Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Hong Kong - Ludzie i kultura

Etykieta i zwyczaje. Wyspa Hong Kong i Kowloon są bardzo międzynarodowe – zobaczycie tam prawie wszystkie nacje świata. Większość mieszkańców Hong Kongu to Chińczycy, potomkowie emigrantów z Południa Chin (głównie Kanton, Fujian). Stąd też etykieta będzie podobna, jak w Chinach, z tym, że w niektórych aspektach bardziej tradycyjna (na przykład w świątyniach odczuwa się większą powagę i rzadko kiedy można robić zdjęcia, a nigdy w salach pamięci przodków), za to w innych – dużo bardziej otwarta (150 lat przebywania z Europejczykami swoje zrobiło). Słowem: zwyczaje jak w Chinach, złagodzone przez nieustanny kontakt z Zachodem.

Mieszkańcy. Mają silne poczucie bycia wyjątkowym. Szczególnie ostatnio, gdy do miasta napłynęła fala imigrantów z kontynentu. Wobec swoich braci z Chin zachowują się wyniośle, z wyższością, czasem wręcz pogardą. Turysta tego nie odczuwa.

Przydatne języki. Angielski.

Święta. (dodaj swoje informacje)

Jedzenie. Nie ma czegoś takiego, jak uliczni sprzedawcy, jest za to sporo małych sklepików, gdzie można kupić jedzenie na wynos. Jest tu dużo cukierni, a słodycze są naprawdę dobre. Piekarnie są powszechne, a chleb jest smaczny. Podobnie jest z mlekiem.

Restauracje są drogie, nawet bardzo, ale, jako że w Hong Kongu mieszkają głównie Chińczycy, znajdziecie mnóstwo relatywnie tanich knajpek i barów, gdzie zjecie smacznie i niedrogo. Zazwyczaj usytuowane są one „konspiracyjnie”, w małych uliczkach, przy targach, w przecznicach głównych dróg.

 

Religia. Buddyzm i taoizm. Widoczny jest islam, chrześcijaństwo trochę mniej.

Co warto przywieźć na pamiątkę. Tradycyjnie z Hong Kongu przywozi się wszystko to, co związane z Chinami: kaligrafię, malowidła, sztukę dekoracyjną i tym podobne.

Przewodnicy

Znasz dobrze Hong Kong?

Uzupełnij jego opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Michał Lubina - jest doktorantem Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ. Zjeździł z plecakiem większość krajów Azji, docierając lądem najdalszych zakątków Rosji, Chin, a także Indii, Pakistanu, Iranu czy Bangladeszu. Autor przewodników po Litwie i Rosji oraz licznych wystaw fotograficznych – m.in. z Rosji, Chin czy Armenii. Przewodnik i autor programów po Chinach w Klubie Laurazja (www.laurazja.pl). Fascynuje się Dalekim Wschodem, a Chinami w szczególności, o których związkach z Rosją pisze doktorat. W latach 2009/10 stypendysta Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Pekinie. Właśnie powrócił z półtorarocznego pobytu w Azji.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)