Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Korea Południowa - Informacje praktyczne

Ceny. Korea ma bardzo podobne ceny do polskich, a sam Seul w tej kwestii bardzo przypomina Warszawę.

Obiad w koreańskiej restauracji : 4000 – 9000 WON
Bilet na metro: 1000 WON (2,40 zł).
Butelka wody: 1500 WON (choć mało się jej kupuje, gdyż wszędzie są darmowe).
Butelka piwa w sklepie: 3000 WON (7,20 zł).
Wejście do klubu w Seulu: 20,000 WON
Wejścia do muzeów, pałaców: płatne wszędzie, od 1000 WON.
Przelot z Seulu na Jeju Island: 300 zł.

 

Geografia kraju. Korea Południowa zlokalizowana jest na południowym krańcu półwyspu koreańskiego. Ze względu na niestabilne i ostatnio nienajlepsze stosunki z jedynym sąsiadem – Koreą Północną  - opisywany kraj jest jak wyspa. Nie ma możliwości dotarcia do Korei drogą lądową – jedyne opcje to samolot lub prom z Chin.

W Korei zdecydowanie dominuje krajobraz górzysty, co zapewnia zapierające w duchu widoki, ale nie stanowi bariery dla transportu. Poza częścią główną, leżącą na półwyspie, do Korei zaliczamy również wyspę Jeju (dżedżu) - bardzo popularną wśród Koreańczyków (szczególnie często wybierana na miesiąc miodowy), gdzie latają jedyne obecnie tanie linie w Korei (JEJU AIR).

Ze względu na silny wpływ państwa, w okresie szybkiej industrializacji bardzo mocno rozwinął się rejon w okolicach Seulu – samo miasto ma 10 mln ludności – razem z okolicami jest to już 23 mln, co stanowi blisko 50% tego 48-milionowego narodu. Drugie największe miasto – Busan -  to miasto portowe na południowym cyplu półwyspu.

W większości miejsc stanowiących szeroko rozumiane atrakcje turystyczne trasy są wytyczone i ogrodzone – przez co w każdym z takich miejsc pobierane są opłaty (w granicach 1000–3000 W), co trochę razi np. przy zwiedzaniu klifów na wyspie Jeju (ciężko sobie wyobrazić pobieranie podobnych opłat np. za zwiedzanie klifu w Gdyni Orłowie).

 

Pieniądze. Walutą jest koreański won (1000 WON = 2,4 zł). Największy banknot to 10,000 (ok. 24 zł). Gdy chcesz kupić coś drogiego za gotówkę, pieniądze się często nie mieszczą do portfela. Bankomaty są dostępne wszędzie i z reguły obsługują wszystkie polskie karty. Pieniądze wymienia się głównie w bankach, jest bardzo mało kantorów. Kurs w bankach jest z reguły korzystny.

Dostęp do internetu. Z dostępem do internetu w większych miastach nie ma problemu – bardzo rozbudowana jest sieć PC Bangów – miejsc, gdzie można grać na komputerze i korzystać z internetu. Seul jest znany z bardzo rozbudowanej bezprzewodowej sieci. Do tego w większości kawiarni jest darmowa Wi-Fi. 

Telefony. Koreańczycy w wielu kwestiach lubią się wyróżniać – w kwestii telefonii komórkowej również. Sieć telefonii komórkowej oparta jest na innym systemie – NCTS zamiast GSM, przez co telefony z innych krajów nie działają na terenie Korei, ale równocześnie telefony koreańskie nie działają za granicą.

Aby móc dzwonić, należy kupić specjalny telefon koreański, który za to w innych krajach też działać nie będzie. Jeśli telefon jest niezbędny, najlepiej kupić używany i kartę pre-paid. Potrzebny jest do tego paszport i - najlepiej - zaprzyjaźniony Koreańczyk, bo dogadanie się po angielsku w komisach i punktach sprzedaży telefonów, mimo ich wszechobecności, do łatwych zadań nie należy.

Konkurencja między firmami działa na zasadzie oligopolu – oferty różnych sieci komórkowych różnią się od siebie w sposób wyłącznie kosmetyczny – dlatego nie ma sensu tracić czasu na porównywanie ofert – tym bardziej, że opłaty nawet za telefon w ofercie pre-paid są kilkakrotnie tańsze niż w Polsce (już za 10000 W miesięcznie można korzystać z telefonu całkiem swobodnie.

 

Wtyczki elektryczne i napięcie. Takie jak w Polsce.

Wiza. Od obywateli Polskich wiza do 60 dni pobytu nie jest wymagana. Jeśli planujecie dłuższy pobyt, należy się o nią ubiegać lub opuścić kraj, co jest jednak zdecydowanie droższą opcją. Za wizę jednokrotnego wjazdu opłata wynosi 40 USD (w ambasadzie płaci się w dolarach, a nie w złotówkach) zaś za wizę wielokrotnego wjazdu zapłacicie 80 USD. Formularz do pobrania w ambasadzie – procedura trwa do tygodnia.

 

Ambasada i placówki dyplomatyczne.

Ambasada Republiki Korei
ul. Szwoleżerów 6, 00-464 Warszawa
tel. (0-22) 559 29 00
fax (0-22) 559 29 05
e-mail: koremb_waw[at]mofat.go.kr

Wydział Konsularny:
tel. (0-22) 559 29 00
fax (0-22) 559 29 05

 

Ambasada RP w Seulu
70 Sagan-dong, Jongno-Gu
110-190 Seoul, Republika Korei
Tel.: (00-82 2) 723 96 81
Tel. dyżurny: (00-82 17) 206 77 88
Faks: (00-82 2) 723 96 80
E-mail: seul.amb.sekretariat[at]msz.gov.pl

Znasz dobrze Koreę Południową?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Gosia Podbielska - absolwentka SGH. Zwariowana i zawsze aktywna. Zawsze widzi szklankę w połowie pełną lub nawet za małą. Kocha podróże, ludzi, sporty ekstremalne i słońce. Marzy o zwiedzeniu całej Ameryki Południowej i życiu w Australii.

Grzegorz Klein - absolwent SGH. Ciekawy świata, wielki optymista. Miłośnik Eurowizji i literatury Kapuścińskiego. Każdy kraj zwiedza z ukochaną flagą Polski. Od zawsze kocha podróże i nowe wrażenia, a jego największym marzeniem jest zwiedzenie każdej stolicy świata, co skutecznie realizuje.

Obejrzyj zdjęcia z Korei Południowej.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)