Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Tadżykistan - Na co uważać

Mieszkańcy. Nie ma jakiegoś specjalnego zagrożenia ze strony Tadżyków. Najlepiej zachować zwykłą, zdroworozsądkową ostrożność.

Kanty i oszustwa. Zawsze i wszędzie, jak zresztą w całej Azji Centralnej uważać na wymianę pieniędzy. Często zdarza się, że kantory, a nawet banki to podejrzanie wyglądające budy, pełne jeszcze bardziej podejrzanych osobników. Najlepiej wymieniać pieniądze w obstawie – chociażby towarzysza podróży.

Warto też uważać na kierowców, z którymi dogadujecie transport. Jasno i wyraźnie należy dogadać cenę przed ruszeniem i nigdy nie wolno płacić z góry. Zdarzyć może się wszystko - samochód może się popsuć w środku niczego, nieuczciwy wadzitiel może oszukać was na paliwie… a odzyskanie pieniędzy w takim wypadku graniczy z cudem.

 

Woda. Od czasu do czasu przy drodze zdarzają się źródełka – z tych można pić bez obaw. Wodę z ujęć najbezpieczniej jest przegotować.

Ciemne miejsca. (dodaj swoje informacje)

Jedzenie. (dodaj swoje informacje)

Ruch drogowy. W miastach ruch uliczny rządzi się swoimi prawami – sporo trąbienia, jazdy w każdym kierunku. Zasada ograniczonego zaufania powinna być aplikowana nawet przez pieszych.

Przyroda. Amatorzy fauny mogą znaleźć na terenie GBAO dwa unikaty – panterę śnieżną (irbis) oraz owce Marco Polo. Jako, że zwierzęta te zamieszkują górne partie gór, najbardziej prawdopodobne jest spotkanie ich podczas trekkingu.

Choroby. Rejon Tadżykistanu czasem jest klasyfikowany jako rejon malaryczny. Najlepiej przed wyjazdem skonsultować się z lekarzem i zapytać o zalecane leki.

Szczepienia.
WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - niekonieczne
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane (w zalezności od charakteru pobytu)
Żółta gorączka (żółta febra) - niekonieczne
BTP (błonnica, tężec, polio) - zalecane
Dur brzuszny (tyfus) - niekonieczne
Wścieklizna - niekonieczne
Japońskie zapalenie mózgu - niekonieczne
Meningo-koki (a+c) - niekonieczne

Trudności w poruszaniu się po kraju. Cała trasa Pamir Highway to w przeważającej części szutrówka. W okresie później jesieni i zimy drogi mogą być zasypane i nieprzejezdne.

Autor

Marta Rękas - lublinianka, studentka SGH. Swoje dwie pasje – podróżowanie i góry stara się łączyć w wyprawach w dalekie: odwiedziła kraje Azji Centralnej, spędziła ponad trzy miesiące w północnej Kanadzie i na Alasce. Jej szlaki górskie od naszych sielskich Beskidów prowadziły przez rumuńskie Karpaty, kanadyjskie Góry Skaliste, góry Alaski, pasma Ałtaju, Tien-Szanu i Pamiru. W ubiegłym roku stanęła na szczycie Piku Niepodległości (7134 m n.p.m.); w wolnym czasie oddaje się lekturze książki podróżniczej przy akompaniamencie dobrego, rockowego grania.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)