Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Hong Kong - Transport i poruszanie się po kraju

Autobus. Po Hong Kongu jeżdżą dwupiętrowe autobusy, tak zwane Doubledeckers. Można nimi całkiem sprawnie zwiedzać miasto, gdyż są tańsze od metra, a do tego dojeżdżają prawie wszędzie. Przystanki, trasy i ceny są bardzo dobrze i logicznie oznaczone. Przejazd kosztuje w zależności od strefy, od dwóch dolarów hongkondzkich, płatne przy wejściu. Funkcjonują również autobusy nocne.

Ciekawostką jest, że Hong Kong jest jedynym miastem na świecie, gdzie jeżdżą dwupiętrowe tramwaje. Jazda jest rozrywką samą w sobie, gdyż tramwaj przypomina trochę stare dobre czasy kolonialne, a do tego jest niezłym sposobem na pooglądanie wyspy w spokoju (tramwaje są zazwyczaj niezbyt zatłoczone). Podobnie jak w autobusach, płaci się przy wejściu (trzeba mieć zgodne), wrzucając pieniądze do specjalnej maszyny (od dwóch dolarów hongkondzkich).

 

Minibusy/shared taxi. Brak.

Samochód. (dodaj swoje informacje)

Promy/łodzie. Najsłynniejszym promem jest Star Ferry, łączący Wyspę Hong Kong z Kowloon (w kilku miejscach, główne to łączące Tsim Sha Tsui z Central). Koszt - od półtora do sześciu dolarów hongkondzkich (w zależności od trasy i tego, czy płyniemy na górnym, czy dolnym pokładzie).
 
Łodzie są również głównym środkiem transportu na pozostałe wyspy. Pamiętać należy, że z wyjątkiem promów do Makau i specjalnych okazji typu święta, wszystkie promy na Outlying Island odpływają z wyspy Hong Kong (na prawo od terminalu Starr Ferry), wszystko jest dobrze oznaczone.

Podróżowanie promami jest tańsze niż metrem.

 

Pociągi. (dodaj swoje informacje)

Autostop. (dodaj swoje informacje)

Taksówki. Bardzo drogie, mimo taksometrów.

Riksze. (dodaj swoje informacje)

Rower. (dodaj swoje informacje)

Samolot. (dodaj swoje informacje)

Metro. Metro jest jednym z lepszych i droższych w Azji. Pociągi jeżdżą punktualnie, są czyste i dobrze oznakowane. Linie przecinają całe terytorium SRA. Jest naprawdę drogie: od czterech dolarów hongkondzkich.

Kraje, do których łatwo się przedostać. Chiny. Żeby wjechać do Chin potrzebujecie wizę, którą możecie załatwić w Hong Kongu. Jeśli macie wizę chińską i wjedziecie do Hong Kongu, to ją tracicie (chyba, że wiza jest podwójna). Hong Kong traktowany jest jako osobny kraj, do którego możecie wjechać na paszport w każdej chwili i pozostać tam 90 dni.

Przewodnicy

Znasz dobrze Hong Kong?

Uzupełnij jego opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Michał Lubina - jest doktorantem Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ. Zjeździł z plecakiem większość krajów Azji, docierając lądem najdalszych zakątków Rosji, Chin, a także Indii, Pakistanu, Iranu czy Bangladeszu. Autor przewodników po Litwie i Rosji oraz licznych wystaw fotograficznych – m.in. z Rosji, Chin czy Armenii. Przewodnik i autor programów po Chinach w Klubie Laurazja (www.laurazja.pl). Fascynuje się Dalekim Wschodem, a Chinami w szczególności, o których związkach z Rosją pisze doktorat. W latach 2009/10 stypendysta Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Pekinie. Właśnie powrócił z półtorarocznego pobytu w Azji.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)