Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Kirgistan - Ludzie i kultura

Etykieta i zwyczaje. Nie ma drastycznych różnic kulturowych. Strój, mimo że to oficjalnie kraj islamski, raczej dowolny. Ewentualnie, w wiejskich rejonach na południu kraju (Osz, Andidżan), kobiety nie powinny być nadmiernie rozebrane. Generalnie gdy nie wiadomo jak się zachowywać, lepiej zachowywać się porządnie.

Robiąc zdjęcia ludziom bądź ich domostwom, wypada zapytać, czy można. Kirgizi są bardzo gościnni - gdy nas zapraszają, warto przyjąć zaproszenie. Sporo się pije. Gdy ktoś nie chce pić, najlepiej wykręcić się zakazami religijnymi bądź „tradycja w moim kraju jest taka, że się nie pije”. W Kirgistanie (i chyba nie tylko) powszechnie jednak wiadomo, że Polacy piją.

Poruszając się po drogach należy pamiętać, że to samochód ma zawsze pierwszeństwo.

Kupując, zwłaszcza na targach, należy się targować. Uważać szczególnie na taksówkarzy - gdy dogadujecie cenę upewnijcie się, czy jedziecie tym samochodem przy którym kierowca stoi i ile osób pojedzie. Nie należy płacić zanim dojedzie się na miejsce, choć kierowca często może prosić o pieniądze na benzynę już na starcie. (MP)

 

Mieszkańcy. (dodaj swoje informacje)

Przydatne języki. Przyda się rosyjski. Kirgiski znają tylko Kirgizi, za to wszyscy, nawet na jakimś zadupiu w górach, znają rosyjski. Coraz więcej ludzi zna angielski, jednak tylko w stopniu raczej podstawowym bądź bardzo podstawowym. Jak na całym świecie, językiem który każdy rozumie są dolary i euro. (MP)

Święta. Ciekawie obchodzone jest 8 marca święto kobiet - jedna wielka feta. W marcu obchodzony jest Nooruz czyli nowy rok. Ciekawe święto, typowe dla tego rejonu Azji, z wielką fetą obchodzi się także 9 maja (Dzień Zwycięstwa). Warto także wybrać się na obchody Dnia Niepodległości 31 sierpnia. (MP)

Jedzenie. Najciekawsze przysmaki to kumys (zsiadłe końskie mleko) oraz oko barana. Generalnie kuchnia jest jednak smaczna i w większości przypadków strawna dla naszego żołądka. Polecam szaszłyki, pielmienie (pierożki z mięsem) i lagman (zupa z mięsem warzywami i makaronem.

Latem tanio można się najeść odwiedzając lokalne bazary, na których można kupić praktycznie wszystko. Polecam pyszne owoce, odradzam mięso – zresztą  gdy zobaczycie jak jest trzymane, sami zrozumiecie dlaczego. (MP)

W miastach (Biszkek, Osh, Jalalabad) jest spory wybór. Są wyroby kuchni rosyjskiej i miejscowej, są też kebaby czy hamburgery. W górach i malutkich wioskach po drodze jedzenie jest bardzo skromne i sprowadza się do tego samego. Tłusty płyn przypominający rosół z kawałkiem kości (shorpo).

Spotyka się też jajecznicę oraz wszechobecne manty, czyli duże pyzy z mięsem i cebulą. Im bardziej na południe i im biedniejszy rejon, tym stosunek mięsa do cebuli się zmniejsza (w dolinie Ałajskiej w zasadzie w środku jest sama cebula). Godny polecenia jest plow. Jest to jedzenie kuchni uzbeckiej, ale spotykane także w Kirgistanie. Jest to specjalnie przyrządzony ryż z warzywami i kawałkiem mięsa na górze. (MJ)

 

Religia. Głównie islam, jednak poza rejonem Andidżanu i Osz raczej tylko z nazwy. Generalnie nie ma dla podróżnika żadnych restrykcji podyktowanych prawami islamu. (MP)

Co warto przywieźć na pamiątkę. Dużo fajnych pamiątek można kupić w Biszkeku na Osz Bazar. Jest dużo taniej niż w sklepach w mieście. Do kupienia dużo lokalnego rękodzieła, wszelkiej maści ciuchy, torebki i laczki w lokalne wzory. (MP)

Ciekawymi pamiątkami są ludowe czapki kirgiskie (przeważnie takie wysokie, biało- czarne). Prócz nich można znaleźć na bazarach także inne nakrycia głowy charakterystyczne dla tej części świata. Należy jednak uważać i zwracać uwagę na jakość, bo można trafić na produkty naprawdę marnej jakości. Również na bazarach można kupić ciekawe niedrogie t-shirty stylizowane na Euro 2008 lub inne wydarzenia sportowe. (MJ)

Autor

Mateusz Pilch - z wykształcenia wschodoznawca - specjalista od krajów Azji Środkowej, wielki miłośnik tego rejonu świata oraz gór, wina, przygód i borówki amerykańskiej. Nie znosi marudzenia i pesymistycznego nastawienia.

Maciej Jankowski - student, z zamiłowania podróżnik, odwiedził liczne kraje w Europie i Azji (Serbia, Rosja, Tadżykistan, Pakistan, Chiny…). Jego miłością są także góry, w 2008 roku spełnił jedno ze swoich marzeń i zdobył Pik Lenina (7134 m n.p.m.). Jest fanem ostrych potraw oraz herbaty. Od 2005 roku należy do Klubu Turystycznego Ekonomistów „Tramp”. W wolnym czasie lubi posłuchać dobrej, ciężkiej muzyki oraz poczytać książki o polskich wyprawach w Himalaje.

Obejrzyj zdjęcia z Kirgistanu.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)