Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Tadżykistan - Informacje praktyczne

Ceny. Ceny tadżyckie są nieco wyższe niż w Polsce, głównie wynika to z konieczności transportu towarów na długich dystansach.

Istotnie tańsza niż w Polsce jest wódka, odwrotnie rzecz ma się z piwem – średnio kosztuje ok. 5-7 somoni.

Nocleg na terenie GBAO (Autonomiczny Rejon Górny Badachszan) w prywatnych domach - 5 do 15 USD za noc. Hotele w większych miastach - nie więcej niż ok. 10 USD za noc.

 

Geografia kraju. Tadżykistan to kraj górski (ponad połowa powierzchni Tadżykistanu leży powyżej 3000 m n.p.m.!). Na terenie Tadżykistanu znajduje się większość rozległego pasma górskiego Pamir, którego najwyższe szczyty (Pik Lenina, Pik Komunizma) sięgają 7000 metrów. Jedyne tereny nizinne to części okręgu chaltońskiego w południowo-zachodniej części kraju, w dolinach rzek Wachsz oraz Kofarnihon.

Bogatszy Tadżykistan to zachód, rejon wokół stolicy – Duszanbe. Cała wschodnia część kraju, głównie z racji swojego górskiego charakteru, jest biedniejsza.

Głównym szlakiem komunikacyjnym na terenie GBAO, tj. w niemalże całej wschodniej części kraju jest Pamir Highway – szutrowa „autostrada”, druga co do wysokości taka droga (po Karakorum Highway na terenie Chin i Pakistanu).

 

Pieniądze. Walutą tadżycką jest somoni.

1 somoni = 0,85 PLN
1USD = 3,5 somoni

Pieniądze można wymieniać w dużych miastach, w kantorach. Na terenie GBAO wymiana jest możliwa jedynie w Murghabie lub Chorogu, dlatego lepiej mieć przy sobie zapas gotówki.

Bankomaty, podobnie jak banki, znajdują się tylko w naprawdę ważnych miastach – na pewno w stolicy, ewentualnie stolicach okręgów administracyjnych (np. Chorogu).

 

Dostęp do internetu. Na dostęp do Internetu można liczyć w większych miastach, poza stolicą nie ma co marzyć o szybkim transferze, lepiej uzbroić się w cierpliwość i gazetę. W Chorogu są co najmniej dwie kafejki internetowe. Dostęp do Internetu w hotelach jest raczej niemożliwy. Cena: 25–30 somoni za godzinę.

Telefony. W górach zasięgu brak. Na trasie Pamir Highway, od kirgiskiego Osh po Chorogu zasięg pojawia się i znika, raczej z naciskiem na to drugie. W miastach raczej nie ma z nim problemu, chociaż w Murghabie sygnał sieci intensyfikuje się w zależności od pory dnia.

Wtyczki elektryczne i napięcie. Elektryczność: 220V / 50 Hz.

Wiza. Potrzebna. Ambasady Tadżykistanu niestety nie ma w Polsce, wizy można dostać w konsulacie w Berlinie albo Wiedniu. Koszt miesięcznej wizy jednokrotnej to 50 euro od osoby (Berlin) lub 80 euro od osoby (Wiedeń).

Uwaga! W Tadżykistanie obcokrajowców obejmował do niedawna obowiązek registracji/rejestracji – w ciągu 72 godzin od momentu wjazdu na teren kraju należało się zgłosić w najbliższym biurze OWIR. Niedawno ten obowiązek został zniesiony (12.12.09)

Ponadto, wybierający się na teren GBAO obowiązkowo muszą posiadać specjalne pozwolenie. Wyrabia się je razem z wizą (dodatkowa opłata 10–20 euro).

Teoretycznie na otrzymanie wizy czeka się 10 dni, ale może to potrwać krócej (my czekaliśmy 3 dni) – warto przedstawić konsulowi swoją podbramkową sytuację.

Praktyczna rada: pamiętajcie o wcześniejszej wpłacie opłat wizowych na konto – gotówką płacić nie można.

Chcąc odbyć trekking na obszarach granicznych z Afganistanem czy też w rejonie jez. Sarez czasem potrzeba propusków, czyli specjalnych pozwoleń na przebywanie na tym terenie. Załatwia się je w biurach KGB i OWIR w Murghabie albo w Chorogu. Można to robić na własną rękę, można też zapłacić i zlecić sprawę agencjom turystycznym, co znacząco zwiększa szanse na powodzenie.

Wniosek wizowy na stronie ambasady w Berlinie:
http://www.botschaft-tadschikistan.de/PDF/Visumantrag_2_Seiten.pdf

 

Ambasada i placówki dyplomatyczne.

Nie ma ambasady Tadżykistanu w Polsce. Najbliższa - w Berlinie.

Ambasada Tadżykistanu w Berlinie.
Otto-Suhr-Allee 84
10585 Berlin
Telefon: 030 - 3479300
Fax: 030 - 34793029
E-Mail: info[at]botschaft-tadschikistan.de
Godz. pracy ambasady: pon-pt 9:00-13:00 i 14:00-18:00
Godz. pracy konsulatu: pon-pt 9:00-13:00

 

Nie ma polskiej amabsady w Tadżykistanie. Najbliższa – w Uzbekistanie.

Ambasada RP w Taszkencie
ul. Firdavsiy 66, Junusabadskiy Rayon ,100084 Tashkent, Uzbekistan
Telefon: (00-998 71) 120 86 50
Faks: (00-998 71) 120 86 51
E-mail: ambasada[at]bcc.com.uz
www.taszkent.polemb.net

Wydział Konsularny
Telefon: (00-998 71) 120 86 52
Faks: (00-998 71) 120 86 51

Autor

Marta Rękas - lublinianka, studentka SGH. Swoje dwie pasje – podróżowanie i góry stara się łączyć w wyprawach w dalekie: odwiedziła kraje Azji Centralnej, spędziła ponad trzy miesiące w północnej Kanadzie i na Alasce. Jej szlaki górskie od naszych sielskich Beskidów prowadziły przez rumuńskie Karpaty, kanadyjskie Góry Skaliste, góry Alaski, pasma Ałtaju, Tien-Szanu i Pamiru. W ubiegłym roku stanęła na szczycie Piku Niepodległości (7134 m n.p.m.); w wolnym czasie oddaje się lekturze książki podróżniczej przy akompaniamencie dobrego, rockowego grania.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)