Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

Tajlandia - Transport i poruszanie się po kraju

Wyświetla nowości od 15 do 21 ze wszystkich 21
Riksze

Riksze są już praktycznie niespotykane, można przy okazji przejechać się rikszą za 20 bahtów udając się do Nonthaburi – ostatniej przystani na północy.

(PD)

 

Tuk-tuki (motoriksze). Podstawowy środek transportu po mieście, a do tego odjazdowy. Tuk-tuki to trzykołowe pojazdy z budą na dwóch pasażerów z tyłu, które kierowcy żyłują niemożliwie, ciągnąc czasem 80-90 km/h. Nie mają żadnych zabezpieczeń, są strasznie głośne, a większość manewrów przyprawia pasażerów o gęsią skórkę. Tuk-tuki są super.

Tuk-tukowcy narzynają turystów jak mogą, zawyżając niemiłosiernie ceny. Jeśli kierowca nie chce zejść do podanej poniżej ceny, obraża się, śmieje lub chce odjeżdżać, oznacza to tylko tyle, że bardziej mu się opłaca na następnym skrzyżowaniu złapać frajera z Anglii, który zapłaci dziesięć razy więcej, niż jechać z tobą za lokalną stawkę. Nie należy się zrażać - postoisz najwyżej 10 minut i któryś z kolei tuk-tukowiec na pewno cię zabierze za ludzką cenę.

Dobrym pomysłem jest proponowanie samemu ceny, zamiast pytać „how much?”. Jeśli podajesz rynkową cenę, kierowca wie, że znasz miasto i albo się zgodzi, albo odjedzie szukać lepszej okazji, ale nie wyskoczy z kosmiczną propozycją, z którą trudno się dyskutuje.

Ile powinieneś zapłacić za tuk-tuka w Bangkoku (wyda ci się to niemożliwe gdy usłyszysz propozycje kierowców, ale uwierz – to SĄ prawdziwe ceny i za nie należy jeździć, a nie dwa razy drożej):

MBK-Chinatown – 60 bahtów
MBK-Patpong – 30-40 bahtów
Khao San – MBK – 50 bahtów
Patpong-Dusit (prawie całe miasto) – 100 bahtów
MBK-Talling Chan (praktycznie poza miastem) – 140 bahtów.

(TM)
Rower

Moim zdaniem najlepszy środek transportu po dużych miastach. Tani jak barszcz, ekologiczny, ominiesz korki i zobaczysz o wiele więcej niż przez okno w taksówce czy nawet z tuk-tuka. Z wynajęciem nie ma problemu, uważaj tylko na stan roweru, który wypożyczasz. Często z rowerem dostaniesz mapę - jeśli nie, to pytaj o mapę w swoim hostelu czy biurach podroży.

Na dłuższe wycieczki rowerowe pomiędzy miastami spędź trochę czasu na poszukiwaniu porządnego roweru, który wytrzyma dłuższe trasy. Podróżowanie z rowerem w pociągu czy autobusie nie jest trudne. W większości wypadków poproszą cie, żebyś złożył rower, albo odkręcił koła aby zmieścić go w bagażniku autobusu.

Jeśli masz zamiar zwiedzić dużą część kraju, nie masz czasu i nie jesteś pewny swojej kondycji, to odradzam. Tajlandia to duży kraj, a w północnej części górzysty, więc przedostanie się z jednego miejsca do drugiego na rowerze może zająć ci dobrych kilka dni.

(AG)
Samolot

Samolotem można w miarę tanio dolecieć na północ i południe kraju, na wyspy na zachodnim lub wschodnim wybrzeżu i do przybrzeżnych miejscowości turystycznych (Koh Samui, Phuket). Obsługuje te rejsy głównie Bangkok Airways, ale sprawdź też Thai Airways i Air Asia. Ceny zazwyczaj nie przekraczają 150 zł za kurs w jedną stronę. Inne linie latające po Tajlandii to: One-Two-Go, PB Air, Nok Air i SGA.

Bilet AirAsia bookowany przez agencję będzie 30% droższy, warto go kupić samemu przez stronę (np. Krabi-BKK, 200 baht). AirAsia ma już nieźle rozwiniętą w Tajlandii sieć, więc zawsze sprawdź, czy nie lecą tam gdzie chcesz się dostać.

(TM)
Metro

Skytrain, kolej miejska biegnąca po estakadach przez Bangkok jest wygodna, ale nie dociera wszędzie. Na zachód miasta (Chinatown, Banglamphu, Khao San Rd, Grand Palace) nie dojeżdża. Można się nią poruszać tylko po nowej, raczej nieciekawej części miasta. Bilet – od 20 bahtów w górę.

(TM)

Bangkok ma swoją własną sieć metra (MRT http://www.bangkokmetro.co.th) i kolejki nadziemnej (BTS http://www.bts.co.th). Cena za przejazd jednej stacji - 15 baht, bilet dzienny - 120. Jest to zdecydowanie najszybszy środek transportu po stolicy.

(PD)
Kraje, do których łatwo się przedostać

Laos, Kambodża, Malezja i Birma, ale należy się dowiedzieć o godzinach otwarcia przejść granicznych i najważniejsze - jak wygląda sprawa z wizami na przejściach lądowych z Tajlandią.

Laos - jest sześć przejść granicznych, nie ma problemu z dostaniem wizy na granicy. Wyjątek to przejście graniczne Beung Kan.

Birma - należy ubiegać się o wizę wcześniej. Wiza do Birmy, którą dostaniesz na granicy to raczej tzw. przepustka, która uprawnia cię do pozostania w kraju tylko przez dwa tygodnie i poruszania się tylko po trzech miastach. Musisz również opuścić kraj tym samym przejściem granicznym, przez które się przedostałeś. Z chwilą wkroczenia do Birmy straż graniczna robi ci zdjęcie i wydaje przepustkę, przy czym zabiera twój paszport, który odda dopiero gdy opuścisz Birmę.

Kambodża - są trzy popularne przejścia graniczne, na których dostaniesz wizę od ręki (pomimo tego, co ci mówią agencje turystyczne w Bangkoku).

Malezja - cztery przejścia graniczne, wiza-stempelek na granicy.

(AG)
Wyświetla nowości od 15 do 21 ze wszystkich 21

Autorzy

Tomek Michniewicz - backpacker, dziennikarz, autor programu podróżniczego "Trójka Przekracza Granice". Przeciwnik kapeluszy a’la Indiana Jones i festiwalu w Opolu, miłośnik stanu na granicy wyczerpania. Redaktor naczelny serwisu KoniecŚwiata.net.

Ania Grebosz - rok w Tajlandii jako instruktorka sportów ekstremalnych. Miłośniczka życia na krawędzi, podroży nieudeptanymi szlakami, helikopterów Merlin oraz pierogów ruskich; pasjonatka obcych kultur; studentka zarządzania turystyką ekstremalną na uniwersytecie w Birmingham.

Piotr Druzgała - Od ponad siedmiu lat w Azji. Z wykształcenia fizjoterapeuta, obecnie nauczyciel języka angielskiego i wolontariusz w domu dziecka pod Bangkokiem. Niespokojny duch, ciągle szukający swojego miejsca na ziemi.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)