Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Sri Lanka - Informacje praktyczne

Ceny. 1 USD = 110 Rs.

Tani nocleg - od 8 USD. Butelka wody – 0,5 USD. Przejazd lokalnym autobusem - 1-2 przystanki za 7 Rs. Autobusy bez klimatyzacji są tańsze. Przejazd 150 km to ok. 300 Rs na osobę.

Obiad w tanim barze - 100-150 Rs. Inne? Riksza 100-300 Rs.

Średni budżet na jeden dzień przy założeniach typowo backpackerskich - 30-50 USD na dwie osoby podróżujące razem.  (PS)

 

Geografia kraju. Sri Lanka jest bardzo zróżnicowana geograficznie. Mamy strefy wilgotne, suche, góry (najwyższy szczyt: Piturutlagale 2524 mnpm), sawanny, dżunglę, lasy deszczowe i obszary zurbanizowane (szczególnie przy dużych drogach).

Najpiękniejsze plaże są na wschodzie kraju i na południu, najwięcej ośrodków turystycznych - na zachodzie kraju, najbogatsi mieszkańcy mieszkają w centrum (w Kandy – dawnej stolicy Sri Lanki), najbiedniejsi mieszkają w Nuwara Elyia (tamiowie plantacyjni). (PS)

Niziny stanowią 80% powierzchni Sri Lanki. Klimat zwrotnikowy monsunowy. Południowa część wyspy leży w strefie klimatu równikowego monsunowego. Co ciekawe, monsun na Sri Lance jest dosyć specyficzny:

- od października do marca występuje tzw. monsun północno–wschodni. Deszcz pada na północny i wschodzie. Największe opady występują w listopadzie i grudniu.

- od kwietnia do września to monsun południowo–zachodni. Pada na południu i zachodzie. Najbardziej intensywnie w maju i czerwcu.

Średnia roczna temperatura to 25°C. Suma opadów - 1000 mm/rok. Najwilgotniejszym miejscem jest miasto Ratnapura, w której rocznie spada 5000 mm deszczu. (DZ)

 

Pieniądze. Trzeba mieć w kieszeni zapas gotówki, co najmniej 100 USD w rupiach na osobę. Lepiej przywieźć dolary niż euro.

Bankomaty - bez problemu.

Wymiana na ulicy - u jubilerów, w ośrodkach turystycznych w hotelach, w Pinnawela w żółtej budce z napisem Kodak, w Sigiria w większych restauracjach (New Sigiri restaurant).

Banki - zależy od regionu, w ośrodkach miejskich bez problemu, ale wymiana trwa średnio 45 minut, trzeba mieć przy sobie paszport. Często lepiej wymienić u jubilera lub w sklepiku, ale trzeba znać kurs, żeby nie dać się oszukać. Niejednokrotnie kurs wymiany w nieoficjalnych miejscach jest lepszy niż w banku i nie potrzeba żadnych dokumentów. Nie tracisz też czasu jak w banku, gdzie urzędnicy zapisują każdy numer banknotu.

Generalnie najlepiej wymienić całą gotówkę jaką się przeznaczyło na pobyt na Sri Lance zaraz na lotnisku, po przylocie. Po wyjściu z kontroli bagażu jest 15 kiosków bankowych, w których można szybko, bezpiecznie i po dobrym kursie wymienić pieniądze. Kwitek z wymiany należy zachować na wypadek, gdyby zostało przy powrocie trochę rupii. (PS)

 

Dostęp do internetu. Kafejki internetowe generalnie są, choć w tzw. remote areas może być z tym problem. Ceny: 2-5 Rs za minutę. W hotelach od 3 gwiazdek w górę też można znaleźć dostęp bez problemu. Wi-fi jest coraz  popularniejsze – w hotelach, w restauracjach Ceylon Hotel Corporation, niekiedy w samochodach na wycieczkach z przewodnikiem. (PS)

Telefony. Zasięg jest wszędzie, oprócz stref wojennych. Z budek też można dzwonić, ale jest hałas na ulicy i nic nie słychać.

Strasznie drogi roaming. Można kupić kartę SIM (z paszportem, w budce „communication”). Należy pamiętać o aktywacji na miejscu. Aktywuje sprzedawca, należy mu podpowiedzieć, żeby do numeru paszportu dodał na końcu zero, bo tutejsze ID card, które jest niezbędne do aktywacji SIM-a ma o jedną cyfrę więcej niż polski paszport.

Z hotelu połączenie do Polski to ok. 100 Rs za minutę. Lepiej dzwonić z recepcji niż z pokoju. (PS)

 

Wtyczki elektryczne i napięcie. 220 V, 50 HZ, standard angielsko-hinduski. Aby wsadzić polską wtyczkę, w górną dziurkę należy wsadzić patyk, tak żeby się otworzyły dolne dziurki. Można na miejscu za darmo w hotelu wypożyczyć adaptor lub multiplug i wtedy polskie wtyczki pasują, ale połączenie nie jest pewne.

Komórki, kamery i aparaty nie ładują się do pełna, bo ładowarki nie są na 220 tylko na 230 V. Należy pamiętać, że na Sri Lance wszystkie urządzenia zasilane z akumulatorów będą się rozładowywać o ok. 30 % szybciej niż w Polsce. (PS)

 

Wiza. Na miejscu, na lotnisku gratis na 30 dni. Wizę można przedłużyć w urzędzie emigracyjnym za dosyć wysoką opłatą (ponad 150 USD). Okres przedłużenia zależy od pracownika.

W Warszawie można wyrobić wizę na 3 miesiące w ambasadzie Sri Lanki (z możliwością przedłużenia o miesiąc na miejscu). (PS)

 

Ambasada i placówki dyplomatyczne.

Ambasada Demokratyczno-Socjalistycznej Republiki Sri Lanki
al. Wilanowska 313 A, 02-665 Warszawa
tel. (0-22) 853 88 96-97;
fax (0-22) 843 53 48
e-mail: lankaemb[at]medianet.pl

 

Konsulat Generalny RP w Colombo
Honorowy Konsul Generalny, Kandiah Balendra
c/o Deputy Charmain’s Office
Phoenix Ventures Ltd., 2nd Floor, 409 Galle Road
Sri Lanka
tel.: (00-94-11) 256-56-122
fax: (00-94-11) 472-70-60, 266-96-39

Najbliższa ambasada: w Indiach.

Ambasada RP w New Delhi
Chanakyapuri, 50-M Shanti Path
New Delhi 110021
Tel.: (00 91 11) 414 96 900
Faks: (00 91 11)268 71 914
www.newdelhi.polemb.net
E-mial: newdelhi.amb.sekretariat[at]msz.gov.pl

Znasz dobrze Sri Lankę?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autorzy

Paweł Szozda - urodził się w 1974 roku w Warszawie, od młodych lat zaczął podróżować po świecie, najpierw Europa, potem Middle East i Azja. Odwiedził ponad 50 krajów. Od 1999 roku mieszkał w Zjednoczonych Emiratach Arabskich a od 2007 roku na stałe na Sri Lance i jest przewodnikiem-freelancerem. Jego pasja na dzińn dzisiejszy to historia i stosunki społeczne na Sri Lance.

Dominik Zawadzki - zafascynowany kulturą i przyrodą Azji Południowej (zwłaszcza Indie – w sumie 4 miesiące w podróży, Sri Lanka, Pakistan). Wraz z żoną Sylwią od 8 lat podróżują po miejscach dalekich i bliskich.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)