Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Rosja (Syberia) - Informacje praktyczne

Ceny. Ceny na Syberii są zbliżone do cen polskich. Jeśli niektóre produkty czy usługi są tańsze (chleb, piwo, wyżywienie na ulicy...), to za inne zapłacicie więcej (mięso, wędliny, nabiał) i „bilans musi wyjść na zero”.

Noclegi – w najprostszych warunkach – od 15-20 zł (w dużych miastach: od 40-50 zł). Woda: 1,5 zł, chleb: 1,5 zł, piwo: 2,5 zł (0,5 l), puszka pasztetu: 2,2 zł. Dwudaniowy obiad w barze: od 15 zł. Przejazd autobusem 200 km – ok. 20 zł. Przejazd pociągiem podmiejskim 120 km: ok. 6 zł.

Ceny mogą się różnić między poszczególnymi miejscowościami. W oddalonych wioskach z pewnością będzie drożej niż w miasteczkach. Trzeba liczyć się z tym, że niekiedy prawa ekonomii ulegają zakrzywieniu i stosunek popytu do podaży wcale nie musi wpływać na cenę – często można być mile bądź niemile zaskoczonym.

Oszacowanie budżetów na dłuższe wyjazdy nie jest łatwe. Trwające miesiąc, niskobudżetowe wyprawy nad Bajkał, podczas których jeździ się najtańszymi środkami komunikacji i jakiś czas spędza w dziczy, można zamknąć w kwocie 2000 zł. Około połowy budżetu pochłonie dojazd i powrót (najtaniej: koleją), a na miejscu największe wydatki poniesiecie na przejazdy międzymiastowe, jako że tam wszędzie jest daleko.

 

Geografia kraju. Zachodnią granicę Syberii stanowi Ural z najwyższym szczytem o wys. 1894 m n.p.m. Na wschód od niego rozciąga się rozległa Nizina Zachodniosyberyjska. Wschodnią część Syberii oraz Daleki Wschód pokrywa skomplikowany układ pasm górskich, które utrudniają budowę szlaków komunikacyjnych i czynią wiele miejsc niedostępnymi.

Południową część Syberii porastają gęste lasy tajgi, a północną – tundra. Prawidłowość tę zaburza występowanie gór. Niebagatelne znaczenie mają wielkie syberyjskie rzeki, których bieg Breżniew chciał zawracać, by nawodniać suche stepy Azji Środkowej. Latem kursują po nich barki, a zimą - ciężarówki.

Najlepiej zagospodarowane tereny to wąski pas ciągnący się wzdłuż nitki Kolei Transsyberyjskiej. Tam skupiają się główne miasta Syberii oraz mniejsze miejscowości. Im dalej od „Transsybu”, tym bardziej pusto i dziko.

Klimat azjatyckiej części Rosji – ogólnie rzecz biorąc – jest kontynentalny, co oznacza, że zimą jest tam bardzo zimno, a latem gorąco. Poza tym – bardzo słonecznie. Oczywiście, na północy jest znacznie chłodniej, a na południu – cieplej.

 

Pieniądze. Obowiązującą walutą jest rubel, mało kto będzie chciał przyjmować płatności w dolarach czy euro. Bankomaty istnieją w bardzo dużej liczbie w dużych miastach czy miasteczkach (w centrum na każdym rogu), można je też znaleźć w ośrodkach turystycznych. W większych sklepach oraz w kasach kolejowych możliwe jest płacenie kartą.

Na kantory możecie liczyć również wyłącznie w większych miejscowościach. Niekiedy przy wymianie trzeba okazać paszport, a stanie w kolejce może zająć trochę czasu. Do wymiany przyjmowane są tylko banknoty dolarowe nie starsze niż z 1996 r. Nie mogą też być w żaden sposób uszkodzone. Podróżując grupą, warto wymieniać pieniądze na raz, jako że w prywatnych kantorach przy wymianie większych kwot można nieraz wytargować korzystniejszy kurs.

Ruszając na prowincję, trzeba wziąć pod uwagę, że nie będzie tam ani bankomatu, ani kantoru i zaopatrzyć się w niezbędną ilość gotówki w rublach.

 

Dostęp do internetu. Z każdym rokiem internet jest dostępny coraz częściej, ale poza dużymi miejscowościami nadal nie jest łatwo o znalezienie dostępu do sieci. Kafejki internetowe bez trudu znajdziecie w centrach miast, w hotelach, niekiedy w urzędach pocztowych (ew. w „serwis-centrach” na dworcach kolejowych – dużo drożej niż gdzie indziej). Wiele kafejek jest nagle zamykanych, a zamiast nich powstają nowe – dlatego informacje na ten temat zawarte w przewodnikach szybko tracą aktualność.

Cena korzystania z komputera to ok. 5-6 zł za godz. Niekiedy ustalany jest limit transferu, po przekroczeniu którego trzeba dodatkowo dopłacać za każdy ściągnięty megabajt. Zazwyczaj w kafejkach istnieje możliwość skopiowania zdjęć z aparatu cyfrowego, wypalenia płyty DVD, korzystania ze słuchawek i mikrofonu.

 

Telefony. Zasięg sieci komórkowych zwiększa się z każdym rokiem. W przypadku okolic jeziora Bajkał w większości miast i wiosek nad jego brzegami istnieje zasięg któregoś z rosyjskich operatorów, a nierzadko nakładają się zasięgi kilku sieci. Na sygnał trudno natomiast liczyć w trasie międzymiastowej oraz podczas wypraw w góry.

Koszt roamingu zależy od tego, z usług którego operatora korzystacie w Polsce i w obrębie której sieci rosyjskiej będziecie znajdowali się w trakcie podróży – najlepiej przed wyjazdem zapoznać się aktualnymi cennikami w internecie.

Jeśli zamierzacie sporo dzwonić (SMS-ować), warto rozważyć zakup rosyjskiej karty SIM. Można to załatwić w ciągu kilku minut w salonie sprzedaży danej sieci (bez trudu znajdziecie w centrum miasta). Niezbędny będzie paszport oraz wpis meldunkowy na karcie migracyjnej. Pieniądze, które płacicie za kartę SIM, trafiają od razu na nasze konto. Nad Bajkałem najpopularniejsze sieci to MTS, BeeLine (ogólnorosyjkie) oraz BajkałWiestKom (lokalna).

Ceny korzystania z komórek – uogólniając – są niższe niż w Polsce. Istnieje tzw. roaming wewnętrzny – pomiędzy regionami Federacji Rosyjskiej – dlatego ceny połączeń będą zależały od miejsca, w którym będziecie rejestrować telefon. Przed opuszczeniem salonu sprzedaży warto przetestować, czy telefon z nowozakupioną kartą SIM działa prawidłowo.  Niekiedy konieczne jest odblokowanie (bezpłatne) połączeń międzymiastowych, międzyregionalnych oraz międzynarodowych, co najlepiej zrobić z pomocą sprzedawcy. Karty z doładowaniami można kupić w kioskach i sklepach, nawet w odległych miejscowościach (choć tam mogą być o parę rubli droższe).
 
Budki telefoniczne znajdziecie w większych miejscowościach, jednak korzystanie z nich – dla osób próbujących po raz pierwszy – jest raczej skomplikowane. Rozmowy telefoniczne można także odbywać z urzędów pocztowych, co często może wymagać sporo cierpliwości.

 

Wtyczki elektryczne i napięcie. Takie jak w Polsce.

Wiza. Załatwienie wizy to najważniejsza sprawa, o której trzeba pomyśleć przed wyjazdem do Rosji, a niekiedy również największa trudność organizacyjna. Na stronie internetowej www.poland.mid.ru/ dostępne są wnioski wizowe, dane teleadresowe konsulatów (obowiązuje rejonizacja!) oraz opis trybu składania dokumentów, a także aktualne ceny oraz informacje o zniżkach (np. dla studentów).

Wizę turystyczną można uzyskać maksymalnie na 30 dni (jednokrotna), przedłożywszy w konsulacie voucher, potwierdzenie rezerwacji hotelowej oraz ubezpieczenia (tylko niektórych zakładów ubezpieczeniowych). W praktyce samodzielne uzyskanie tych dokumentów, aplikowanie w konsulacie oraz uzyskanie wizy jest zadaniem karkołomnym i nie zawsze kończy się powodzeniem. Wasz wniosek może zostać odrzucony bez podania przyczyny.

Nerwów i stania w kolejkach możecie uniknąć, korzystając z usług któregoś z biur pośrednictwa wizowego – dostarczacie im paszport oraz wypełniony wniosek wizowy ze zdjęciem, a po określonym czasie odbieracie paszport z wklejoną promesą wizy.

W przypadku tranzytu przez Białoruś w drodze do Rosji trzeba pamiętać o obowiązku uzyskania białoruskiej wizy tranzytowej! Obowiązek ten ominiecie, jadąc przez Ukrainę.

Przekraczanie granic.
Wjeżdżając do Rosji, otrzymacie tzw. karteczki migracyjne, czyli niewielkie formularze, których obie części trzeba wypełnić po angielsku lub rosyjsku, a następnie okazać podczas kontroli paszportowej. Mundurowy jedną część karteczki zabiera, natomiast drugą stempluje i oddaje. Trzeba ją zachować przez cały czas pobytu w Rosji i chronić jak paszport, gdyż w razie ewentualnej kontroli jest ona równie ważna. Na odwrocie „migracjonki” jest miejsce na stemple meldunkowe.

Podczas przekraczania granicy niekiedy trzeba również wypełnić deklarację celną.

Meldunek.
Obcokrajowcy przebywający na terenie Rosji w jednej miejscowości dłużej niż 72 godz. zobowiązani są do wypełnienia obowiązku meldunkowego. W praktyce chodzi o to, by na odwrocie karteczki migracyjnej pojawiła się pieczątka. Większe hotele przejmują na siebie obowiązek zameldowania gości (bądź na miejscu, bądź jadą z papierami do stosownego urzędu).

Teoretycznie również sami możecie udać się do Otdilenia Wiz i Registracji (OWiR), ale ze względu na olbrzymie kolejki i dziwne godziny urzędowania może okazać się to niewykonalne.

Obowiązku meldunkowego nie należy lekceważyć. Nawet jeśli przez cały okres pobytu w Rosji przemieszczacie się, warto postarać się o jakikolwiek meldunek, gdyż brak pieczątki na odwrocie kartki migracyjnej może stanowić problem na granicy podczas wyjazdu z kraju. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z przynajmniej jednego noclegu w hotelu, który wam to załatwi. Warto także zbierać wszelkie dokumenty (bilety itp.), które potwierdzają wasze przejazdy.

 

Ambasada i placówki dyplomatyczne.

Ambasada Federacji Rosyjskiej w Warszawie
ul. Belwederska 49, 00-761 Warszawa
tel. (0-22) 621 34 53, 621 55 75, 621 59 54
fax (0-22) 625 30 16
e-mail: rusemb_poland[at]mail.ru
 www.poland.mid.ru

Wydział Konsularny:
ul. Belwederska 25 C, 00-761 Warszawa
tel. (0-22) 849 26 27
fax (0-22) 849 40 85
e-mail: korfwaw[at]mail.ru


Konsulat Generalny RP w Irkucku
ul. Suche-Batora 18
664003 Irkuck
Tel.: (00-73952) 28 80 10
Tel. dyżurny: 07 9148 95 53 11, 07 9148 95 50 53
Faks: (00-73952) 28 80 12

Ambasada RP w Moskwie
ul. Klimaszkina 4, 123557 Moskwa
Tel.: (00-7495) 231 15 00 (całodobowy)
Faks: (00-7495) 231 15 15
E-mail: moskwa.amb.sekretariat[at]msz.gov.pl

Wydział Konsularny przy ambasadzie RP w Moskwie
Telefon: (00-7-495) 231 15 50, 231 15 51
Faks: (00-7495) 231 15 55;
E-mail: irkuck.kg.sekretariat[at]msz.gov.pl

Znasz dobrze Rosję (Syberię)?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autorzy

Alicja Wiącek i Jędrzej Łukowski - absolwenci Turystyki i Rekreacji na UAM w Poznaniu. Piloci wycieczek z zawodu, obieżyświaci z zamiłowania. Miłośnicy wypraw autostopowych, górskich wędrówek i rajdów samochodowych. Nie wiadomo dlaczego najbardziej przyciąga ich najgłębsze jezioro świata - Bajkał.

Obejrzyj zdjęcia z Rosji.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)