrze rozwinięta, porównywalna do sieci autostrad w Niemczech. Maksymalna prędkość to 130 km/h. Istnieje ryzyko korków w czasie głównych świąt. (RK)

 

Promy/łodzie. Pomiędzy Tajwanem i mniejszymi wyspami. (RK)

Pociągi. Pociągiem warto podróżować po północy kraju. Ceny biletów na pociąg są wyższe od cen biletów autobusowych. Linia kolejowa przebiega tylko wzdłuż wybrzeża (jedynie na północy przechodzi przez obszar położony w głębi wyspy). 

Zdarza się, że dworzec kolejowy znajduje się poza miastem, a dostać się do niego można tylko taksówką (np. w Taidong). (MK)

Jest jedna główna linia na trasie: północ – południe. Bilety dzielą się na bilety z miejscami siedzącymi, miejscówki (najlepiej kupować dzień wcześniej) i z miejscami stojącymi.

Tajwan posiada HSR (High Speed Rail), czyli szybkie pociągi, odpowiedniki francuskich TGV. Oczywiście cena jest proporcjonalna do szybkości. Jednakże istnieją różne promocje i zniżki w zależności od oferty i sezonu. Jednak nawet w czasie promocji cena będzie 2–3 razy wyższa od ceny autobusu. (RK)

 

Autostop. Ze względu na dużą ilość taksówek, trudno złapać stopa. Jednak poza miastami, w małych miejscowościach, zdarzają się sytuacje, gdzie kierowca sam się zatrzymuje, widząc idącego podróżnika.  Kierowcy nie pobierają opłaty za przejazd.  (MK)

Na głównych trasach nie istnieje (transport kołowy odbywa się poprzez autostrady). (RK)

 

Taksówki. Taksówki mają taksometr, lecz przed wejściem warto zapytać o koszt przejazdu do punktu docelowego. Można się targować. Taksówkarze znają tylko podstawowe słowa po angielsku. Najlepiej mieć kartkę z napisanym po chińsku adresem. Cena za ok. 15 minut jazdy - 100 NT$. (MK)

Każda taksówka posiada taksometr. Licznik zaczyna się od 80–100 NTD i dodaje 5NTD w zależności od trasy i czasu. Średnio koszt taksówki to 170–180 NTD. (RK)

 

Riksze. Nie ma. (RK)

Rower. Jest doskonałym i powszechnym środkiem przemieszczania się po zakorkowanym mieście. Wzdłuż ulic wydzielone są trasy rowerowe. (MK)

Ostatnio Tajpej i Kaoshiung zaczęły rozwijać system publicznych rowerów, dostępnych poprzez elektroniczną kartę miejską (również do używania w metrze i autobusach). (RK)

 

Samolot. Na Tajwanie istnieją mniejsze lotniska (poza Chang Kai-Shek International Airport), np. w Kaoxiong. Jednak ze względu na wysokie ceny biletów taki środek transportu nie jest opłacalny. Jeśli musicie szybko się przemieścić (np. pomiędzy Tajpej, a Kaoxiong), możecie skorzystać z szybkiej kolei (bilet ok. 1500 NT$ w jedną stronę). (MK)

Metro. Linie metra znajdują się w Tajpej i Kaoxiongu. Pierwsze metro odjeżdża przeważnie o 6 rano, a ostatnie (na głównych trasach) o 24.  Średnia cena przejazdu to 25 NT$ (4-5 stacji); centrum Tajpej – Danshui ok. 50 NT$. (MK)

W Taipej i Kaoshiung bilety w formie karty magnetycznej z określoną sumą odejmowaną po każdym przejeździe lub żetony jednoprzejazdowe do kupienia w maszynach na każdej stacji. Zdecydowanie najlepsza forma transportu w stolicy. (RK)

 

Kraje, do których łatwo się przedostać. Chiny, Chiny i jeszcze raz Chiny. (RK)

Znasz dobrze Tajwan?

Uzupełnij jego opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Magda Krasuska - absolwentka kulturoznawstwa Dalekiego Wschodu. Niespokojny duch, który ciągle szuka swojego miejsca na ziemi. Miłośniczka podróży, wspinaczek górskich i zdobywania nowych doświadczeń. Otwarta, z pozytywnym nastawieniem do świata. Twierdzi, że największą wartością danego miejsca są jego mieszkańcy.

Rafał Kozicki - od kwietnia 2006 roku (z kilkoma przerwami) mieszka na Tajwanie. Zaczęło się od praktyki studenckiej, a skończyło na zatrudnieniu. Wyspa przyciągnęła go swoją różnorodnością. Ciągle odkrywa nowe strony języka chińskiego. Oprócz tego... na wyspę przyciąga brak zimy!

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)