Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Sri Lanka - Na co uważać

Mieszkańcy. Lubią kraść komórki, aparaty foto. W hotelach trzeba trzymać wartościowe rzeczy w sejfach, a w tanich hotelikach w specjalnych skrytkach zamykanych na klucz. (PS)

Kanty i oszustwa. Uwaga – przy hotelach na plaży są tzw. Beach Boys. Są to mężczyźni, którzy wychowali się przy hotelach z turystami i dokładnie wiedzą jak wyciągać kasę od turystów. Zalecam bezwzględnie asertywność w stosunkach z Beach Boys. Nie są oni reprezentatywną grupą Lankijczyków i żerują na turystach. Należy ich unikać i nie wchodzić z nimi w jakiekolwiek kontakty. Często gdy widzą ze przyjeżdżają nowi ludzie, organizują ogniska na plaży, częstują arakiem (lokalny alkohol), umawiają się na wycieczki a potem je organizują zdezelowanymi samochodami w hotelach o kiepskim standardzie, do tego opowiadają bzdury na temat historii, ludzi itp.

Nie należy kupować kamieni szlachetnych w małych sklepach. Nie należy też do nich jeździć z beach boyami, bo ceny wtedy są wyższe o 40%. W małych sklepach, w szczególności na wybrzeżu, macie 50% szansy, że kamień jest aytentyczny. Najlepiej je kupować w centrum handlu kamieniami, którym jest Kandy

Należy uważać na rikszarzy, też lubią oszukać. Nigdy nie mówcie, że jesteście pierwszy dzień, wtedy cena za rikszę ma jedno zero więcej. Częstym trikiem jest też np. pokazywanie warana. Rikszarz mówi, że pokaże wam warana (duża jaszczurka podobna do krokodyla), a potem obwozi po sklepach swoich znajomych, po czym okazuje się że waran już poszedł, ale klienci zostają skasowani za wycieczkę. Nigdy nie płaćcie za usługę przed jej wykonaniem i nie zostawiajcie rzeczy w rikszy idąc do sklepu.

Lankijczycy czasem mówią, że tata i mama zginęli w tsunami i chcą pieniędzy. (PS)

 

Woda. Jest największym skarbem Sri Lanki. Lokalni oraz żyjący na Sri Lance ludzie piją wodę z kranu, natomiast turyści powinni pić wodę po przegotowaniu lub butelkowana, ze względu na różnice we florze bakteryjnej. (PS)

Ciemne miejsca. (dodaj swoje informacje) 

Jedzenie. Żadnych problemów, można jeść wszystko. (PS)

Ruch drogowy. Na pierwszy rzut oka chaotyczny, ale nie ma wypadków. Kierowcy są uprzejmi i życzliwi wobec siebie. Uwaga przy przechodzeniu przez jezdnię - patrzymy najpierw w prawo, potem w lewo i jeszcze raz w prawo. (PS)

Trudności w poruszaniu się po kraju. Wojna na północy. Odradzam północ Sri Lanki, reszta kraju bez problemu. (PS) Na północ wyspy wojsko i tak nie wpuszcza turystów. Obecnie takie miasta jak Mullattiwu, Jaffna czy Kilinochchi są zamknięte. Trwają tam (lub zakończyły się przed chwilą) działania wojenne. (DZ)

Przyroda. Uwaga na węże, pijawki (w głębi wyspy), skorpiony (małe, ale nieprzyjemne), słonie. (PS) Węże – na Sri Lance jest największy współczynnik zgonów na skutek ugryzień węży. Skolopendry - ich ugryzienie może być bolesne. Dla osób uczulonych - nawet śmiertelne. (DZ)

Choroby. Raczej nie ma. Należy sprawdzać raporty, gdzie, co i w jakim okresie występuje na Sri Lance. Raczej nie dotyczy to turystów. (PS) W ostatnich miesiącach było kilkadziesiąt przypadków zachorowań na dengę. W tym jeden przypadek śmiertelny w Kandy. (DZ)

Szczepienia.
WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane
Żółta gorączka (żółta febra) - niekonieczne
BTP (błonnica, tężec, polio) - zalecane
Dur brzuszny (tyfus) - zalecane
Wścieklizna - niekonieczne
Japońskie zapalenie mózgu - zalecane (w zależności od charakteru pobytu)
Meningo-koki (a+c) - niekonieczne

Znasz dobrze Sri Lankę?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autorzy

Paweł Szozda - urodził się w 1974 roku w Warszawie, od młodych lat zaczął podróżować po świecie, najpierw Europa, potem Middle East i Azja. Odwiedził ponad 50 krajów. Od 1999 roku mieszkał w Zjednoczonych Emiratach Arabskich a od 2007 roku na stałe na Sri Lance i jest przewodnikiem-freelancerem. Jego pasja na dzińn dzisiejszy to historia i stosunki społeczne na Sri Lance.

Dominik Zawadzki - zafascynowany kulturą i przyrodą Azji Południowej (zwłaszcza Indie – w sumie 4 miesiące w podróży, Sri Lanka, Pakistan). Wraz z żoną Sylwią od 8 lat podróżują po miejscach dalekich i bliskich.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)