Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

Malezja - Transport i poruszanie się po kraju

Wyświetla nowości od 6 do 10 ze wszystkich 15

Można przepłynąć też statkiem lub promem, ale to podróż kilkugodzinna w dusznej kabinie, więc nici z widoków. Poza tym najpierw trzeba dotrzeć na wyspę Labuan i stamtąd dopiero do Brunei.

(AB)

Pociągi. Przez środek kraju biegnie tzw. Jungle Train, raczej wolnawy pociąg, ale za to przez środek lasu tropikalnego.

(TM)

Autostop. Są kraje i miejsca, w których ze względu na tani i powszechny transport publiczny autostop nie jest koniecznością dla niskobudżetowych travelerów. W Malezji autobusy są tanie, czyste, klimatyzowane, szybkie i mogło by się wydawać że stop jest zbędny, ale...

Malezja jest rajem autostopowiczów. Stopem da się dojechać wszędzie, zawsze i o każdej porze. Ludzie zapraszają na posiłki, do domów na noc, a nawet zdarza się że płacą (mimo protestów) za hotel. W większości przypadków zamiast lądować gdzieś na przedmieściach na dworcach autobusowych, lądujemy w centrum pod drzwiami hotelu i często zyskujemy przewodników na wieczorne snucie się po mieście... Trudno pominąć, że w kieszeni zostają pieniądze, a ciasny budżet robi się odrobinę luźniejszy (a możliwości przyjemnego wydania pieniędzy w Malezji są nieograniczone).

Zachodnie wybrzeże: autostrada północ-południe, na której w odróżnieniu od krajów „świata zachodniego” stopa można łapać bez ograniczeń i lęku że przedstawicielom prawa to się nie spodoba. Autostrada biegnie od granicy z Tajlandią aż do Johor Bharu na granicy z Singapurem, najwygodniej jest łapać stopa na Tol Plaza (miejscu w którym płaci się za wjazd na autostradę). Główne miejsca po drodze – Penang, Ipoh, Kuala Lumpur, Malaka, Johor Bharu, Singapur.

Wschodnie wybrzeże: podobnie jak w przypadku zachodniego wybrzeża, północ z południem połączona jest jedną główną trasą, z tym że zamiast nowoczesnej autostrady mamy niewiarygodnie malowniczą, leniwie wijącą się wzdłuż wybrzeża drogę. Autostop na tej trasie jest fantastyczny z wielu względów – wschód jest o wiele biedniejszy i zdecydowanie bardziej przygodowy niż zachód, trasa ciągnie się przez dżunglę bądź przy samym brzegu morza, co rusz backpackerska „mekka”. Kota Bharu, Kuala Besut – Perhentian Islands, Marang, Cherating, Kuantan, Mersing – Tioman Island, Johor Bharu, Singapur.

Wybrzeża połączone są ze sobą kilkoma drogami i jedną autostradą między Kuala Lupur i Kuantan.

Borneo – główna droga ciągnie się przez całe północne wybrzeże wyspy, łączy ze sobą Sabah z Sarawakiem, przecinając Brunei Darrusalam. Główne miasta po drodze – Kuching, Bandar Seri Begawan (Brunei), Kota Kinabalu, Semporna – Sipadan Island.

(ŁS-N)

Zgłaszam zdanie odrębne. Malezja ma nie wiem czemu opinię kraju o niezłym stopie, ale uwierzcie – jeżdżę stopem gdzie się da – szkoda zachodu przy tak tanich autobusach. Łukasz ma większe doświadczenie, więc sam bym posłuchał jego. Nie liczcie tylko na stopa na trasie Cameron Highlands-Tapah - bardzo mało samochodów, górska droga. 50 km robiłem cały dzień.

(TM)

Taksówki. Ze względu na jedne z najniższych cen paliwa świecie, taksówki w Malezji są tanie do tego stopnia, że podróżując z ograniczonym czasem i luźniejszym budżetem można używać taxi zamiast autobusów. Przy odpowiednim targowaniu cena wynosi 80 MRY za 100 kilometrów.

(ŁS-N)
Wyświetla nowości od 6 do 10 ze wszystkich 15

Autor

Tomek Michniewicz - backpacker, dziennikarz, autor programu podróżniczego "Trójka Przekracza Granice". Przeciwnik kapeluszy a’la Indiana Jones i festiwalu w Opolu, miłośnik stanu na granicy wyczerpania. Redaktor naczelny serwisu KoniecŚwiata.net.

Łukasz Szolc-Nartowski - właśnie dochodzi do siebie po czternasto miesięcznej tułaczce po Azji. Fascynat leniwej egzystencji oraz poznawania życia poprzez doświadczania go na własnej skórze i we własnej osobie.

Obejrzyj więcej zdjęć z Malezji.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)