Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Tajwan - Na co uważać

Mieszkańcy. Tajwan jest bezpiecznym krajem. Mieszkańcy są przyjaźnie nastawieni do obcokrajowców. Drażliwym tematem są stosunki chińsko-tajwańskie i polityka obecnego (prochińskiego) rządu. Unikać należy nazywania Tajwańczyka Chińczykiem. (MK)

Mieszkańcy są bardzo pokojowi i nie grożą wam żadne szczególne niebezpieczeństwa. (RK)

 

Kanty i oszustwa. Wiele osób spostrzega obcokrajowców jako ludzi zamożnych, dlatego też należy uważać na wygórowane ceny, przy których należy się koniecznie targować. W miejscach, gdzie jest duży tłok, np. w metrze czy autobusie, należy uważać na kieszonkowców. (MK)

Woda. Nie wolno pić nieprzegotowanej wody. (MK)

Najlepiej kupować butelkowaną lub pić przegotowaną. Dość popularne są maszyny do filtrowania wody z wodą dostępną za darmo. (RK)

 

Ciemne miejsca. Nie ma żadnych szczególnie niebezpiecznych miejsc, ale kierowanie się zdrowym rozsądkiem jest wystarczające, aby uniknąć problemów. (RK)

Jedzenie. (dodaj swoje informacje)

Ruch drogowy. Szczególne korki na drogach pojawiają się w przeddzień Nowego Roku oraz w święto, w czasie którego Tajwańczycy odwiedzają groby przodków (kwiecień). (MK)

Tajwan ma największą liczbę skuterów przypadających na jednego mieszkańca. W miastach istnieją specjalne drogi dla skuterów. (RK)

 

Trudności w poruszaniu się po kraju. Trudności w komunikacji pojawiają się gdy jedziecie ze wschodu na zachód, przez góry przebiegające przez środek wyspy - trzeba je stale objeżdżać. Jakość dróg na wschodzie i południu Tajwanu jest zdecydowanie gorsza od tych w części zachodniej (np. odcinki bardzo wąskich dróg, nie pokrytych asfaltem).

Nie polecam podróżowania po Tajwanie w trakcie Chińskiego Nowego Roku (styczeń/luty), ze względu na utrudnienia w komunikacji.

Uwaga: na wyświetlaczach dat w miejscach publicznych, na produktach spożywczych itp. lata są liczone od roku 1911, tak więc obecnie na Tajwanie jest rok 98.

Dodatkowym utrudnieniem jest to, że nigdzie nie ma tłumaczeń napisów chińskich na angielski. (MK)

Nie ma. Główna przeszkoda to język chiński i czasem brak odpowiednika angielskiego jakiejś nazwy. (RK)

 

Przyroda. Tajwan jest wyspą o bardzo wysokiej aktywności sejsmicznej. Niewielkie wstrząsy występują bardzo często.

Tajfuny są przewidywane z wyprzedzeniem. Nie należy wtedy wychodzić z hotelu i trzeba mieć zapasy żywności na co najmniej dwa dni. Warto mieć też latarkę w razie przerwy w dostawie prądu. (MK)

 

Choroby. Niebezpieczeństwo zachorowania na choroby tropikalne nie jest wysokie. Zaleca się jednak szczepienia na wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, dur brzuszny i polio.

Należy unikać ukąszeń komarów (szczególnie na południu), bo mogą roznosić japońskie wirusowe zapalenie mózgu lub tropikalną gorączkę dengę.

Na terenach leśnych i górzystych należy uważać na jadowite węże. Zimą, ze względu na dużą wilgotność i stosunkowo niskie temperatury, dochodzi do częstych przeziębień. (MK)

 

Szczepienia.
WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane
Żółta gorączka (żółta febra) - niekonieczne
BTP (błonnica, tężec, polio) - zalecane
Dur brzuszny (tyfus) - zalecane
Wścieklizna - niekonieczne
Japońskie zapalenie mózgu - zalecane (w zależności od charakteru pobytu)
Meningo-koki (a+c) - niekonieczne

Znasz dobrze Tajwan?

Uzupełnij jego opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Magda Krasuska - absolwentka kulturoznawstwa Dalekiego Wschodu. Niespokojny duch, który ciągle szuka swojego miejsca na ziemi. Miłośniczka podróży, wspinaczek górskich i zdobywania nowych doświadczeń. Otwarta, z pozytywnym nastawieniem do świata. Twierdzi, że największą wartością danego miejsca są jego mieszkańcy.

Rafał Kozicki - od kwietnia 2006 roku (z kilkoma przerwami) mieszka na Tajwanie. Zaczęło się od praktyki studenckiej, a skończyło na zatrudnieniu. Wyspa przyciągnęła go swoją różnorodnością. Ciągle odkrywa nowe strony języka chińskiego. Oprócz tego... na wyspę przyciąga brak zimy!

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)