Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Filipiny - Transport i poruszanie się po kraju

Najpopularniejsza forma transportu lądowego na większych odległościach to autobus. W miastach taksówki, Jeepney, trycykle, riksze. Na prowincjach między wsiami można poruszać się trycyklem, jeśli odległości nie są większe niż 20km. Najlepiej przemieszczało mi się chyba wynajmując motocykl z kierowcą. Ci kasują albo za kurs, albo można się dogadać np. na cały dzień. Dla żądnych przygód i mocnych wrażeń polecam habal–habal. W miastach nielegalny. Motor z deską zamiast siedzenia, tak żeby jednocześnie mogło jechać nawet 7 osób. (MK)

Autobus. Kursują na dłuższych trasach i występują w różnych standardach, od super luksusowych z tylko 27 wielkimi rozkładanymi fotelami (te jeżdżą zazwyczaj na nocnych, długich trasach), aż po stare rozklekotane graty z drewnianymi ławkami i klimą w postaci otwartych okien.

Ceny ze stycznia i lutego 2009:
- Autokar z lotniska w Clark do Manili (do Clark lata z KL Air Asia ) - 350 za osobę (2.5h jazdy).
- Autokar z Legazpi do Manili (10-11h) – od 600 do 920 w zależności od standardu
- Autobus z Manili do Batangas (2-3h) – 175
- Autobus z Manili do Baguio (6h) – 430
- Autobus z Baguio do Sagady (6h) – 220
- Autobus z Banaue do Manili – 400 (MB)

 

Minibusy/shared taxi. Jeepney – dla twardzieli z nadmiarem czasu. Nie mają ustalonych przystanków. Trasy nie są nigdzie rozpisane. Na przedniej szybie widnieje tylko tabliczka stacji początkowej i końcowej, a z tyłu autobusu „kasjer i nagabywacz” wykrzykuje miejsca przez jakie dany autobus jedzie. Jeśli potraficie odszyfrować co on tam wrzeszczy, macie szanse dostać się tam gdzie zmierzacie. Koszt przejazdu to około 10 PHP/osobę, ale rzadko się zdarza, że dojedziecie tam gdzie chcecie, jadąc jednym tylko Jeepney. Z reguły konieczne są przesiadki. Bardzo wolna forma transportu. Dostanie się do centrum miasta może zająć nawet dwie godziny, podczas kiedy taksówka pokona ten sam dystans w 15 minut. (MK)

To podstawowy środek transportu na krótkich trasach (np. pomiędzy dzielnicami miasta, albo sąsiednimi miejscowościami).

Ceny ze stycznia i lutego 2009:
- Jeepney z Sagady do Bontoc (45min) – 45
- Jeepney z Bontoc do Banaue (2.5h) -  150
- Jeepney z Pilar do Donsol - 15
- Jeepney z Donsol do Legazpi (2h) – 72
- Minivan z El Nido do Puerto Princesa (6h) – 600 za osobę (MB)

 

Samochód. (dodaj swoje informacje)

Promy/łodzie. Świetny, dość szybki i relatywnie tani środek transportu między wyspami - jednak tylko tymi nieznacznie oddalonymi od siebie. Uwaga na małe łódki - zwane bangka. Ich małe silniczki nie są dość silne by stawić się sile fali. Rejs taką dłubanką, przy wietrznej pogodzie może zakończyć się wywrotką. (MK)

Między sąsiednimi wyspami łodzie kursują często. Między tymi bardziej od siebie oddalonymi zazwyczaj raz dziennie lub kilka razy w tygodniu. Firm przewozowych jest bardzo dużo i zazwyczaj każda obsługuje tylko jeden kierunek lub jeden region.

Uwaga – na wszystkich lotniskach i w portach pobierana jest dodatkowa opłata, tzw. terminal fee. W portach jest to od 15 do 30 za osobę.

W portach dodatkowo pobierana jest dodatkowa opłata dla bagażowych za załadowanie bagażu na prom. Wynosi ona zazwyczaj 50 za sztukę bagażu.

Ceny ze stycznia i lutego 2009:
- Łódź z Coron do El Nido (8h) – 2200 za osobę
- Prom z Cebu do Tagbilaran na wyspie Bohol (Ocean Jet) – 520
- Prom z Tagbilaran do Dumaguate – 650
- Prom z Cebu do Masbate (14h) – 990 za osobę, miejsce leżące w dużej klimatyzowanej sali (około 80 łóżek). Za 540 jest łóżko na otwartym pokładzie.
- Prom z Masbate do Pilar na południu wyspy Luzon – 400
- Banka z Batangas do Puerto Galera (1.5h) - 200 (MB)

 

Pociągi. (dodaj swoje informacje)

Autostop. Nie widziałem, nie próbowałem, raczej nie polecam, ze względu na bezpieczeństwo. (MK)

Taksówki. Dość szybki środek transportu w przystępnej cenie. W Manili nigdy nie płaćcie ceny jaką podaje kierowca – zwykle trzykrotnie wyższa niż wskazania taksometru. Nie dajcie się nabrać na bajki o różnych taryfach, nieczynnym taksometrze itp. W stolicy utarło się naciąganie turystów, więc twardo stawiajcie na swoim. Konsultujcie cenę, zanim zgodzicie się na kurs, spytajcie kilku taksiarzy – zejdą z ceny wobec konkurencji.

W Davao możecie nie patrzeć na taksometr w ogóle. Burmistrz miasta zatroszczył się dość skutecznie o praworządność swoich mieszkańców. (MK)

 

Riksze. Tricykl, czyli motocykl z dospawaną budką na dwóch pasażerów i bagaż – tańsza wersja taksówki. Jeżdżą tam, gdzie życzy sobie tego klient i oficjalnie kasują za osobę za każdy przejechany kilometr. Czasem oficjalny cennik wisi w środku budy więc warto to sprawdzić. Jeśli cennika nie ma można się spodziewać kosmicznych cen typu 100p za 5 minut jazdy więc trzeba się ostro targować. (MB)

Z reguły poruszają się po niewielkich wyznaczonych rejonach (osiedlach) – od 4 do 7 PHP od osoby. Warto spytać kierowcę o cenę zanim wsiądziemy i upewnić się że wie, dokąd dokładnie chcemy się dostać. Dobre na krótkich dystansach. Jeśli ktoś jest wysoki, cena może być wyższa niż za ten sam kurs osoby niższej. Kilka razy mi się to zdarzyło – różnica szła o 1 czy 2 peso, więc nie kruszyłem kopii tylko ze szczerym śmiechem płaciłem. Taksówka w Davao – w obrębie miasta powinniśmy dojechać prawie wszędzie za mniej więcej 60–70 PHP. (MK)

 

Rower. Moim zdaniem za gorąco i wilgotno (33'C i wilgotność w okolicach 95%). Tylko dla najtwardszych. (MK)

Samolot. Opłaca się w komunikacji między głównymi wyspami, znacznie bardziej niż promy, które kosztują tyle samo, są jednak nieporównywalnie wolniejsze. Koszt przelotu np.: Manila - Davao to ok. 4000 PHP (ceny zmieniają się w zależności od pory roku). Jeśli planujemy zwiedzić kilka wysp, dobrze zapytać o bilet łączony - często wychodzi trochę taniej, ale wtedy musimy trzymać się grafika lotów. (MK)

Na Filipinach samolot ma jak największy sens z racji odległości. Największą sieć połączeń ma Cebu Pacific. Generalnie są punktualni. Plusem jest dosyć nowa flota. Inne tanie lokalne linie lotnicze to SeaAir i Zest Airways.

Uwaga – na wszystkich lotniskach i w portach pobierana jest dodatkowa opłata, tzw. terminal fee. Na lotniskach:
Puerto Princesa – 40
Manila, lot krajowy – 200
Manila, lot międzynarodowy – 750
Clark, lot międzynarodowy – 600 (MB)

 

Kraje, do których łatwo się przedostać. (dodaj swoje informacje)

Autor

Maciej Kuźnicki - jest podróżującym fotografikiem. Kocha oglądać świat i sprawia mu wiele radości utrwalanie tych pięknych miejsc, ludzi czy osobliwości w całej gamie sposobów i możliwości jakie oferuje fotografia. Cyfrowa matryca czy klatka filmu to dla niego tylko najprostsze z nich. Na Filipinach mieszkał przez pół roku, choć w paszporcie pozwolenia ma tylko na cztery miesiące.

Magda Biskup - zakochana w podróżach. Od kilku lat systematycznie zmienia zawody i szuka swojego miejsca na ziemi. Cztery lata mieszkała i pracowała w Australii. Wczesniej rok w Malezji. http://careerbreak.wordpress.com

Obejrzyj zdjęcia z Filipin (fot. Maciej Kuźnicki).

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)