Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Filipiny - Informacje praktyczne

Ceny. Obowiązuje waluta Filipin – Peso (PHP).
 
Lepiej zabrać ze sobą dolary niż złotówki. Choć kantorów nie brakuje, to nie jestem pewien czy da się wymienić PLN na PHP. W miastach bez problemu znajdziemy bankomat czy bank. Operacje karta w większych sklepach nie stanowią problemu, na prowincjach tylko i wyłącznie gotówka.

1 GBP = 91 PHP (średni kurs wymiany z października 2008)

Po Filipinach podróżuje się naprawdę tanio. Ceny noclegów są bardzo różne – od 100 PHP za czysty pokoik u gospodyni w wiosce, do około 1000 PHP za noc w hotelu w Davao.

Jedzenie – na ulicy 15-20 PHP, w restauracji 130 PHP. Dzienny budżet na jedzenie zależy w zasadzie od Was. Można przeżyć za 100 PHP (ok. 4 zł) - to takie minimum żeby nie głodować.

Paczka Marlboro u ulicznych handlarzy – 40 PHP, w sklepie 30 PHP. (MK)

Ceny wybranych produktów spożywczych (ceny w pesos, ze stycznia/lutego 2009): 1kg mango – 60, butelka wody 1.5l – 20-30, obiad w „food court” w centrum handlowym – około 65-75, obiad/kolacja w typowej turystycznej knajpie – od 100 do 300 w zależności od miejsca i tego co się zamawia. Internet – od 15 do 60 za godzinę, w zależności od miejsca. (MB)

 

Geografia kraju. Filipiny to ponad 7200 wulkanicznych wysp, z czego ponad 2 tys. jeszcze nie zamieszkanych. Północna część kraju (Luzon) to głownie teren górzysty, z nieco chłodniejszym klimatem, w wyższych partiach. Metro Manila - ponad 10-milionowe miasto to stolica Filipin, a tym samym największa metropolia na wyspie Luzon. Jedno z najbardziej zaludnionych i zanieczyszczonych miast świata. W samym mieście smog jest ciężki do zniesienia dla niewprawionych płuc. Między innymi dlatego nie zabawiłem tam długo.

Jeśli planujecie podróż do północnych części Luzon w czasie pory deszczowej, warto przed wyjazdem sprawdzić, czy drogi którymi planujecie się poruszać są przejezdne. Często po ulewnych opadach, zdarzają się obsunięcia ziemi, co dość skutecznie wstrzymuje ruch na pewien czas. Dodatkowo w czasie pory monsunowej lepiej zostawić sobie zapas czasu – zdarza się że podróż przy niesprzyjających warunkach pogodowych może wydłużyć się nawet dwukrotnie. 

Południe – region Mindanao - obfituje natomiast w piękne plaże. Niestety niewiele jest tu dzikich plaż. Większość została zagospodarowana i przekształcona w resorty wypoczynkowe. Wejście jest prawie zawsze płatne. Największe miasto – Davao. Z jednej strony osłonięte zatoką, z drugiej - liczącą sobie 2954m Mount Apo, najwyższą góra archipelagu. Davao wolne jest więc od sztormów, burz i tornad. Nawet w porze deszczowej, możemy liczyć na piękną słoneczną pogodę w ciągu dnia. Średnia temperatura rzadko spada poniżej 30'C. Noce obfitują w opady w porze deszczowej. Często ulice pokrywają się basenami wody w ciągu kilku zaledwie minut. (MK)

 

Pieniądze. Kantory często znajdują się wewnątrz supermarketów (zwane MALL), np. w butiku jubilerskim. Raczej nie ma szyldów – money exchange. Najlepiej zapytać ochroniarza albo w jednym z butików. Tak jak pisałem, lepiej zabrać ze sobą dolary amerykańskie czy brytyjskie funty. Nie spotkałem się nigdzie z kursem peso/zloty. Na prowincjach niestety musicie mieć gotówkę. (MK)

Bankomaty są wszędzie. Nie ma problemu z wybraniem pieniędzy. Bez problemu można też wymieniać dolary czy euro w bankach. (MB)

 

Dostęp do internetu. W mall'ach nierzadko zdarzają się spoty Wi-fi. Kafejki internetowe są powszechne (w miastach). (MK)

Powszechny jest bezpłatny wi-fi w centrach handlowych, restauracjach typu McDonald’s, ale też w większości hoteli. W kafejkach internetowych płaci się od 15 do 60 pesos za godzinę (w zależności od miejsca. Najdrożej było na Panglao). (MB)

 

Telefony. Kupiłem tam kartę pre-paid lokalnego operatora za 300 PHP. Starcza na jakieś 300 smsów. Nie używałem roamingu. (MK)

Wtyczki elektryczne i napięcie. 220V/60Hz, wtyczki jak Amerykańskie – dwa płaskie, blaszkowate bolce. (MK)

Wiza. Obywatele Polski mają prawo wjazdu i pobytu do 21 dni bez posiadania żadnej wizy, pod warunkiem okazania biletu wylotowego z Filipin. Niekoniecznie powrotny do miejsca z którego przylecieliście. Wystarczy, że będzie na nim że opuścicie terytorium Filipin przed upływem 21 dni. Jeśli nie wiecie jak długo zamierzacie zostać, polecam kupić najtańszy możliwy bilet na lotnisku w Manili, upewnijcie się tylko ze po przekroczeniu odprawy celnej będziecie go mogli zwrócić.

Poproście o dokładny adres miejsca gdzie możecie bilet oddać, najlepiej włącznie z sąsiednimi charakterystycznymi budynkami. Kierowcy w Manili nie zawsze są w stanie skojarzyć adres z miejscem. Generalnie w biurach podróży wystarczy tylko powiedzieć ze chcecie bilet wszystko jedno gdzie – byle minąć odprawę. Panie na pewno będą świetnie wiedziały czego Wam trzeba. Mnie zajęło jakieś dwie godzinki zwrócenie biletu. Pani w biurze trochę marudziła, że procedura zwrotu zajmuje trzy dni i że muszą wystawić czek, a w ogóle to osoba zajmująca się tym, jest akurat na lunchu i będzie za godzinę. Ja zacząłem biadolić, że mam samolot do Davao za trzy godziny, i że muszę go złapać bo tam znajomi mnie odbierają, i że co ja biedny biały żuczek zrobię w wielkiej Manili przez trzy dni, jak one będą mi czek wystawiać. Byłem chyba przekonujący, bo zapłaciły mi w gotówce, skserowały tylko paszport na wszelki wypadek.

Po przedłużenie wizy trzeba aplikować w Lokalnym Urzędzie Imigracyjnym. Na wizytę w UI trzeba założyć długie spodnie (kobiety - zakryć nogi oraz ramiona i dekolt), zakryte buty. Wizę przedłuża się jednorazowo maksymalnie na 38 dni. Koszt to około 3500 PHP. Cena każdego kolejnego przedłużenia jest coraz niższa. Wymagane jest jedno zdjęcie wizowe (koszt czterech zdjęć to 60 PHP) - w Davao można zrobić je w Victoria Plaza Mall, po przeciwnej stronie ulicy. (MK)

 

Ambasada i placówki dyplomatyczne.

Nie ma ambasady Filipin w Polsce. Właściwa - na Węgrzech.

Ambasada Republiki Filipin
H-1026 Budapest, Gábor Áron utca 58
tel. (0-0 36 1) 200 5523,
200 5524, 200 5526
tel. kom. (0-0 3630) 202 1760
fax (0-0 36 1) 200 5528
e-mail: phbuda[at]mail.datanet.hu
consular.ph[at]mail.datanet.hu


Konsulat Generalny RP w Manili
Konsul honorowy Generalny Fernando V. Lising (język angielski)
Plaza Santiago Bldg (United Philippine Lines, Inc. Bldg)
Sta. Clara Street Intramuros
Philippines
Tel.: (00-632) 527-15-82, 527-74-91
Faks: (00-632) 527-16-03
e-mail: mailadmin[at]uplines.net

Autor

Maciej Kuźnicki - jest podróżującym fotografikiem. Kocha oglądać świat i sprawia mu wiele radości utrwalanie tych pięknych miejsc, ludzi czy osobliwości w całej gamie sposobów i możliwości jakie oferuje fotografia. Cyfrowa matryca czy klatka filmu to dla niego tylko najprostsze z nich. Na Filipinach mieszkał przez pół roku, choć w paszporcie pozwolenia ma tylko na cztery miesiące.

Magda Biskup - zakochana w podróżach. Od kilku lat systematycznie zmienia zawody i szuka swojego miejsca na ziemi. Cztery lata mieszkała i pracowała w Australii. Wczesniej rok w Malezji. http://careerbreak.wordpress.com

Obejrzyj zdjęcia z Filipin (fot. Maciej Kuźnicki).

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)