Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Japonia - Transport i poruszanie się po kraju

Autobus. Na dłuższych odcinkach można polecić nocne przejazdy (oszczędza się na noclegu i rano można rozpocząć zwiedzanie). Autobusy są punktualne, klimatyzowane o wysokim standardzie. Przykładowe ceny przejazdów z Tokio do Osaki (ok 500 km) - ok. 200 zł; z Tokio do Hiroshimy (ok. 850 km) - ok 270 zł.

Minibusy/shared taxi. (dodaj swoje informacje)

Samochód. Autostrady są płatne (ok. 2,5zł/km, czyli bardzo drogo). Średnia prędkość na autostradzie to ok. 80km/h, gdyż do takiej prędkości jest ograniczenie. Na innych drogach - do 50–60 km/h. Poruszanie się drogami krajowymi i o niższych kategoriach to koszmar, ze względu na permanentną zabudowę i częste światła. Średnia prędkość - ok. 40km/h.

Obecnie nie ma możliwości wynajęcia samochodu przez osobę niemieszkającą w Japonii. Ostatnio zmieniły się przepisy i turyści nie mogą wynajmować samochodów. Można za to wynająć motocykl, co jest godne polecenia.

Promy/łodzie. W wielu miejscach konieczne! Sieć połączeń morskich jest bardzo dobrze rozwinięta. Na krótkich odcinkach pływają łodzie-tramwaje np. Hiroshima-Miyajima, na dłuższych np. Naha (Okinawa) - Kagoshima (Kiusiu) -
duże promy. Rejs z Kiusiu na Okinawę trwa około 24h i kosztuje ok. 250zł, w sali wieloosobowej.

Pociągi. Najszybciej poruszać się można pociągami – punktualne, bezkolizyjne i dojeżdżają do centrum miasta. Aby ograniczyć koszty można wykupić Japan Rail Pass na usługi linii JR. Karnety są 7, 14 i 21 dniowe.

Cena karnetu zależy od klasy pociągów, jakimi będziemy jeździć. Karnety uwzględniające przejazdy zwykłymi pociągami i pośpiesznymi (bez sinhansena i nozomi) będą tańsze: 7 dni – ok. 600 zł, 14 dni – ok. 950 zł, 21 dni – ok. 1200zł. Karnet uwzględniający shinkanseny będzie dużo droższy: 7 dni – ok. 800 zł, 14 dni – ok. 1300 zł, 21 dni – ok. 1650 zł.

Autostop. Autostop bardzo słaby. Rzadko kto się zatrzymuje, jakby nie wiedzieli o co chodzi. Jedyna możliwość to łapanie samochodów na parkingach lub stacjach benzynowych, gdzie można spróbować porozumieć się z kierowcą.

Taksówki. Dość drogie (ok. 7zł/km, plus opłata na wejściu). Należy pamiętać, że tylne drzwi pasażerowi otwiera kierowca, specjalnym przyciskiem koło siebie. Często kierowca oddzielony jest od tylnego siedzenia grubym pleksi.

Riksze. Raczej jako atrakcja turystyczna w Kioto, Nara czy Tokio.

Rower. W miastach można wynająć rower, co ułatwia przemieszczanie się. W Japonii rower to bardzo popularny środek transportu, jest bardo dobra sieć ścieżek rowerowych, parkingi dla rowerów.

Samolot. Koszty przelotów wewnętrznych wynoszą od około 650zł do 1000 zł w jedną stronę, w zależności od długości trasy. Jednak jeśli bilet wykupi się odpowiednio wcześniej lub podróżuje się w niskim sezonie, cena może spaść nawet do 350zł. Trzeba pamiętać, że lotniska są dość daleko od centrum miast, więc należy doliczyć koszty dojazdów.

Metro. W wielu miastach najszybszy środek transportu (np. w Tokio, Osaka, Kioto, Jokohama). Bilet kupuje się przed wejściem na peron, opłata w zależności od długości trasy. Często stacje metra połączone są z kolejką podmiejską, polecamy ten środek transportu szczególnie w Tokio.

Tramwaj. Wygodny środek transportu, nie stoi w korkach i można podziwiać widoki. Linie tramwajowe są np. w Hiroshimie, Kumamoto, Nagasaki. Cena jak za miejski autobus.

Kraje, do których łatwo się przedostać. Korea Południowa. Najlepiej promem z Fukuoki lub z Shimonoseki.

Przewodnicy
  • Anna Szymczak (Honsiu, Kiusiu, Sikoku, wyspy Riukiu. fotografiapodroznicza.pl)
  • Marcin Szymczak (Honsiu, Kiusiu, Sikoku, wyspy Riukiu. fotografiapodroznicza.pl)
Autorzy

Anna i Marcin Szymczakowie - Wspinali się w Ałtaju, górach Elburs, Alpach Japońskich, Himalajach i Pamirze. W boliwijskich Andach zdobyli sześciotysięcznik, a w Tien-Szanie przemierzyli pieszo jeden z dłuższych lodowców górskich. Zmierzyli się z Jedwabnym Szlakiem w Zachodnich Chinach, Uzbekistanie i Iranie. Autorzy albumów: „Boliwia – Tybet Ameryki” oraz „Japonia – od tropików Okinawy po zabytki Kioto”. Prowadzą portal www.fotografiapodroznicza.pl.

Obejrzyj zdjęcia z Japonii.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)