Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Indonezja - Informacje praktyczne

Ceny. Jawa najtańsza, Bali droższa, Trawangan drogi - tam nawet wodę pitną trzeba przywieźć z Lomboku, Lombok tani.

Ceny są zdecydowanie wyższe niż w innych krajach Azji SE. Tani nocleg to wydatek od 80 do 150 tys. rupii. Transport też jest drogi, zwłaszcza na Bali i mniej turystycznych miejscach (Celebes, Papua). Transport lotniczy to kilkaset złotych za połączenie.

Duży talerz cap cai (smażony makaron z jarzynami i mięskiem) - 8-15 tys. IDR (2-4 zł). Szklanka owoców zmiksowanych z lodem 3-5 tys. IDR (80 gr-1,20 zł). Woda (air minum) 1,5-3 tys. IDR.
 
Ceny uzależnione od miejsca: kaki lima (skrzyżowanie piecyka z rikszą) najtaniej, warungi ciut droższe itd.

Transport z Bali (Ubud) na Gili Trawangan - 250-400 tys. (sam prom, kupowany na miejscu) lub 700 tys. IDR (mikrobus, prom, mikrobus, prom), kupowany w biurze podróży w Ubud.

Chińska pralnia w Ubud: 10 T-shirtów, 3 pary jeansów, 4 ręczniki - 37 tys. IDR (9 zł).

Średni budżet zależy od zasobności portfela i zaplanowanych atrakcji, bo bilety wstępu dość drogie i często w dolarach (Prambanan 10 USD, Bali Bird Park 24 USD, muzeum balijskie malarstwa Puri Lukisan 40 tys. IDR). (AK)

Zaskakująco drogi jest Kalimantan, który może być nawet droższy niż Bali – trudno znaleźć warung, w którym pełen posiłek będzie tańszy niż 20 tysięcy rupii (około 6 zł). Oczywiście zależy to od posiłku – najdroższe są ryby i kurczak, najtańsze soto, sate czy gado-gado.

Ceny w miejscach bardziej odludnych strasznie skaczą ze względu na to, że do wszystkiego trzeba doliczyć koszty transportu.

Benzyna (choć ilooktanowa tego nikt nie wie) kosztuje 4500 rupii. (GD)

 

Geografia kraju. Najlepsza infrastruktura jest na Jawie, inne wyspy, poza określonymi regionami, pozostają w tyle. Możecie mieć trudności również w poruszaniu się po wyspach ze względu na słaby stan dróg i nieregularny transport publiczny.

Indonezja ma trzy strefy czasowe: czas zachodnio-indonezyjski (GMT +7) obejmuje Sumatrę i Jawę, czas centralno-indonezyjski (GMT +8) obejmuje Bali, Lombok, Flores, Kalimantam i Sulawesi, czas wschodnio-indonezyjski (GMT +9) obejmuje Moluki i Papuę. (AA)

 

Pieniądze. Bankomaty w większych ośrodkach turystycznych stoją i są czynne. Poza tym łatwo znaleźć kantor wymiany. Można sobie porównać kursy i wybrać najkorzystniejszy. Mowa oczywiście o centrach turystycznych i większych miastach na Jawie lub Bali. Na Trawanganie tylko kantor wymiany - po baaardzo niekorzystnym kursie, więc lepiej zaopatrzyć się w rupie na Bali. I uważać na kantory w Kucie - oszukują przy wymianie. (AK)

Trzeba mieć ze sobą zapas gotówki, jeżeli wybieracie się gdzieś poza miasto, duże skupisko ludzkie.

Karty kredytowe – najlepiej Visa lub Master - są przyjmowane tylko w droższych hotelach, restauracjach, sklepach i tym podobne. (AA)

 

Dostęp do internetu. W centrach handlowych, sturbucksach i tym podobnych ma darmowe wifi o prędkości wołającej o pomstę do nieba, więc to dla desperatów. (GD)

Nie mieliśmy żadnego problemu z dostępem do sieci w miastach Jawy, Bali, Lomboku. Nawet na Trawanganie poza hotelami były ze dwie kafejki (buty trzeba było zostawiać na zewnątrz). Cen nie pamiętam, ale jakieś symboliczne. Nie było też problemu z przegraniem zdjęć na CD, nawet w środku nocy. (AK)

Ceny w kafejkach internetowych wahają się od trzech do siedmiu tysięcy rupii (czyli od jednego do dwóch złotych) za godzinę. (AA)

 

Telefony. Karty lokalne są dostępne wszędzie i warto się zastanowić nad tą opcją – sms międzynarodowy w większości sieci wynosi w granicach kilkudziesięciu groszy. (GD)

Telefony komórkowe na wszystkich czterech wyspach działały bez problemu, nawet pokazywały naszą lokalizację. Stawek roamingu nie znam, ale gdyby były wysokie - na bank bym zapamiętała. Po 3-4 tygodniach komórki zaczęły świrować od wilgoci, jednej nie odratowaliśmy. (AK)

Przy dłuższym pobycie najlepiej jest kupić lokalny numer, dostępny w każdej budce sprzedającej doładowania do karty sim (jest ich mnóstwo w każdym mieście).

Najlepiej korzystać z karty Simpati, ma najlepszy (największy) zasięg. (AA)

 

Wtyczki elektryczne i napięcie. Takie jak w Polsce. (AK)

Wiza. Najpopularniejsza jest wiza trzydziestodniowa, którą można kupić na lotnisku przy wjedzie. Koszt - 25 dolarów, płatne gotówką. Ta wiza jest ważna równo 30 dni wliczając dzień przylotu, nie jeden miesiąc! Przy dłuższym pobycie trzeba przed przylotem wyrobić sobie wizę w Ambasadzie Indonezji w Warszawie. Paszport musi być ważny przez jeszcze co najmniej 6 miesięcy.

Wylatując za granice z dowolnego lotniska w Indonezji trzeba zapłacić 150 tysięcy rupii w gotówce. Natomiast przy lotach lokalnych płaci się na lotnisku 40 tysięcy rupii w Dżakarcie lub 30 tysięcy rupii na innych dużych lotniskach. (AA)  

 

Ambasada i placówki dyplomatyczne.

Ambasada Republiki Indonezji w Warszawie
ul. Estońska 3/5, 03-903 Warszawa
tel. (0-22) 617 51 79, 617 51 08
fax (0-22) 617 84 51
e-mail: info[at]indonesianembassy.pl
www.indonesianembassy.pl

 

Ambasada RP w Dżakarcie
Jl. H.R. Rasuna Said Kav. X Blok IV/3
12950 Jakarta Selatan, Indonezja
Tel.: (00-6221) 252 5938 do 40
Faks: (00-6221) 252 5958
E-mail: poljkt[at]dnet.net.id
www.jakarta.polemb.net 

Konsulat RP w Bandungu
Konsul honorowy Maria Jolanta Pawłowska-Budiman (języki:polski, angielski)
Jalan Bukit Pakar Utara no 75, 40198 Bandung, Indonezja
Tel.: (00-6222) 250 3765
Faks: (00-6222) 250 7998
E-mail: mariola[at]bdg.centrin.net.id, mariolapawlowska[at]hotmail.com

Konsulat RP w Surabaya
Konsul Honorowy, Soedomo Mergonoto (jęz. indonezyjski, chiński, angielski)
Jl. Embong Ploso 12, Surabaya 60271, Indonezja
tel.: (00-62-31) 547-15-60
fax: (00-62-31) 545-09-41
e-mail: Secretary_sdm[at]yahoo.com

Konsulat RP w Denpasar
Konsul Honorowy, Marihot Sihombing (jęz. indonezyjski, angielski, polski)
JL. Petitenget 11/1C, Kerobokan Kelod 80361, Kuta Utara
Denpasar, Indonezja
tel.: (00-62-828) 361-43-29
fax: (00-62-828) 361-7321-65
e-mail: consul[at]balipolandconsulate.com, info[at]balipolandconsulate.com
www.balipolandconsulate.com

Autor

Aldona Kalinowska - Pracuje, żeby podróżować, podróżuje, żeby żyć. A wszyscy jej w tym przeszkadzaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaają! Pomiędzy podróżami robi to, co prawie wszyscy: pracuje, wychowuje dziecko, karmi męża, szkoli psa i myśli o dżonkach na zatoce Ha Long i dzbanach w Laosie.

Gosia Drewa - Skończyła jedne studia, rzuciła drugie i pojechała na rok do Indonezji. Z wykształcenia polonistka, powołania życiowego wciąż poszukuje, bo musi być przecież związane z podróżowaniem. Uwielbia poznawać kulturę dalekich krain, a Indonezyjczycy mówią o niej hebat – pełna energii i niemogąca ustać w miejscu.

Anna Adamczyk - 10 lat doświadczenia w Indonezji. W tym czasie zwiedziła prawie cały kraj, a na dłużej zatrzymała się na Jawie, Bali i Sumatrze. Na co dzień zajmuje się planowaniem odległych wypraw po tym kraju.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)