Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Hong Kong - Informacje praktyczne

Ceny. Nocleg: od 10 do 15 dolarów amerykańskich na dzień.

Jedzenie: od 7 do 10 dolarów na dzień.

Transport: 10 dolarów na dzień.

Dosyć tanie są bilety na zwiedzanie, muzea są wręcz za darmo.

 

Geografia kraju. Wyspę Hong Kong, mniej więcej w połowie, przedziela łańcuch gór.

Nowe Terytoria są największą częścią Hong Kongu i składa się na nie kilka wysp. Są niezwykle zróżnicowane, od małych wysepek, po ogromny półwysep ciągnący się aż po Chiny. W skład Nowych Terytoriów wchodzą również tzw. Zewnętrzne Wyspy (Outlying Islands), z największą Lantau. Ogólnie większość terenu jest pagórkowata, bądź górzysta.

 

Pieniądze. Walutą Hong Kongu jest Dolar Hongkongijski (HKD), waluta międzynarodowa, wszędzie wymienialna. 1 USD to około 8 HKD.

Bankomaty są na każdym kroku, również w bankach międzynarodowych, takich jak HSBC i prawie wszystkich chińskich. Z wymianą kasy nie ma problemu. Kantory są wszędzie, od lotniska poczynając, na Nowych Terytoriach kończąc. Prawie zawsze należy się targować o kurs (spora część kantorów jest w rękach przybyszów z subkontynentu indyjskiego, z którymi trzeba bardzo uważać w kontaktach pieniężnych). Najlepiej wymieniać dolary, bądź silne waluty azjatyckie, czyli te pieniądze, które są tutaj w najczęstszym obiegu. Euro nie jest najlepszym pomysłem, bo choć wymienicie je bez problemu, to kurs nie będzie zbyt dobry.

Najgorszym miejscem do wymiany (poza lotniskiem) są kantory na Kowloonie, zaraz koło przystani promowej, i te na Nathan Road. Niezłym – na Wyspie Hong Kong przy Gloucester Road, nieopodal Times Square.

 

Dostęp do internetu. Nie ma problemu z kawiarenkami, choć często są one ukryte i przypominają nory (właściciele oszczędzają na każdym metrze kwadratowym). Ceny mniej więcej takie jak w Polsce.

Wystrzegać się należy bijącej w oczy ogłoszeniem kawiarenki zaraz przy przystanku Star Ferry w Kowloonie – jest bezwstydnie najdroższa w całym mieście.

Wi-Fi: dostęp na poziomie zachodnim.

 

Telefony. Nie ma problemu z zasięgiem, tylko w niektórych górach się urywa, ale to sporadyczne przypadki.

Roaming jest drogi. Nie ma problemów z kupnem karty SIM, wszystko jest po angielsku.

 

Wtyczki elektryczne i napięcie. Brytyjskie wtyczki na 3 bolce.

Wiza. Obywatele polscy mogą przebywać w Hong Kongu 90 dni bez wizy, na paszport.

 

Ambasada i placówki dyplomatyczne.

Konsulat Generalny RP w Hongkongu
I radca: Przemysław Jenke
Chiny, Hongkong, 183 Queen's Road East, Rooms 3505-6 level 35,
Tel.: 00 852 2840 0779
kgrphk[at]netvigator.com
www.hongkongkg.polemb.net

Ambasada Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie
ul. Bonifraterska 1, 00-203 Warszawa
tel. (0-22) 831 38 36
fax (0-22) 635 42 11; telex 813589 china pl
www.chinaembassy.org.pl

Przewodnicy

Znasz dobrze Hong Kong?

Uzupełnij jego opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Michał Lubina - jest doktorantem Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ. Zjeździł z plecakiem większość krajów Azji, docierając lądem najdalszych zakątków Rosji, Chin, a także Indii, Pakistanu, Iranu czy Bangladeszu. Autor przewodników po Litwie i Rosji oraz licznych wystaw fotograficznych – m.in. z Rosji, Chin czy Armenii. Przewodnik i autor programów po Chinach w Klubie Laurazja (www.laurazja.pl). Fascynuje się Dalekim Wschodem, a Chinami w szczególności, o których związkach z Rosją pisze doktorat. W latach 2009/10 stypendysta Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Pekinie. Właśnie powrócił z półtorarocznego pobytu w Azji.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)