Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Kirgistan - Na co uważać

Mieszkańcy. Nie musicie raczej obawiać się o swoje bezpieczeństwo. Nie należy jednak spacerować nocami po bocznych uliczkach. Czyli generalnie zasady bezpieczeństwa - jak w Polsce.

Kanty i oszustwa. Głównie taksiarze, trzeba się bardzo dokładnie dogadywać „co i za ile”. Czasami kantują przy wymianie pieniędzy. Oczywiście dobrze się zorientować w cenach zanim coś kupicie lub zanim dogadacie cenę za przejazd.

Nie polecam kupować odzieży górskiej marki North Face w sklepach firmowych w Biszkeku. Nie wiem jak to możliwe, ale wszystkie te ciuchy to podróbki, mimo iż sprzedawane w firmowych sklepach. (MP)

 

Woda. Z kranu lepiej nie pić. W miastach polecam wodę mineralną, w górach wodę prosto ze strumienia. (MP)

Ciemne miejsca. Lepiej nie włóczyć się ciemnymi uliczkami w miastach, na wsiach też. (MP)

Jedzenie. Często przygotowywane jest bez zachowania wyśrubowanych norm higienicznych obowiązujących w Europie. Mówiąc wprost, można mieć trochę sensacji żołądkowych. (MP)

Ruch drogowy. Oficjalnie prawostronny, w praktyce wielostronny. (MP)

Przyroda. (dodaj swoje informacje)

Choroby. (dodaj swoje informacje)

Szczepienia.
WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane
Żółta gorączka (żółta febra) - niekonieczne
BTP (błonnica, tężec, polio) - zalecane
Dur brzuszny (tyfus) - niekonieczne
Wścieklizna - niekonieczne
Japońskie zapalenie mózgu - niekonieczne
Meningo-koki (a+c) - niekonieczne

Trudności w poruszaniu się po kraju. Zły stan dróg, w okresie późna jesień-wiosna wiele dróg wysokogórskich może być zasypanych i nieprzejezdnych. (MP)

Autor

Mateusz Pilch - z wykształcenia wschodoznawca - specjalista od krajów Azji Środkowej, wielki miłośnik tego rejonu świata oraz gór, wina, przygód i borówki amerykańskiej. Nie znosi marudzenia i pesymistycznego nastawienia.

Maciej Jankowski - student, z zamiłowania podróżnik, odwiedził liczne kraje w Europie i Azji (Serbia, Rosja, Tadżykistan, Pakistan, Chiny…). Jego miłością są także góry, w 2008 roku spełnił jedno ze swoich marzeń i zdobył Pik Lenina (7134 m n.p.m.). Jest fanem ostrych potraw oraz herbaty. Od 2005 roku należy do Klubu Turystycznego Ekonomistów „Tramp”. W wolnym czasie lubi posłuchać dobrej, ciężkiej muzyki oraz poczytać książki o polskich wyprawach w Himalaje.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)