Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Hong Kong - Highlight

Hong Kong nie przypomina kontynentalnej metropolii: miasto jest czyste, zadbane, przyjazne mieszkańcom, dobrze oznakowane, o znakomitym i działającym jak w zegarku transporcie. Do tego to prawdziwe megapolis, multietniczny i wielokulturowy tygiel. Od 150 lat fascynująco miesza się tu to, co stare, z nowym, chińskie z zachodnim, azjatyckie z europejskim, a do tego jeszcze dochodzi indyjskie, amerykańskie, japońskie, żydowskie, rosyjskie. W Hong Kongu na każdym kroku czuje się wielki świat.

A jednak duch tego miasta jest bardzo chiński. Tego nie widać na pierwszy rzut oka, lecz gdy się w niego wgłębi, ten duch uderza. To chińskość dyskretniejsza, bardziej tradycyjna, a przede wszystkim mało proletariacka. Ludzie są mili i serdeczni. Nikt nie pluje. Nikt się nie wpycha. Nikt nie jest bucem. Ludzie mówią sobie „dziękuję” i „przepraszam”. Hong Kong jest znakomitym przykładem tego, że jednak można Chińczyków ucywilizować, nauczyć angielskiego i zasad świata Zachodu. I że oni, wyrobiwszy się światowo, ogładziwszy się, nie tracą przez to nic ze swojej chińskości. A zyskują na tym wszyscy.

(Michał Lubina)

Przewodnicy

Znasz dobrze Hong Kong?

Uzupełnij jego opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Michał Lubina - jest doktorantem Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ. Zjeździł z plecakiem większość krajów Azji, docierając lądem najdalszych zakątków Rosji, Chin, a także Indii, Pakistanu, Iranu czy Bangladeszu. Autor przewodników po Litwie i Rosji oraz licznych wystaw fotograficznych – m.in. z Rosji, Chin czy Armenii. Przewodnik i autor programów po Chinach w Klubie Laurazja (www.laurazja.pl). Fascynuje się Dalekim Wschodem, a Chinami w szczególności, o których związkach z Rosją pisze doktorat. W latach 2009/10 stypendysta Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Pekinie. Właśnie powrócił z półtorarocznego pobytu w Azji.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)