Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Tajwan - Informacje praktyczne

Ceny. Tajwan nie należy do tanich krajów.

Nocleg: 300 NT$ (w pokoju wieloosobowym)
Butelka wody 1,5l: 25 NT$
Butelka Coca-Coli 0,75l: 24NT$
Obiad:80-100 NT$
Bilet autobusowy po mieście 15 NT$
Metro 20-30 NT$
Bilet autobusowy Tajpej - Tajwan (343 km) - 350 NT$, Tajpej – Kaoxiong (380 km) - 400 NT$.

Średni budżet na jeden dzień wynosi ok. 250 NT$ (bez noclegu). (MK)

Ceny są porównywalne z cenami polskimi. Znaczy to, że nie znajdziecie ani rzeczy bardzo tanich, ani bardzo drogich. Cena noclegu waha się od 300–1000 NTD (bardzo ogólny przelicznik na złotówki to 1:10).

Przejazd autobusem z północy (Tajpej) na południe (Kaoshiung) to wydatek rzędu 300–500 NTD, w zależności od linii i sezonu.

W małych, lokalnych restauracyjkach posiłek to ok. 30NT, a każde danie poboczne to od 20–50 NTD. Bardzo dobra opcja dla 2–3 osób. (RK)

 

Geografia kraju. Płaskie ukształtowanie terenu można spotkać jedynie nad morzem. Pozostałą część wyspy pokrywają góry. Większość mieszkańców Tajwanu zamieszkuje obszar zachodni, jest on bardziej rozwinięty pod względem gospodarczym.

Obszar górzysty utrudnia komunikację pomiędzy wschodnią i zachodnią częścią wyspy. Otwarcie Central Trans-Island Highway, wzdłuż której rozciągają się góry, lasy i urwiska ułatwiło przemieszczanie się pomiędzy nimi. Największe miasta, położone w niewielkiej odległości od morza, znajdują się na północy i zachodzie (Taipei, Kaoxiong, Taizhong, Tainan, Keelung). (MK) 

 

Pieniądze. Walutą obowiązującą na Tajwanie jest Nowy Dolar Tajwański (NT$).
1 USD – 33 NT$
1 EUR – 46 NT$

Istnieje możliwość wymiany waluty zarówno na lotnisku, jak i w każdym banku, z koniecznością okazania paszportu i wypełnienia odpowiedniego formularza.

W przypadku wymiany dolarów amerykańskich najlepiej miejcie banknoty nie starsze niż z 2003 roku. Od niektórych dolarów amerykańskich, w zależności od posiadanej serii, wydanych przed 2003 rokiem pobierana jest dodatkowa opłata (szczególnie dotyczy to rocznika 2001), z wyjątkiem wymiany w City Banku.

W każdym mieście są bankomaty. Pieniądze można także wybrać w sklepach 7-11, znajdujących się niemalże na każdej ulicy. Akceptowane są karty płatnicze Visa, MasterCard itp. W przypadku podróży do małych miejscowości, tudzież wiosek, szczególnie w głębi wyspy, musicie zabrać gotówkę. (MK)

Bankomaty są praktycznie wszędzie. Wymiana pieniędzy tylko w bankach i tylko poprzez okazanie paszportu. Walutą jest nowy dolar tajwański (NTD) o stabilnym kursie (wasze pieniądze nie stracą nagle na wartości w czasie tygodnia lub dwóch). (RK)

 

Dostęp do internetu. Kafejki internetowe można spotkać tylko w większych miastach i nie ma ich za wiele. Cena za godzinę korzystania z Internetu (np. w Tajpej) wynosi 20 NT$. W każdym z hoteli istnieje dostęp do Internetu. (MK)

Internet jest jednym z główną form rozrywki tutejszej młodzieży, dlatego też kafejki są dosłownie na każdym kroku. Niektóre nawet mają prysznic, własną kuchnię i pełnią rolę domów dla graczy. Kawiarenka internetowa to w 99% miejsce do grania w gry on-line, więc sprawdzając pocztę możecie poczuć się trochę nieswojo. Jest to również ciekawa opcja awaryjna na tani nocleg, ponieważ wykupienie „nocki” to wydatek rzędu 50–100 NTD. Nocleg w fotelu (tak, fotelu, nie hotelu), opcja dostępna w większych miastach. (RK)

 

Telefony. Zasięg jest w zasadzie wszędzie. Jednak ze względu na wysokie ceny roamingu lepiej będzie kupić lokalną kartę SIM (potrzebne do tego będą paszport i drugi dokument z numerem ID, np. dowód osobisty). Przeciętny koszt karty SIM to 300 NT$. Nie ma problemu z dostępem do budek telefonicznych. (MK)

Zasięg jest praktycznie wszędzie. Najlepsza opcja na rozmowy lokalne to wykupienie lokalnej karty pre-paid. (RK)

 

Wtyczki elektryczne i napięcie. Wejście do gniazdka elektrycznego ma kształt dwóch prostokątów. Napięcie elektryczne wynosi 110 V, 60 Hz. Musicie kupić przełącznik, który jest dostępny w każdym sklepie 7/11, OK czy Wellcome. (MK)

Wiza. Od 1 października 2008 roku, obywatele polscy są zwolnieni z obowiązku posiadania krótkoterminowych wiz tajwańskich w przypadku przyjazdów turystycznych, handlowych, czy odwiedzin na okres do 30 dni. W mocy pozostaje jednak obowiązek posiadania długoterminowych wiz, dotyczących podejmowania studiów, szkoleń oraz pracy na Tajwanie. (MK)

Ważne jest aby sprawdzić aktualne przepisy wizowe, ponieważ Tajwan i Polska są w trakcie rozmów na temat zniesienia wiz. Wiza turystyczna jest do wyrobienia w Biurze Handlowym Tajpej w Warszawie. Polska i Tajwan (Republika Chińska) nie utrzymują stosunków dyplomatycznych, dlatego biura handlowe de facto pełnią rolę ambasad.
Można ubiegać się także o wizę on arrival po wylądowaniu, jednak ta opcja jest zdecydowanie nie polecana. O wiele prościej jest aplikować o wizę turystyczną w biurach w Hong Kongu i Bangkoku.

Ciekawostka: W wizie będzie widniała Republika Chińska (Tajwan), która jest oficjalną nazwą kraju. Co jeszcze ciekawsze, w Chinach kontynentalnych ta wiza jest często mylona z wizą Chińskiej Republiki Ludowej. Chińczycy po prostu traktują Tajwan jako cześć Chin. (RK)

W przypadku wyjazdu na dłuższy okres, wizę można wyrobić w:

Biuro Gospodarcze i Kulturalne Tajpei w Warszawie
ul. Emilii Plater 53
tel. +48 (0)22 213 00 72
fax: +48 (0)22 540 70 28
e-mail: ecodiv[at]taiwan.net.pl

Polska nie uznaje państwowości Tajwanu, dlatego też nie posiadamy tam placówki dyplomatycznej. Jednak w razie potrzeby uzyskania jakichkolwiek informacji lub pomocy np. w przypadku utraty paszportu, należy zgłosić się do:

Warszawskie Biuro Handlowe w Tajpej
333 Keelung Rd. Sec. 1,
TWTC, 16 floor, suites 1601-1602,
110 Tajpej,
tel. +886 (2) 7718-3300
fax: +886 (2) 7718-3310
e-mail: warsaw.office[at]msa.hinet.net (MK)

Znasz dobrze Tajwan?

Uzupełnij jego opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Magda Krasuska - absolwentka kulturoznawstwa Dalekiego Wschodu. Niespokojny duch, który ciągle szuka swojego miejsca na ziemi. Miłośniczka podróży, wspinaczek górskich i zdobywania nowych doświadczeń. Otwarta, z pozytywnym nastawieniem do świata. Twierdzi, że największą wartością danego miejsca są jego mieszkańcy.

Rafał Kozicki - od kwietnia 2006 roku (z kilkoma przerwami) mieszka na Tajwanie. Zaczęło się od praktyki studenckiej, a skończyło na zatrudnieniu. Wyspa przyciągnęła go swoją różnorodnością. Ciągle odkrywa nowe strony języka chińskiego. Oprócz tego... na wyspę przyciąga brak zimy!

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)