Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Sri Lanka - Transport i poruszanie się po kraju

Autobus. Są wszędzie i prawie zawsze dostępne. Tanio – od 7 Rs za 2 przystanki.

AC bus – to szybki, ale dość niebezpieczny środek komunikacji. Kierowcy pracują na akord i bardzo szybko, często nierozważnie prowadzą pojazdy. (PS)

 

Minibusy/shared taxi. Typowych minibusów nie ma – tylko do wynajęcia na dzień. Na pewno najmilszym sposobem poruszania się po kraju jest właśnie wynajęcie klimatyzowanego vana z kierowcą. Van może mieć: lodowe, klimatyzację, wygodne siedzenia (najlepiej lotnicze, bo czas transferów jest bardzo długi), dobry sprzęt stereo, dvd i tv, internet wi-fi lub na kabel USB. Kierowca powinien mówić dobrze po angielsku. Koszt:  ok. 70 USD za dzień i limit 100 km, za każdy dodatkowy kilometr tego samego dnia 65 rupii.

Vanem z dobrym kierowcą będziecie jechać - 40 km/h, vanem z kiepskim kierowcą - 30 km/h (rikszą ok. 30 km/h, pociągiem - ok. 50 km/h, autobusem - ok. 40 km/h, słoniem - ok. 3 km/h.) (PS)

 

Samochód. Na Sri Lance jest ruch lewostronny, wiec nauczenie się prowadzenia samochodu z kierownicą po prawej stronie zajmuje kilka godzin.

Można wynająć motocykl – ok. 600-1000 Rs za dzień, ale wynajmując go musicie zostawić paszport. W razie stłuczki mogą być problemy z odzyskaniem tego paszportu. Należy się upewnić czy motor ma pełne ubezpieczenie, najlepiej Ceilinco VIP „Call and go”. (PS)

 

Promy/łodzie. Istniejące kiedyś połączenie promowe między Sri Lanką a Indiami jest obecnie zawieszone. (DZ)

Pociągi. Innym przyjemnym sposobem podróżowania są pociągi. Choć jeżdżą nieregularnie a czasem w ogóle nie przyjeżdżają, są bardzo komfortowe i przewiewne. Nie ma znaczenia czy druga czy pierwsza klasa. Ceny za pociągi są dla Polaków pomijalne. Da się dojechać generalnie wszędzie, z tym że pociągi nie jeżdżą regularnie. Rano i ok. 18. są zatłoczone. (PS)

Pociągi poruszają się bardzo powoli i często się spóźniają (zwłaszcza w górach). Jadąc trasą pomiędzy miejscowością Ella a Kandy przez kilka godzin będziecie podziwiać zapierające dech w piersi widoki. (DZ)

 

Autostop. Nie istnieje. (PS)

Taksówki. Umawiamy się na cenę przed wejściem do taksówki. Generalnie taksówkarze mówią po angielsku. Za 100 km zapłacicie ok. 40 USD

Z lotniska do hotelu najlepiej wziąć właśnie taxi. Koszt - od 30 do 100 USD. Zaraz przy wyjściu ze strefy odbioru bagażu, na tyłach banków są firmy transportowe. Najlepiej zamówić tam taksówkę i poprosić o oficjalny cennik oraz wziąć rachunek. Płacicie kierowcy przy wyjściu z taksówki. Porady kierowcy w czasie jazdy należy traktować nie do końca serio i lepiej nie umawiać się z nim na żadną pomoc. Na miejscu znajdziecie znacznie więcej lepszych ofert transportu niż kontakty kierowców z lotniska, którzy czekają na tzw. świeżynki z Europy. (PS)

 

Riksze. Na krótkie dystanse są najlepsze - 100-300 Rs. Uzgadniacie cenę oczywiście przed wzięciem rikszy. (PS)

Rower. Hmm, w niektórych miejscach jest OK., hotele same doradzą, jeśli jest przydatny. (PS)

Samolot. Dostępna, aczkolwiek niepopularna forma transportu. Dużo problemów przy załatwianiu. (PS)

Kraje, do których łatwo się przedostać. Sri Lanka to wyspa, więc trzeba samolotem. Indie, Indonezja, Malezja, Hong Kong, Singapur, Australia. (PS)

Znasz dobrze Sri Lankę?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autorzy

Paweł Szozda - urodził się w 1974 roku w Warszawie, od młodych lat zaczął podróżować po świecie, najpierw Europa, potem Middle East i Azja. Odwiedził ponad 50 krajów. Od 1999 roku mieszkał w Zjednoczonych Emiratach Arabskich a od 2007 roku na stałe na Sri Lance i jest przewodnikiem-freelancerem. Jego pasja na dzińn dzisiejszy to historia i stosunki społeczne na Sri Lance.

Dominik Zawadzki - zafascynowany kulturą i przyrodą Azji Południowej (zwłaszcza Indie – w sumie 4 miesiące w podróży, Sri Lanka, Pakistan). Wraz z żoną Sylwią od 8 lat podróżują po miejscach dalekich i bliskich.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)