Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

Tajlandia - Informacje praktyczne

Ceny. Tani nocleg – 200-500 baht (prowincja/Bangkok lub wyspy). Średniej długości kurs taksówką po centrum Bangkoku – 50-70 baht. Godzina tajskiego masażu – 250-400 baht. Posiłek w barze – 50-70 baht. Naleśnik z jajkiem i bananem – 20 baht. Woda – 10 baht. (TM)

Panuje zasada, że za nocleg i usługi typu masaż czy wynajęcie motoru zapłacisz taniej w miejscach, gdzie jest więcej turystów - ze względu na rozwiniętą infrastrukturę turystyczną i konkurencję. Czyli najtańszy nocleg w Bangkoku znalazłam za 150 bahtów w okolicy Khao San Rd. Za tajski masaż w Chiang-Mai zapłacisz średnio 150 bahtów.

Natomiast koszt pokoju w miejscowości takiej jak Tha-ton zaczyna się od 250 baht, i nie znajdziesz masażu tańszego niż 200 bahtów.

Średni dzienny budżet w Bangkoku przy tanim posiłku i tanim zakwaterowaniu zaczyna się od 400 bahtów. Do tego policz bilety wstępu, przejażdżki tuk-tukiem i - co najdroższe - drinki wieczorami, jeśli lubisz.

Ale jeśli naprawdę umiesz hardcorowo oszczędzać, uda ci się przeżyć nawet za 350 bahtów dziennie.  (AG)

Północ jest tańsza niż południe.

Posiłek za rogiem, gdzie stołują się Tajowie można zjeść za 25-30 baht.

Tanio jest w sklepach sieci 7/11. Można w nich kupić hamburgera - 20 baht, hot-doga - 20 baht, małe lokalne piwo Chang - 30 baht. (PD)

 

Geografia kraju. Na północy góry i dżungla, na północnym-wschodzie ogólna dzicz i zatopione w lesie ruiny, w centrum kraju niziny i Bangkok, na południe od BKK – długie wybrzeże i tysiące małych wysepek. Najpopularniejsze kierunki to Bangkok, Pattaya i Phuket (i okolice). Najpopularniejsze nie oznacza tym razem najciekawsze. (TM)

Pieniądze. Walutą Tajlandii są bahty. 100 THB = ok. 10 zł. Bankomaty są niemal wszędzie, nawet w maleńkich mieścinach. Agencje turystyczne i lotnicze oraz część hoteli akceptuje karty kredytowe. (TM)

Najlepsze kursy są w miejscach turystycznych, a pieniądze korzystniej wymieniać w kantorach niż w bankach. Kursy walut w kantorach na lotnisku nie są zdzierstwem.

Za płacenie kartą kredytową niektóre biura turystyczne biorą prowizję 1,5%. (PD)

 

Dostęp do internetu. Nie ma z nim problemu w miejscowościach odwiedzanych przez turystów (czyli niemal wszędzie), sporo kafejek zapewnia stałą łączność i niezłą szybkość. Tam gdzie brak kafejek, ich role przejmują hotele. Trudniej o dostęp do sieci jest tylko na głębokiej północy kraju. Ceny bardzo różne, od 20 (prowincja) do 120 baht (wyspy) za godzinę. (TM)

Telefony. Jeśli podróżujesz dłużej niż dwa tygodnie, albo masz potrzebę częstego komunikowania się z Polską, poleciłabym kupno tajskiej karty SIM. SMS-y do Polski są stosunkowo tanie, a operatorzy telefoniczni oferują liczne promocje na tanie rozmowy międzynarodowe.

Jeśli nie zapuszczasz się w głęboką dżunglę na północy czy zachodzie kraju, nie powinieneś mieć problemów z zasięgiem.

W popularnych miejscach turystycznych kafejki internetowe oraz niektóre hotele i guest-housy oferują usługi telefoniczne. Za minutę do Polski zapłacisz ok. 25 bahtów. Można również kupić kartę ZayHi za 300 bahtów i rozmawiać z stacjonarnego na stacjonarny przez dwie godziny. (AG)

 

Wtyczki elektryczne i napięcie. Takie jak w Polsce i typ amerykański (dwa pionowe cienkie bolce). Napięcie nasze. (TM)

Wiza. Wiza nie jest potrzebna przy pobytach nie przekraczających 15 dni. Przy dłuższych trzeba ją uzyskać w Ambasadzie w Warszawie lub wykonać tzw. visa run, czyli wypad na jeden dzień do Kambodży albo Malezji, żeby rozpocząć kolejny okres 15 dni.

Na niektórych przejściach granicznych nie ma takiej opcji, na innych tak. (TM)

 

Ambasada i placówki dyplomatyczne.

Ambasada Królestwa Tajlandii w Warszawie
ul. Willowa 7, 00-790 Warszawa
tel. (0-22) 849 26 55, 849 64 14, 849 14 06,
849 47 30, fax (0-22) 849 26 30
e-mail: thaiemb[at]thaiemb.internetdsl.pl

Wydział Konsularny:
tel. (0-22) 849 26 55; fax (0-22) 849 26 30

Ambasada RP w Bangkoku
100/81-82, Vongvanij Building B, 25th Floor
Rama 9 Road, Huaykwang District, Bangkok 10310, Thailand
Telefon: (00-662) 645 03 67, 645 03 68, 645 03 69
Faks: (00-662) 645 03 65
E-mail: ampolbkk[at]polemb.or.th; consul[at]polemb.or.th; economic[at]polemb.or.th
www.bangkok.polemb.net

Konsulat RP w Phuket
Konsul Honorowy, Anuwat Burapachaisri (jęz.: tajski, angielski)
Avantika Boutique Hotel
4/1 Thaweewong Road, Patong, Kathu
Phuket 83150, Tajlandia
tel.: (00-76-29) 280-15
fax: (00-76-29) 280-89
e-mail: Anuwat[at]mec.co.th

Autorzy

Tomek Michniewicz - backpacker, dziennikarz, autor programu podróżniczego "Trójka Przekracza Granice". Przeciwnik kapeluszy a’la Indiana Jones i festiwalu w Opolu, miłośnik stanu na granicy wyczerpania. Redaktor naczelny serwisu KoniecŚwiata.net.

Ania Grebosz - rok w Tajlandii jako instruktorka sportów ekstremalnych. Miłośniczka życia na krawędzi, podroży nieudeptanymi szlakami, helikopterów Merlin oraz pierogów ruskich; pasjonatka obcych kultur; studentka zarządzania turystyką ekstremalną na uniwersytecie w Birmingham.

Piotr Druzgała - Od ponad siedmiu lat w Azji. Z wykształcenia fizjoterapeuta, obecnie nauczyciel języka angielskiego i wolontariusz w domu dziecka pod Bangkokiem. Niespokojny duch, ciągle szukający swojego miejsca na ziemi.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)