Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Japonia - Informacje praktyczne

Ceny. Niski budżet w Japonii to problem. Najtańsze noclegi na polach kempingowych - od 25 zł/os. Dobrze rozwinięta sieć schronisk młodzieżowych, nocleg na sali wieloosobowej - od 75 zł/os.

Mała butelka wody, zielonej herbaty i inne napoje gazowane - 2,5 zł; napój 1,5l – 6 zł.
Obiad np. w stylu chińskim w najtańszym barze - 15zł; można w zwykłym sklepie kupić tzw. Obento i poprosić o podgrzanie w mikrofalówce, cena od 10 zł.

Przemieszczanie się po kraju jest dość kosztowne. Przejazd szybkim pociągiem shinkansen lub nozomi to koszt rzędu kilkuset złotych. Np. Tokio–Osaka, ok. 300 zł/os (3 godz. jazdy, ok. 470km). Tokio–Hiroshima ok. 370 zł/os (5 godz. jazdy, ok. 700 km).

Średni budżet na jeden dzień z noclegami w schroniskach młodzieżowych i jazdą tanią komunikacją: 150 – 200 zł/os.

 

Geografia kraju. Najbardziej zurbanizowane jest wybrzeże Japonii, a szczególnie południowe brzegi Honsiu. Można tam mówić o permanentnym mieście, ciągnącym się wzdłuż całej linii brzegowej. Jest to też obszar najbardziej rozwinięty przemysłowo i rolniczo. Ze względu na duże oddalenie od stolicy i innych dużych miast, najspokojniejszymi rejonami jest Hokkaido i Sikoku.

Japonia to wybitnie kraj wyspiarski. Rozciągłość południkowa archipelagu wynosi 3800 km. W jego skład wchodzi około 4000 wysp i wysepek o bardzo zróżnicowanej wielkości. Japonia położona jest w sąsiedztwie najgłębszych rowów oceanicznych na Ziemi (np.: Rów Japoński – 8472 m p.p.m., Rów Izu-Ogasawara – 9810 m p.p.m.). W połączeniu z najwyższymi szczytami, na terenie kraju, tworzy się jeden z najwyższych grzbietów górskich na świecie o wysokości 12 – 13 tysięcy metrów.

Obserwuje się tu intensywną działalność wulkaniczną i sejsmiczną, która jest ściśle związana z położeniem archipelagu w tak zwanej „okołopacyficznej strefie ognia”. Na terenie Japonii znajdują się 32 czynne lub drzemiące wulkany mające kształt typowych stożków. Wiele wulkanów (na przykład Aso-san, Sakura-jima czy Unzen-dake) wybucha z bardzo dużą częstotliwością. Najwyższy szczyt Japonii – Fuji-san (3776 m n.p.m.) jest również wulkanem, jednak drzemiącym (ostatnia erupcja miała miejsce w 1707 roku). Japonię uznaje się za jedno z najbardziej wulkanicznych państw świata.

Na terenie Japonii występuje około 20 tys. gorących źródeł. Największe skupiska źródeł występują w rejonie Noboribetsu (Hokkaido), Beppu (Kiusiu), Onikobe i Narugo (Honsiu).

Japonia należy również do najbardziej aktywnych sejsmicznie obszarów na świecie. Ze wszystkich wstrząsów skorupy ziemskiej, aż 10% występuje na terytorium tego kraju. Przeciętnie notuje się tu pięć tysięcy wstrząsów w ciągu roku, w tym około tysiąc odczuwalnych dla człowieka.

Na obszarze Wysp Japońskich niziny zajmują tylko około 15% terytorium kraju i ukształtowały się w pobliżu oceanu lub mórz, czyli na wybrzeżu. Około 80% terytorium Japonii zajmują wyżyny i góry. Pasma górskie znajdują się w wewnętrznych częściach wszystkich czterech wysp. W centralnej części Honsiu znajdują się najwyższe pasma górskie, które ze względu na swoją rzeźbę i duże wysokości nazywane są Alpami Japońskimi. W tej części wyspy zlokalizowanych jest aż jedenaście szczytów przekraczających swą wysokością trzy tysiące m n.p.m.

Lasy zajmują ponad 67% powierzchni Wysp Japońskich. Roślinność dzięki korzystnym glebom i sprzyjającym warunkom klimatycznym jest bardzo ekspansywna i trudna do opanowania przez człowieka. Obszarami najbardziej wylesionymi są niziny położone w depresjach oraz tereny nadbrzeżne, które zostały zagospodarowane rolniczo i osadniczo. Wraz z oddalaniem się od obszarów zurbanizowanych stopień zalesienia wzrasta, tak że wnętrze wysp to las nie do przebycia.

 

Pieniądze. Japonia to kraj wysoko rozwinięty, więc nie ma najmniejszego problemu z dostępem do bankomatów czy banków.

Dostęp do internetu. W miastach kafejki internetowe, także w hotelach i schroniskach młodzieżowych, ale nie wszystkich.

Telefony. Dostęp do sieci komórkowej doskonały na terenach zaludnionych, wzdłuż dróg. W głębi wysp może zanikać, ze względu na gęstą roślinność i górzysty teren.

Wtyczki elektryczne i napięcie. Napięcie 110V, wtyczka typu Japońskiego/USA/Kanada (dwa płaskie bolce).

Wiza. Wiza nie jest potrzebna. Pobyt turystyczny do 90 dni.

 

Ambasada i placówki dyplomatyczne.

Ambasada Japonii w Warszawie
ul. Szwoleżerów 8, 00-464 Warszawa
tel. (0-22) 696 50 00; fax (0-22) 696 50 01

Wydział Konsularny:
tel. (0-22) 696 50 05; fax (0-22) 696 50 06
www.emb-japan.pl

Ambasada RP w Tokio
2-13-5 Mita, Meguro-ku, Tokyo 153-0062
Tel.: (00-81 3) 57 94 70 20
Tel.dyżurny: (00-81 3) 57 94 70 20
Faks: (00-81 3) 57 94 70 24
E-mail: polamb[at]poland.or.jp
www.tokio.polemb.net

Konsulat Generalny RP w Osace
Honorowy Konsul Generalny Pani Kazuko Takashima (języki: japoński, angielski)
Kita-ku, Dojimahama 1-4-16
Aqua Dojima Nishi-kan 18F
c/o Kyoei Steel Ltd.
Osaka 530-0004
Japan
Tel.: (00-81 06)63 46 53 26
Faks: (00-81-06) 6346-5324
E-mail: ktakashima[at]poland.org.jp

Przewodnicy
  • Anna Szymczak (Honsiu, Kiusiu, Sikoku, wyspy Riukiu. fotografiapodroznicza.pl)
  • Marcin Szymczak (Honsiu, Kiusiu, Sikoku, wyspy Riukiu. fotografiapodroznicza.pl)
Autorzy

Anna i Marcin Szymczakowie - Wspinali się w Ałtaju, górach Elburs, Alpach Japońskich, Himalajach i Pamirze. W boliwijskich Andach zdobyli sześciotysięcznik, a w Tien-Szanie przemierzyli pieszo jeden z dłuższych lodowców górskich. Zmierzyli się z Jedwabnym Szlakiem w Zachodnich Chinach, Uzbekistanie i Iranie. Autorzy albumów: „Boliwia – Tybet Ameryki” oraz „Japonia – od tropików Okinawy po zabytki Kioto”. Prowadzą portal www.fotografiapodroznicza.pl.

Obejrzyj zdjęcia z Japonii.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)