Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Korea Południowa - Ludzie i kultura

Etykieta i zwyczaje. W metrze są wyznaczone miejsca dla starszych ludzi - nie wolno pod żadnym pozorem na nich siadać. Jest to miejsce „święte” i dla młodych niedostępne.

Koreańczycy podając cokolwiek prawą ręką, lewą przytrzymują prawą (nalewając wodę dwoma rękami oddajemy należyty szacunek).

 

Mieszkańcy. Koreańczycy są jednorodnym narodem i wyraźnie to widać, gdy się ich spotyka poza granicami Korei – najczęściej nocują i jadają w koreańskich hotelach i restauracjach oraz są raczej zamknięci na ludzi z zewnątrz.

Dodatkowym ograniczeniem kontaktu jest słaba znajomość języków obcych – jeżeli Koreańczyk nie wyjedzie za granicę, to nie jest w stanie wyzbyć się silnego koreańskiego akcentu w języku angielskim – przez co często trudno ich zrozumieć.

Młodzi Koreańczycy wojną z Północą raczej się nie interesują i w ogóle tematyka związana z Północną Koreą ich nie zajmuje. Ze względu na zaszłości historyczne, żywa jest za to niechęć w stosunku do Chińczyków i Japończyków, głównie ze względu na kompleks większego sąsiada.

 

Przydatne języki. Przede wszystkim przydatny jest kochany koreański... Na pewno angielski bardzo pomaga, choć nie zawsze jest tak przydatny. Inne języki obce nie są w Korei zbyt pomocne.

Święta. Koreańczycy świętują trzy razy „Walentynki”. Zaczynając od 14.02, następny wypada 11.11, a trzeci jest 24.12, w Święta Bożego Narodzenia. Trudno tak naprawdę nadążyć za praktycznie comiesięcznymi świętami typu walentynki – w jednym miesiącu pan obdarowuje panią, w innym pani pana, w jeszcze innym dają sobie prezenty równocześnie, a w innym z kolei jest tzw. czarny dzień – dzień singla.

Sylwestra świętuje się podwójnie - 31.12, a drugi w styczniu (Luna New Year).

Najważniejsze święto – Chuseok, które trwa 3 dni, wypada we wrześniu.

- 1 stycznia – Nowy Rok.
- 6-8 LutySeollal – Nowy Rok w kalendarzu lunarnym.
- 1 marca – dzień ruchu niepodległościowego (Independence Movement Day) – celebruje deklarację niepodległości spod rządów Japońskich z 1919 r.
- 12 maja – urodziny Buddy.
- 5 maja - dzień dziecka.
- 6 czerwca – dzień pamięci poległym żołnierzom.
- 15 sierpnia – Dzień Niepodległości.
- 13-15 września – Chuseok – Koreański Dzień Dziękczynienia – najważniejsze święto spędzane w rodzinnej atmosferze – co się wiąże z masowymi ruchami Koreańczyków po kraju w tym okresie.
- 3 października – Dzień Założenia Państwa – upamiętnia założenie państwa koreańskiego w czasach prehistorycznych.
- 11 listopada –ze względu na obecność czterech jedynek w dacie, ukochanej osobie należy dać Pepero (Paluszki zatopione w czekoladzie). Święto nazywa się Pepero Day (trudno o bardziej komercyjne święto – jako że Pepero to nazwa firmy produkującej te smakołyki).
- 24 grudnia – Święta Bożego Narodzenia – kolejne święto dla par – i kolejna okazja do zakupów

 

Jedzenie. Jedzenie nie jest na początku urzekające, ale po czasie może nawet zasmakować. Rada dla wegetarian – zapomnijcie o jedzeniu na czas pobytu w Korei.

Główny składnik każdego posiłku (śniadanie, lunch, obiad) to Kimchi (marynowana kapusta pekińska z dodatkiem 'pudru rybnego' – specyficzny smak, ale może smakować, oraz ryż – bez tych dwóch składników Koreańczyk nie jest w stanie odbyć posiłku).

Polecam również bulgogi – ryż z kimchi, jajkiem i różnymi przyprawami.

Popularne są również restauracyjki z grillem na środku stołu, gdzie na bieżąco grilluje się mięso (wołowina czy wieprzowina jest o wiele bardziej tłusta niż w Polsce) i je razem z liśćmi sałaty i ryżem.

Koreańskie jedzenie nie jest szczególnie ostre, ale zawsze brakuje słodkiego – także wasze spożycie czekolady pewnie wzrośnie.

 

Religia. Główna tradycyjna religia to buddyzm, jednak chrześcijaństwo jest również bardzo popularne.

Co warto przywieźć na pamiątkę. W Seulu jedyne miejsce, gdzie można znaleźć coś tradycyjnego, to rejon Insadong. Jest tam wiele sklepów zajmujących się sprzedażą wyrobów rękodzielniczych – tradycyjne maski koreańskie, wachlarze, obrazki...

Koreańczycy mają wielkie upodobanie do tzw. przedmiocików – typu wycieraczka do ekranu w telefonie komórkowym czy breloczek do kluczy – wszystkie takie rzeczy są strasznie przesłodzone jak na nasze warunki i można je uznać za trochę obciachowe, ale na prezent się nadają, gdyż oddają ducha Korei może nawet bardziej niż tradycyjna maska, czy zestaw pałeczek.

Pocztówki z ładnymi widokami znajdziecie też wyłącznie na Insadong. Można się również przejść po koreańskich marketach – przypominają Stadion X-lecia w latach świetności – można kupić coś do ubrania, rękawiczki albo torbę dla panów (uwaga – może was to zaniepokoić na początku, ale z czasem przywykniecie – panowie noszą torby damskie i to nie swoich pań, ale własne!).

Znasz dobrze Koreę Południową?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Gosia Podbielska - absolwentka SGH. Zwariowana i zawsze aktywna. Zawsze widzi szklankę w połowie pełną lub nawet za małą. Kocha podróże, ludzi, sporty ekstremalne i słońce. Marzy o zwiedzeniu całej Ameryki Południowej i życiu w Australii.

Grzegorz Klein - absolwent SGH. Ciekawy świata, wielki optymista. Miłośnik Eurowizji i literatury Kapuścińskiego. Każdy kraj zwiedza z ukochaną flagą Polski. Od zawsze kocha podróże i nowe wrażenia, a jego największym marzeniem jest zwiedzenie każdej stolicy świata, co skutecznie realizuje.

Obejrzyj zdjęcia z Korei Południowej.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)