Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Rosja (Syberia) - Na co uważać

Mieszkańcy. Piszący te słowa nigdy nie odczuli żadnych nieprzyjemności ze strony Sybiraków (wręcz przeciwnie). Należy jednak uważać podczas wspólnych spotkań zakrapianych alkoholem, szczególnie jeśli pijecie z przedstawicielami rdzennych narodów Syberii (w powszechnej opinii pijani szybko tracą rozum i zachowują się nieracjonalnie).

Trzeba też być ostrożnym przy prowadzeniu dyskusji na tematy związane z II wojną światową i okresem stalinizmu – czasem różnice poglądów mogą być tak duże, że popadniecie w spór, z którego trudno będzie wybrnąć. To samo może dotyczyć aktualnej sytuacji politycznej, NATO i Unii Europejskiej. Jednak dla większości mieszkańców azjatyckiej części Rosji ważniejsze będzie spotkanie z człowiekiem niż polityka.

 

Kanty i oszustwa. Taksówki – nie ma taksometrów, opłatę za przejazd ustalacie przed rozpoczęciem kursu. To samo dotyczy wynajmowanych mikrobusów i innych usług. Należy liczyć się z tym, że miejscowi będą próbowali zedrzeć więcej z zagranicznych turystów, ale nie jest to regułą.

Woda. W miastach nie należy pić wody z kranu. Można za to pić wodę z Bajkału.

Ciemne miejsca. Jak w tytule – unikać ciemnych miejsc. Większość miejscowości w nocy nie jest oświetlona – spacerując o tej porze można narazić się na spotkanie z miejscową łobuzerią albo wpaść do niezabezpieczonej studzienki, ew. nadziać się na wystający z ziemi pręt.

Jedzenie. Żywiąc się na ulicy, trzeba liczyć się z możliwymi konsekwencjami. Problemy żołądkowe zdarzają się, ale nieczęsto.

Koniecznie trzeba uważać na alkohol nieznanego pochodzenia i nie pić wszystkiego, co wam nalewają do kubka. Zatrucia alkoholowe nie należą na Syberii do rzadkości, a ich skutki bywają tragiczne.

 

Ruch drogowy. Jest to jedno z głównych zagrożeń na Syberii, szczególnie w miastach. Samochody jeżdżą jak chcą, skręcają jak chcą, a pieszy na drodze w ogóle się nie liczy. Przekraczając ulicę, za każdym razem patrzcie we wszystkich kierunkach (oczy dookoła głowy). Jeśli będziecie na środku drogi, samochody raczej nie zatrzymają się, ale spróbują was ominąć „na gazetę”. Jeśli samochód na was trąbi – trzeba uciekać!

Do rzadkości nie należą nietrzeźwi kierowcy.

 

Trudności w poruszaniu się po kraju. Ograniczona sieć połączeń drogowych.

Przyroda. Podczas wycieczek po tajdze należy  uważać  na kontakty z niedźwiedziami. Zwierzęta nie atakują, jeśli nie czują zagrożenia z waszej strony. Aczkolwiek jeżeli dojdzie do spotkania z misiem, najlepiej pozwolić mu odejść lub próbować odstraszyć przy pomocy flary, krzycząc i hałasując jakimiś metalowymi przedmiotami.

Poważne zagrożenie stanowią kleszcze – warto przed wyjazdem zaszczepić się przeciwko odkleszczowemu zapaleniu opon mózgowych.

 

Choroby. Istnieją zagrożenia związane z rozpowszechnieniem narkomanii, chorób wenerycznych i AIDS.

Szczepienia.
WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - niekonieczne
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane
Żółta gorączka (żółta febra) - niekonieczne
BTP (błonnica, tężec, polio) - zalecane
Dur brzuszny (tyfus) - niekonieczne
Wścieklizna - niekonieczne
Japońskie zapalenie mózgu - niekonieczne
Meningo-koki (a+c) - niekonieczne

Znasz dobrze Rosję (Syberię)?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autorzy

Alicja Wiącek i Jędrzej Łukowski - absolwenci Turystyki i Rekreacji na UAM w Poznaniu. Piloci wycieczek z zawodu, obieżyświaci z zamiłowania. Miłośnicy wypraw autostopowych, górskich wędrówek i rajdów samochodowych. Nie wiadomo dlaczego najbardziej przyciąga ich najgłębsze jezioro świata - Bajkał.

Obejrzyj zdjęcia z Rosji.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)