Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Sri Lanka - Ludzie i kultura

Etykieta i zwyczaje. Mieszkańcy Sri Lanki uśmiechają się do siebie i do białych, są bardzo mili, można fotografować bez pytania o zgodę.

Nie zachowują dystansu przy rozmowie (podchodzą bardzo blisko), lubią często się dotykać. Gdy podadzą ci rękę, czasem będą ją trzymać kilkanaście sekund. Objęcie jest gestem przyjaźni, nie ma podtekstów seksualnych.

Patrzą w oczy, są bezpośredni w wyrażaniu swoich uczuć, chęci i zamiarów. Seks nie jest grzechem, ale przyjemnością, a biali są dla nich bardzo pociągający, wiec nie raz spotkacie się z taktownymi propozycjami (nie jak w Egipcie czy Maroku), szczególnie od mieszkańców płci męskiej (dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn).

Pytanie – „jakie masz hobby?” znaczy „czy lubisz dziewczyny, czy chłopaków?”.

 

Mieszkańcy. Uśmiechnięci, długowieczni, bezproblemowi, spokojni, w większości biedni, gadatliwi, bezpośredni, życzliwi, leniwi, kombinatorzy, oszukańcy, uważają że biali mają niewyczerpane źródło gotówki, naciągacze. (PS)

Na wyspie mieszka kilka grup etnicznych:

Po pierwsze Syngalezi, którzy są większością etniczną na wyspie i stanowią ok. 81,5% populacji. Drugą grupą etniczną są Tamilowie. Tamilowie dzielą się na: Tamilów cejlońskich (4,3%), którzy są mieszkańcami wyspy najprawdopodobniej od 2 w. p.n.e. oraz na Tamilów indyjskich (5,1%), zwanych także plantacyjnymi, którzy zostali przywiezieni na wyspę przez Brytyjczyków jako tania siła robocza na plantacjach herbaty.

Pozostałe grupy to Maurowie – 8% i Burgherzy (wywodzący się od europejskich osadników). (DZ)

 

Przydatne języki. Angielski, rosyjski, niemiecki, francuski, tajski, japoński, arabski, koreański. Urzędowe są trzy – syngaleski, tamilski i angielski. (PS)

Święta. Niezliczona ilość, praktycznie przez pół roku na Sri Lance się nie pracuje, obchodzi się święta wszystkich religii świata oprócz judaizmu. Do tego 1 maja święto urzędowe.

W trakcie pełni księżyca nie można kupić alkoholu. W święta część sklepów jest zamknięta, supermarkety są otwarte, a świątynie - pełne ludzi. (PS)

 

Jedzenie. Lokalne potrawy są bardzo ostre, praktycznie niejadalne, ale bardzo zdrowe. Nie ma żadnych zagrożeń żywieniowych. Kuchnia europejska jest dostępna w lepszych restauracjach a la carte, bardzo smaczna. (PS)

Podstawowym daniem na Sri Lance jest rice&curry, we wszystkich możliwych wariacjach na temat. Curry zwykle przygotowywane jest na mleku kokosowym, co oznacza, że jest ono bardzo zdrowe. W restauracjach na posiłki czeka się bardzo długo, ale oznacza to, że są one świeże, przygotowywane na bieżąco.

Wegetarianie nie mają zwykle problemu ze znalezieniem potraw bezmięsnych. Dla osób spożywających ryby i owoce morza będzie to prawdziwy raj. (DZ)

 

Religia. Głównie buddyzm therawada, hinduizm, islam, chrześcijaństwo w różnych odmianach. (PS)

Co warto przywieźć na pamiątkę. Szafiry, rubiny, biżuterię (tylko wielkie, renomowane sklepy). Słonie z drewna, figurki Buddy, maski, wyroby drewniane, w szczególności pięknie rzeźbione meble (wysyłają statkiem) – tylko w wielkich sklepach / pracowniach artystycznych i tylko z rachunkiem.

Medycyna naturalna ayurweda  - olejki, maści, pastylki, lekarstwa (tylko w ogrodach z certyfikatem ministerstwa zdrowia), batiki, jedwab, garnitury szyte na miarę z włoskich materiałów, tekstylia, herbatę, przyprawy, markowe tekstylia, lokalną muzykę pop (Polakom bardzo się podoba).

Nie wolno wywozić koralowca, muszli, przedmiotów starszych niż 50 lat o ile nie macie rachunku, niektórych gatunków drewna (np. jak) jeśli nie macie rachunku, kości słoniowej, skóry tygrysa, narkotyków. (PS)

Najlepszym prezentem ze Sri Lanki jest oczywiście herbata. Osobom, które chcą wybrać herbatę najlepszej jakości, polecam wizytę w sklepach Mlesna (Kolombo, Kandy). (DZ)

Znasz dobrze Sri Lankę?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autorzy

Paweł Szozda - urodził się w 1974 roku w Warszawie, od młodych lat zaczął podróżować po świecie, najpierw Europa, potem Middle East i Azja. Odwiedził ponad 50 krajów. Od 1999 roku mieszkał w Zjednoczonych Emiratach Arabskich a od 2007 roku na stałe na Sri Lance i jest przewodnikiem-freelancerem. Jego pasja na dzińn dzisiejszy to historia i stosunki społeczne na Sri Lance.

Dominik Zawadzki - zafascynowany kulturą i przyrodą Azji Południowej (zwłaszcza Indie – w sumie 4 miesiące w podróży, Sri Lanka, Pakistan). Wraz z żoną Sylwią od 8 lat podróżują po miejscach dalekich i bliskich.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)