Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Tajwan - Ludzie i kultura

Etykieta i zwyczaje. Na powitanie najczęściej wykonuje się lekki ukłon lub skinienie głową. Tajwańczyk często przy tej okazji kieruje zapytanie: „chi bao le?” co oznacza: „czy już jadłeś?”.

W przypadku wizyty w tajwańskim domu należy przynieść drobny prezent w postaci owoców lub ciastek. Jest zwyczaj ściągania obuwia i wkładania pantofli.

To gospodarz zawsze rozpoczyna posiłek. Należy pamiętać żeby nie wbijać pałeczek w ryż, a resztki jedzenia - takie jak np. kości - odkładać do specjalnie przeznaczonych na to pojemników. Najczęściej potrawy podawane są na wspólnych talerzach. Najpierw spożywa się danie główne, potem pije się zupę.

Powszechny jest gwar w restauracjach. Często także można usłyszeć odgłosy bekania, co świadczy o tym, że danie smakowało.

W metrze i autobusie istnieje zakaz jedzenia i picia. Można za to otrzymać mandat.

Tajwańczycy starają się postępować tak, aby nikogo nie urazić. Często nie wyrażają wprost swoich uczuć i nie okazują emocji. (MK)

Na co dzień na ulicy nie obowiązują specjalne sztywne zasady czy reguły etykiety. Należy się zachowywać kulturalnie i z pewną dozą rezerwy. Krzyk czy też agresywne domaganie się czegoś nie jest mile widziane, jednak czasem jest to najlepsza droga do uzyskania czegoś w sytuacjach kryzysowych, ponieważ Tajwańczyk najczęściej w takiej sytuacji ustąpi.

Jeśli pytasz kogoś o drogę to lepiej jest potwierdzić informację w kilku źródłach, ponieważ zdarza się, że można zostać skierowanym tam, gdzie się komuś się wydaje, że ten adres jest.

Dla Tajwańczyków rodzina jest najważniejsza, dlatego należy zachowywać się powściągliwie i szanować starszych. Należy czekać, aż głowa rodziny usiądzie za stołem. Nie wznosimy toastów samodzielnie, a jeżeli juz to do kogoś, najlepiej do głowy rodziny. Jeżeli macie zamiar dolać sobie herbaty (czy jakiegokolwiek napoju), to upewnijcie się, że wasi sąsiedzi mają co pić. Nigdy nie zostawiajcie pałeczek w ryżu! Oznacza to, że posiłek jest przeznaczony dla duchów i jest pewnym rodzajem klątwy rzuconej na gospodarza. (RK)

 

Mieszkańcy. Ok. 85% ludności stanowią rdzenni Tajwańczycy, ok. 14% Chińczycy z kontynentu. Mieszkańców Tajwanu charakteryzuje cierpliwość, uprzejmość oraz kolektywizm. W stosunku do obcokrajowców są bardzo pomocni. Jeśli nie są w stanie wytłumaczyć drogi do miejsca, o które pytacie, gotowi są „wziąć za rękę” i doprowadzić do celu. Zdarza się, że sami wychodzą z inicjatywą pomocy, widząc turystę spoglądającego na mapę (wynika to też z chęci sprawdzenia swojej znajomości języka angielskiego). (MK)

Przydatne języki. Język urzędowy- chiński mandaryński. W dużych miastach nie ma problemu z angielskim (głównie młode pokolenie). Wielu mieszkańców posługuje się także językiem tajwańskim, szczególnie w małych miejscowościach czy wioskach. Tam też trudniej się dogadać po angielsku. (MK)

Urzędowym jest język chiński i mandaryński. Z angielskim tak sobie, ale pomocy można szukać u młodych ludzi, którzy zazwyczaj w jakimś stopniu mówią po angielsku. (RK)

 

Święta. Chiński Nowy Rok – (styczeń/luty – świetno ruchome, liczone według kalendarza księżycowego). Nowy Rok poprzedza wigilia z uroczystą kolacją; odwiedza się świątynie; dzieci otrzymują prezenty w postaci czerwonych kopert z pieniędzmi; popularne są też fajerwerki. W drugi dzień Nowego Roku zamężne kobiety odwiedzają swoich rodziców.

Lantern Festiwal (luty) - wykonuje się latarnie z papieru, na których pisze się życzenia, a następnie puszcza w niebo. Największe uroczystości odbywają się w miejscowości Pingxi.

Dragon Boat Festiwal (maj/czerwiec) - organizowane są zawody, w czasie których ścigają się przystrojone łodzie.

Urodziny Konfucjusza (28 września) - największe uroczystości odbywają się w świątyniach Konfucjusza, jest to też święto edukacji.

Mid-Autumn Festiwal (wrzesień/październik) - tradycja jedzenia ciastek, spoglądania w księżyc i grillowania. 

Święto ustanowienia Republiki Chińskiej – (10 października). (MK)

 

Jedzenie. Na Tajwanie istnieje kultura jedzenia ”na ulicy”. Wszędzie znajdują się budki z drobnymi przekąskami lub małe restauracyjki. Najlepszym miejscem, gdzie można skosztować tajwańskich potraw są nocne markety (skupiska małych restauracyjek, sklepików wielobranżowych i drobnych handlarzy).

W kuchni dominuje ryż, również smażony, z warzywami, mięsem lub owocami morza; buliony; zupy glonowe; zupy z tofu, z makaronem lub pierożkami; chińskie pierożki gotowane lub smażone; gotowana biała kapusta i wiele rodzajów zielonych warzyw.

Warto zjeść:
shui jiao - gotowane pierożki z różnym nadzieniem,
chao fan - smażony ryż
chao mian - smażony makaron
dang hua tang - zupa z jajkiem
niu rou mian - zupa wołowa z makaronem
tang cu tang - zupa słodko-kwaśna
zhenzhunaicha - herbata z mlekiem i czarnymi, żelowymi kulkami;

W małych, przydrożnych restauracyjkach menu podawane jest tylko po chińsku. W takich sytuacjach należy na kartce zaznaczyć, którą z potraw zamawiacie, bądź wskazać w kuchni poszczególne składniki dania. Kucharze są przy tym bardzo pomocni.

Standardowe śniadanie to mleko sojowe z bułką na parze (baozi) lub naleśnik z nadzieniem. Kolacja jest bardzo podobna do obiadu. Na Tajwanie popularne są sklepiki, w których można kupić sok ze świeżych owoców i różnego rodzaju herbaty. (MK)

W małych, lokalnych restauracyjkach można zjeść dużo i tanio. Serwują w nich ryż z kurczakiem (lub wieprzowiną), a do tego można sobie dołożyć dania poboczne, leżące na wystawie. Co weźmiesz na tacę jest twoje. Miska ryżu to koszt ok. 30NT, a każde danie poboczne to od 20–50 NTD. Bardzo dobra opcja dla 2–3 osób.

Drugi typ to pewien rodzaj fast-foodow, serwujący „lunch-boxy” (bien-tan), czyli pełen zestaw obiadowo-kolacyjny. Zwykle składa się z ryżu, warzyw i mięsa. System wydawania jedzenia jest podobny do systemu w szkolnej restauracji: podchodzimy do kasy, płacimy, przesuwamy się w kolejce, wybieramy trzy rodzaje surówek, dostajemy mięso i jemy. Cena 90–120 NTD. Napój wliczony (zwykle herbata).

Trzeci typ to zwykłe restauracje. Tutaj gama cen jak i jedzenia jest ogromna, jako że Tajwańczycy traktują jedzenie jako swoiste hobby i sposób na spędzanie wolnego czasu. Taką funkcje pełnią tzw. night markets, gdzie ludzie idą na zakupy i podjadają jakieś przekąski, tj. smażone kałamarnice czy pomidory w karmelu.

Nowoprzybyłym na Tajwan polecam znaleźć restauracje serwujące bardziej zachodnie jedzenie, aby przyzwyczaić żołądek. Szczególnie popularna jest kuchnia włoska, po chińsku: „itali-mien”. Mien czyli makaron, kluski wszelkiego typu.

No i oczywiście jedzenie kryzysowe – Ms’Donalds, KFC i całodobowe sklepy 7/11 i podobne.

To tylko przysłowiowy czubek tajwańskiej kulinarnej góry lodowej. Każde miasto ma jedno lub kilka dań, które sobie chwali jako „specjalność”. (RK)

 

Religia. Buddyzm, taoizm, konfucjanizm (system filozoficzno-religijny). Miejscem kultu są liczne świątynie, w których można zaobserwować modlących się ludzi, składających ofiary i odprawiających rytuały charakterystyczne dla tych religii. (MK)

Co warto przywieźć na pamiątkę. Wisiorek szczęścia, pałeczki, płótno z kaligrafią lub obrazem natury, herbatę, pieczątkę z wybranym chińskim imieniem. (MK)

Znasz dobrze Tajwan?

Uzupełnij jego opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Magda Krasuska - absolwentka kulturoznawstwa Dalekiego Wschodu. Niespokojny duch, który ciągle szuka swojego miejsca na ziemi. Miłośniczka podróży, wspinaczek górskich i zdobywania nowych doświadczeń. Otwarta, z pozytywnym nastawieniem do świata. Twierdzi, że największą wartością danego miejsca są jego mieszkańcy.

Rafał Kozicki - od kwietnia 2006 roku (z kilkoma przerwami) mieszka na Tajwanie. Zaczęło się od praktyki studenckiej, a skończyło na zatrudnieniu. Wyspa przyciągnęła go swoją różnorodnością. Ciągle odkrywa nowe strony języka chińskiego. Oprócz tego... na wyspę przyciąga brak zimy!

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)