Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Indie - Informacje praktyczne

Ceny. Indie są krajem tanim, ale trzeba się targować praktycznie wszędzie. Przykładowe ceny:

Jedzenie:
Woda 1 litr. – 12 rs. Herbata - 5-10 rs. Kawa w knajpie - 15- 30 rs. Lassi - 15-20 rs. Sok – 10 (ulica) do 25 (knajpa). Owsianka - 20-35 rs. Omlet z 2 jajek z cebulą i pomidorami - 20-30 rs. Tosty z masłem 4 sztuki - 15-20 rs. Obiad 70-250 rs (ceny w restauracjach, gdzie chętnie stołują się turyści), w lokalnych knajpkach 25-40 rs (tam, gdzie turyści zwykle nie zaglądają, chyba, że nie ma nic innego w okolicy, co wcale nie znaczy, że jedzenie jest tam niedobre). Ciapati – 3 rs. Napój but. 0,33 – 10 rs. Cola 0,25 lub 0,33 w knajpie – 25 rs. Piwo - 50-125 rs (w zależności od miejsca i rodzaju).

Przejazdy autobusami i pociągami są tanie. O ile nie wybieracie wersji exclusive, np.:
Bilety kolejowe Agra-Amritsar (kupowane w Delhi) - ok. 211 rs/os
Bilet autobusowy Jaipur–Agra 159 rs/os 
Bilet autobusowy Amritsar–Jammu - 140 rs/os
Bilet autobusowy Leh-Manali - 900rs/os (AM)

Autobus z Vagator do Hampi: 400 INR.
Pociąg z Bangalore do Kanniyakumari (wagon sypialny najniższej klasy): 480 INR. (KC) 
 
Wstępy do zabytków dla turystów są znacznie wyższe niż dla tubylców - można płacić w dolarach lub rupiach; warto przeliczyć sobie kurs, ponieważ czasem bardziej opłaca się zapłacić w dolarach. Średnie ceny wstępów: 60-250 rs (Tadż Mahal 750 rs), w wielu miejscach trzeba zapłacić dodatkowo za aparat (średnio ok. 30 rs) lub zostaniecie poproszeni o jego przechowanie w specjalnej szafeczce. (AM)

Hotele 200- 450 rs za pokój dwuosobowy, w zależności od hotelu i miejsca (cena za pokój z reguły z wiatrakiem, ale bez klimy), ale można spać i taniej, z tym, że wtedy trzeba się nastawić na bardzo spartańskie warunki. (AM) Najtańsze noclegi kosztowały mnie 1 USD za pokój. W pokoju mata do spania, ewentualnie materac, prysznic – woda ze studni. Tanich hotelików jest mnóstwo, pamiętać należy tylko, żeby twardo się targować.

Przykładowe opłaty za noclegi za dobę, za osobę (2007 r) (1 USD = ok. 40 INR):
Delhi – 150 INR.
Kunniyakummari – 125 INR.
Agra – 100 INR.
Varkala – 125 INR.
Gokarna – 65 INR.
Paradise Beach – 25 INR.
Hampi – 25 INR.
Mumbai – 150 INR.
Pushkar – 50 INR.
McLeod Ganj – 100 INR (brakło sił na targowanie) ...i tak dalej.

Najdroższy nocleg trafił się w Bombaju – 12 zł na osobę (ze śniadaniem); dwuosobowa chatka na plaży w Goa – 10 zł; średnio można liczyć 5 zł za osobę. Pociąg – ok. 12 zł za 500 km. (DZ)

Dzienny budżet to spokojnie 20 zł. (KC)

Nie zgodzę się, z Kasią, że dzienny budżet spokojnie wynosi 20 zł. Oczywiście można za tyle przeżyć nic nie robiąc i siedząc w jednym miejscu, żywiąc się zupkami chińskimi przywiezionymi z Polski. Ale po co? Przy noclegu w średniej klasy hotelu, 3 posiłkach w restauracjach, nasz średni budżet dzienny na dwie osoby wynosił zwykle 80-90 zł. (DZa)

Ceny wstępu do zabytków dla miejscowych są 15-50 razy niższe. W połowie przypadków dotyczy to obywateli Indii, ale w połowie osób z meldunkiem (Residential Permit). Ideałem jest posiadanie RP, ale czasami wystarcza pokazanie indyjskiego prawa jazdy. Fałszywkę można bez problemu kupić na bazarach (rozsądna cena 500 rupii) – większość ludności posługuje się fałszywkami na wypadek kradzieży. Jeśli strażnik przy wejściu będzie kręcił nosem, warto sprawdzić inne bramy (np. przy Victoria Memorial w Kalkucie). Żadne dokumenty, nawet moje legalne papiery nie działały w Agrze. (RP)

 

Geografia kraju. Indie obejmują rozległe terytorium Półwyspu Indyjskiego i jego nasady oraz archipelagi: Andamanów i Nikobarów na Oceanie Indyjskim oraz Lakkadiwów (Lakszadwip) na Morzu Arabskim. (AM)

Północ – Himalaje, północny-zachód – Pustynia Thar, wschód – delta Gangesu i Brahmaputry, południe – wyżyna Dekan ograniczona przez Wschodnie i Zachodnie Ghaty. W większości klimat zwrotnikowy-monsunowy jednakże w niektórych regionach monsunu nie ma (Ladakh). Indie to kraj wyżynny, na północy górzysty. (DZa)

Od północnego zachodu Indie graniczą z Pakistanem, od północy z Chinami i Nepalem, na północnym wschodzie z Bhutanem, Myanmar (Birmą) i Bangladeszem. Od południowego wschodu granicę tworzą wody Zatoki Bengalskiej, a od południowego zachodu Morza Arabskiego. Granice z Pakistanem i Chinami nie są ostatecznie uregulowane. Terytoriami spornymi pozostają obszary Kaszmiru, Dżammu i Arunaczal Pradesz.

Uwagę zwraca względna izolacja Półwyspu Indyjskiego od świata zewnętrznego, wynikająca z warunków geograficznych. Od północy bariera tworzona przez Himalaje utrudniała dotarcie do Indii drogą lądową, a dotarcie z pozostałych stron możliwe było tylko drogą morską. Dogodne warunki naturalne w północnej części kraju sprawiły, że region ten stał się kolebką jednej z najstarszych cywilizacji.

Największa gęstość zaludnienia (300-700 mieszk./km²) występuje na północy, wzdłuż niziny Gangesu u jego ujścia oraz na południu Indii (w Kerali ponad 1000 mieszk./km²). Słabo zaludnione są tylko peryferyjne rejony kraju: pustynia Thar na północnym zachodzie, Himalaje i górzyste rejony na wschodzie. Stopień urbanizacji, pomimo dość znacznej migracji do miast wzrasta bardzo wolno (ponad 70% stanowi ludności zamieszkuje obszary wiejskie). Przyczyną tego jest stosunkowo słaby rozwój przemysłu i innych gałęzi gospodarki. Do najbogatszych stanów należą Kerala i Pendżab. (AM)

 

Pieniądze. 1 rupia indyjska = 100 pajs (paisa) (INR).

Lepiej zabrać ze sobą zapas gotówki - dolary albo euro bez problemu wymienicie w kantorach, których jest sporo praktycznie w każdym mieście. Można też wymienić pieniądze w hotelu, z tym, że z reguły po gorszym kursie niż w kantorze. Lepiej zabrać ze sobą nowe banknoty, właściciele kantorów często nie chcą przyjmować dolarów sprzed 1998. Jeśli wymieniacie większą ilość gotówki (np. całej grupy), warto się targować o lepszy kurs.

W Indiach funkcjonuje Western Union, więc w razie potrzeby możecie spokojnie poprosić kogoś o dosłanie nam pieniędzy.

Po przylocie warto wymienić pieniądze na lotnisku na samym początku tylko 20-30 USD - starczy to wam na opłacenie przejazdu do centrum, pierwszy nocleg w hotelu, wodę i śniadanie. (AM)

Dobrym pomysłem jest zabranie czeków podróżnych – nie ma problemu z ich wymianą (w razie kradzieży jesteście w stanie odzyskać pieniądze). Bankomaty – tylko miastach. Na prowincji praktycznie nie istnieje taka instytucja. (DZa)

W Indiach w większych miastach jest bardzo dużo bankomatów CitiBank. Większość studentów udających się na stypendium otwiera w Polsce konta Citi, bo wypłaty są bezprowizyjne, a przeliczenia walutowe dosyć korzystne. (RP)

 

Dostęp do internetu. Powszechnie dostępny. Czasem może być problem z łączem (np. w Ladakhu lub na głębokiej prowincji), cena zwykle idzie wtedy do góry. (DZa) Cena zależy od rejonu kraju np. w Delhi zapłacicie za godz. 10 rs, w Lehu - 45rs. (AM)

Telefony. Z zasięgiem telefonów komórkowych w miastach nie ma problemu. Na prowincji jest gorzej. Roaming jest drogi, więc najlepiej ograniczyć się do SMS-ów. Tańszą opcją jest korzystanie z budek telefonicznych. Nawet w najmniejszych miejscowościach można znaleźć charakterystyczne punkty z napisem: PCO/STD/ISD, co oznacza, że możecie tam wykonać rozmowę lokalną, międzystanową i międzynarodową. (DZa) Cena za połączenie na numer stacjonarny do Polski jest rożna w zależności od miejsca: od kilku do kilkunastu rupii za minutę. (AM)

Niemal zawsze telefony są dostępne też w kafejkach internetowych. Na miejscu można kupić indyjską kartę SIM, z tym że jej załatwianie może potrwać nawet dwa dni, bo żeby ją kupić potrzebujecie m.in. ksera paszportu – nie wnikałam w szczegóły, powiedziano mi tylko, ze każdy numer miejscowegotelefonu komórkowego jest w Indiach rejestrowany i to trochę trwa. (AM)

Najbardziej popularne prepaidy to Airtel i Vodafone. Wystawienie karty SIM kosztuje 150 rupii. Potrzeba do tego 1-3 zdjęć paszportowych, ksera paszportu i dowodu zameldowania w Indiach. Przyjezdnym łatwiej kupić SIM w miejscach turystycznych, gdzie obsługa jest przyzwyczajona do meldunków w postaci rachunków z hotelów. Po 30 dniach można spodziewać się telefonu od konsultanta, który zażąda przesłania jakiś indyjskich dokumentów – należy wtedy wytłumaczyć mu, że jest się turystą i upewnić się, że zrozumiał, inaczej SIM zostanie zablokowany. (RP)

 

Wtyczki elektryczne i napięcie. Brytyjskie, 3-pinowe. (DZ)

Wiza. od 11 stycznia 2010 wiza turystyczna to wiza sześciomiesięczna, maksimum dwukrotnego wiazdu z zastrzeżeniem że między wyjazdem i drugim wjazdem musi być minimum 2 miesiące.

Wizy turystyczne wydaje Ambasada Indii w Warszawie (ul. Rejtana 15). Należy złożyć następujące dokumenty: paszport, wypełniony wniosek, dwa kolorowe paszportowe zdjęcia, ksero biletu lub potwierdzenia rezerwacji. Okres ważności wizy to maksymalnie 6 miesięcy (wielokrotnego wjazdu). Koszt: 186 zł. Dokumenty składać można od 9.00 do 12.00, od poniedziałku do piątku (z wyjątkiem środy). (KC)

Obowiązuje opłata wylotowa  w wysokości ok. 5,5 USD. (AM)

Wiza obowiązuje od daty wystawienia (bardzo ważne, wiele ludzi myli datę wystawienia z datą wjazdu).

W przypadku wystąpienia o wizę studencką trzeba przedstawić dokumenty z uczelni i listy polecające. Procedura w przypadku wizy pracowniczej jest bardzo długa (ambasada konsultuje to m.in. z indyjskim odpowiednikiem MSWiA), trwa od 6 tygodni wzwyż. (RP)

 

Ambasada i placówki dyplomatyczne.

Ambasada Republiki Indii w Warszawie
ul. Rejtana 15 m. 2-7, 02-516 Warszawa
tel. (0-22) 849 58 00, 849 62 57, 849 68 50
fax (0-22) 849 67 05, 849 85 05
e-mail: goi[at]indem.it.pl
hoc.warsaw[at]mea.gov.in
www.indianembassy.pl

Ambasada RP w New Delhi
Chanakyapuri, 50-M Shanti Path
New Delhi 110021
Tel.: (00 91 11) 414 96 900
Faks: (00 91 11)268 71 914
E-mail: polemb[at]airtelmail.in
www.newdelhi.polemb.net

Konsulat Generalny RP w Mumbaju
Manavi Apartments, 2nd Fl., 36, B.G. Kher Mag
Malatura Hill, Mumbaj 400 006
Tel.: (00 91 22) 2363 3863 do 4, (00 11 22) 2363 3663
Faks: (00 91 22) 2363 3376, (00 11 22) 2363 4601
E-mail: poland[at]vsnl.com
www.polishconsulate.com

Autorzy

Dominik Zawadzki - zafascynowany kulturą i przyrodą Azji Południowej (zwłaszcza Indie – w sumie 4 miesiące w podróży, Sri Lanka, Pakistan). Wraz z żoną Sylwią od 8 lat podróżują po miejscach dalekich i bliskich.

Anna Maciejowska - absolwentka geografii oraz Studiów Blisko- i Dalekowschodniach UJ. Pilot wycieczek, były współpracownik klubu podróży ”Obieżyświat”, obecnie współpracuje z biurem podróży„TOP”  (www.top.turystyka.pl). Współorganizatorka wypraw do krajów Azji Południowej (Indie, Pakistan, Nepal), na Bliski Wschód (Turcja, Syria, Jordania, Liban) oraz na Zakaukazie (Gruzja i Armenia). Cztery lata mieszkała i pracowała w Irlandii. Pasjonatka Indii, fotografii, fajki wodnej i dżinu  z tonikiem.

Radek Pawłowicki - uwielbia wędrówki górskie: prowadził wyprawy w Góry Północnoalbańskie, w azerski Kaukaz, w Kodar i Wielki Sajan na Syberii. Dwukrotny prezes Klubu Turystycznego Ekonomistów TRAMP. Mieszkał i studiował w Indiach pod Delhi przez dziewięć miesięcy. W Indiach najbardziej lubi jazdę na motorze pod prąd na autostradzie. Więcej na www.buka.livenet.pl/voyage/indie

Kasia Czupryńska - Ślązaczka nad morzem i dziennikarz-inżynier. Zawsze tęskni za podróżami i żeglowaniem już po pierwszej porcji pierogów i kęsie pieczonej gęsi po powrocie skądkolwiek.

Obejrzyj zdjęcia z Indii.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)