Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Korea Południowa - Transport i poruszanie się po kraju

Autobus. Połączenia między większymi miastami są wygodne i tanie (kilka autobusów dziennie na popularnych trasach). Dworce międzymiastowe są schludne i dobrze zorganizowane, więc będzie tam raczej trudno się zgubić.

Jeśli chodzi o korzystanie z autobusów w Seulu, to może to być trochę skomplikowane – trasy są podawane wyłącznie w języku koreańskim, więc stosunkowo trudno zorientować się gdzie możecie dojechać – raczej polecam metro.

 

Minibusy/shared taxi. (dodaj swoje informacje)

Samochód. Można samemu wypożyczyć, choć niezbędne jest międzynarodowe prawo jazdy. Używając prawa jazdy Unii Europejskiej, a tym bardziej polskiego, nie ma co liczyć na wypożyczenie samochodu. Powinniście uzależnić decyzję o wynajęciu samochodu od planu podróży – czy chcecie zwiedzić dużo miejsc w krótkim czasie, czy raczej pospędzać w każdym miejscu więcej czasu. Opłaca się to tylko i wyłącznie przy intensywnym planie i większej liczbie osób – w przeciwnym razie poruszanie się autokarami i autobusami będzie o wiele tańsze.

W ostatnich latach bardzo mocno rozbudowano sieć autostrad, jednak najpopularniejsze trasy (Seul – Busan, Seul – wybrzeże wschodnie), szczególnie w weekendy czy w okresie tradycyjnych świąt koreańskich, często się korkują. Mimo tych niedogodności poruszanie się po kraju nie sprawia żadnych trudności.

 

Promy/łodzie. Istnieją połączenia promem z Seulu do Chin (ok. 20-30h; Tianjin – godzinę pociągiem od Pekinu), z Seulu do Jeju (raczej nie warto – zajmuje za dużo czasu), z Mokpo do Jeju (jeśli nie zdecydujecie się na lot samolotem, to jest to również dobra opcja) oraz z Busanu do Japonii – biletów nie kupicie wcześniej w internecie, gdyż są to połączenia w większości obsługiwane przez małe firmy.

Pociągi. Pociągi są droższe niż autokary – jeśli zależy wam na czasie, możecie się pokusić.

Autostop. Niewiele osób go oprawia. Koreańczycy raczej są zamknięci na osoby niekoreańskie, dlatego autostop nie jest popularny.

Taksówki. Taksówki są bardzo przyjemnym i tanim środkiem transportu. Nocą jedynym, autobusów nocnych nie ma. W użyciu są taksometry, więc tak oszukać turysty taksówkarze nie powinni. Uważać należy jedynie jak na trasę, którą kierowca was wiezie - czy nie na około i czy dobrze zrozumiał miejsce, do którego chcecie dojechać.

Na perfekcyjny angielski taksówkarzy nie ma co liczyć, choć z niektórymi można sobie krótko porozmawiać. Bardzo lubią, gdy turysta powie „dzień dobry” lub „dziękuję” po koreańsku. Lepiej łapać taksówkę na ulicy niż podchodzić do zaparkowanych na postoju – te są z reguły droższe.

W nocy dodatkowym problemem jest to, że wiele osób czeka na taksówkę, więc taksówkarze mają tendencję do przebierania w klientach – nieraz zdarzyło nam się czekać na transport do pół godziny, mimo że wolne taksówki mijały nas co chwilę. W takim wypadku radzę się przejść i szukać taksówki przy większej ulicy czy po prostu w miejscu, gdzie nie ma innych oczekujących.

 

Rower. Jest coraz bardziej popularny w Seulu, choć sama nie polecam poruszania się rowerem. W mieście jest bardzo tłoczno i niebezpiecznie na ulicy, lepiej wybrać metro lub taksówkę. Rower może się przydać w mniejszych miastach. Korea jest dodatkowo bardzo górzysta, więc jazda rowerem może być męcząca.

Samolot. Korea jest krajem stosunkowo niewielkim i nie ma żadnych przeszkód przy poruszaniu się po niej drogą lądową, więc połączenia lotnicze można sobie raczej odpuścić. Jedyny przypadek, gdzie można się zdecydować na lot, to wyprawa na wyspę Jeju. Z Seulu oraz z Busanu na Jeju latają jedyne na tą chwilę tanie linie lotnicze – Jeju Air. Pozostałe trasy są obsługiwane przez dwóch państwowych przewoźników - Korean Air oraz Asiana Airlines.

Metro. Niesamowicie rozbudowany środek transportu w Seulu. Nikt, nawet największa pierdoła, nie powinien się zgubić. Metrem w tym mieście dostać się możesz prawie wszędzie. Nazwy stacji są zarówno po koreańsku, jak i po angielsku, więc problemów z odnalezieniem się nie ma.

Kraje, do których łatwo się przedostać. Korea Południowa jest na półwyspie, więc do każdego innego kraju (do Korei Północnej wjazd jest zabroniony) trzeba podróżować samolotem lub promem. Seul ma bardzo duże lotnisko, więc można z niego odlecieć prawie do każdego kraju.

Do Chin i Japonii można popłynąć promem, co poza ciekawym przeżyciem i widokami nie ma wielu zalet. Trwa bardzo długo (nawet do 20 godzin) i nie jest wiele tańsze od samolotu.

Znasz dobrze Koreę Południową?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Gosia Podbielska - absolwentka SGH. Zwariowana i zawsze aktywna. Zawsze widzi szklankę w połowie pełną lub nawet za małą. Kocha podróże, ludzi, sporty ekstremalne i słońce. Marzy o zwiedzeniu całej Ameryki Południowej i życiu w Australii.

Grzegorz Klein - absolwent SGH. Ciekawy świata, wielki optymista. Miłośnik Eurowizji i literatury Kapuścińskiego. Każdy kraj zwiedza z ukochaną flagą Polski. Od zawsze kocha podróże i nowe wrażenia, a jego największym marzeniem jest zwiedzenie każdej stolicy świata, co skutecznie realizuje.

Obejrzyj zdjęcia z Korei Południowej.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)