Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Chiny - Informacje praktyczne

Ceny. Nocleg - średnio 25-50Y (10-20 zł). Butelka wody 3-5Y. Zwykły lokalny autobus na trasie Lijiang-Dali (prowincja Yunnan), około 5h jazdy (200km) – 55-70Y (22-30 zł). Najwolniejszy pociąg w najtańszej klasie na trasie Datong–Xi’an (ok. 17h) – 80Y. Obiad w tanim barze 10-15Y (4-6 zł). Mając legitymację ISIC dostajecie zwykle 5-10Y zniżki w hostelach zrzeszonych w HiHostels.

Najdroższa rzecz w Chinach to bilety wstępu do atrakcji turystycznych. Ceny bardzo różne: między 20 a 150Y. W 90% miejsc uznawana jest legitymacja ISIC, wtedy cena spada o 50%. Nie jest za to respektowana legitymacja Euro26.

Średni dzienny budżet: 80-100Y na nocleg i jedzenie. Do tego doliczyć trzeba transport oraz ewentualne bilety wstępu, które u bardzo ciekawych świata plecakowiczów mogą podnieść dzienny budżet minimalny nawet 2-3-krotnie. (AB)

Chiny nie są już krajem tanim dla podróżowania w stylu backpackerskim.

Nocleg. Najbardziej opłaca się spać w tanich hotelach dla Chińczyków. Dwójka w takim hotelu wypadnie taniej niż dormitorium w hotelu (nie zawsze przyjmują tam obcokrajowców).

Transport nie jest ani drogi, ani tani. Przejazd autobusem miejskim – jeden juan, metrem – dwa do trzech juanów, taksówką od siedmiu do trzynastu juanów, w zależności od miasta. Pociągi są droższe jeśli jadą do któregoś z głównych miast, choć i tu reguły nie ma.   

Jedzenie jest bardzo tanie, szczególnie w tak zwanych xiao shi, czyli jadłodajniach dla Chińczyków – posiłek mniej niż 10 juanów. Chcąc spróbować specjałów danego regionu, należy liczyć się z trochę większym wydatkiem, na przykład słynna Kaczka po Pekińsku kosztuje od 60 do 70 juanów wzwyż. (ML)

 

Geografia kraju. Z racji faktu, iż Chiny są ogromne, można w nich znaleźć wszystko. Na zachodzie są w głównej mierze stepy Xinjiang’u, Wyżyny Tybetańskiej oraz pasma Himalajów i Pamiru od południowego zachodu. Wzdłuż północnej granicy z Mongolią ciągnie się Pustynia Gobi, natomiast południowo-wschodnie Chiny cechują się klimatem typowo subtropikalnym. Na południowym wybrzeżu aż po granice z Wietnamem można znaleźć piękne plaże i ciepłe morze.

Ukształtowanie terenu mocno determinuje środek lokomocji, jaki masz w danym miejscu do wyboru. O ile wschodnie Chiny mają świetnie rozwiniętą siatkę połączeń kolejowych, o tyle na zachód biegną dwie główne linie – do Lhasy oraz Yining pod granicą z Kazachstanem. Z drogami jest podobnie. Drogi w Tybecie i na przedgórzu Himalajów niejednokrotnie są drogami okresowymi. Często występują tam lawiny skalne i błotne obsuwiska.

Najbardziej rozwinięta gospodarczo część Chin to oczywiście wschodnie wybrzeże z Pekinem i Szanghajem na czele. Niewiele ustępują im dwa kolejne duże miasta na wschód od Szanghaju, czyli Wuhan oraz Chongquing leżące nad rzeką Jangcy. Im dalej na zachód tym biedniej. Prowincje Xinjiang, Tybet, Qinghai charakteryzują się najmniejszym zaludnieniem oraz mizerną gospodarką. Nie można też zapominać o Hongkongu, który od kilku lat znów należy do Chin i jest perełką na skalę światową. (AB)

 

Pieniądze. Obowiązująca waluta w całym kraju to yuan (RMB lub w skrócie Y). 1 Y = 0,42 zł

W dużych miastach jest sporo bankomatów, jednak im dalej w głąb kraju tym gorzej. W każdym mieście jest jednak Bank of China, w którym najlepiej wymieniać pieniądze. Kurs jest jeden, więc nie ma potrzeby szukać lepszego. Zawsze należy brać ze sobą kwitek z banku lub bankomatu na wypadek kontroli lub sytuacji, gdy chcemy z powrotem wymienić yuany na tzw. „twardą walutę”.

Poza Bank of China pieniądze można także wymienić w sklepach sieci Friendship Store oraz w lepszych hotelach (4/5 gwiazdek). Nie istnieje wymiana gotówki na ulicy.

Jadąc głębiej na prowincję lub w góry, warto mieć ze sobą rozsądny zapas pieniędzy - ok. 150Y/dzień. (AB)

Inną walutą niż juan płacić się nie da i nie uda. Dla chcących podróżować dłużej po kraju dobrą opcją może być założenie konta w chińskim banku: lepiej wybrać oddział położony w centrum jakiegoś dużego miasta. Trwa to 25 minut do 2 godzin. Polecam bank ICBC, karta kosztuje 15 juanów. (ML)

 

Dostęp do internetu. Nie ma problemu z dostępem do kafejek internetowych w większości miast. Dostęp do internetu jest standardem w hostelach dla backpackerów. Na głębokiej prowincji i na wsiach nie ma internetu.

Koszt: 7-10Y za godzinę. Coraz częściej można spotkać się z WiFi, które jest dostępne za darmo w 95% hosteli dla plecakowiczów i w sporej części średniej klasy chińskich hoteli.

UWAGA! W prowincji Xinjiang po wakacyjnych demonstracjach Ujgurów przeciwko chińskiemu okupantowi, cała prowincja za karę została odcięta od Internetu oraz międzynarodowych rozmów wychodzących i odbieranych. Sytuacja ta trwa już ponad pół roku i nikt nie wie, kiedy się skończy. Ot taki bonus dla maluczkich buntowników od Wielkiego Brata z Pekinu. Sic!. (AB)

Kawiarenki internetowe  to przeważnie wielkie sale, wypełnione setkami ludzi, najczęściej grających przez całą dobę w we wszelakie możliwe gry. Stąd też czasem może się wam zdarzyć, że sprzedawca odmówi udostępnienia Internetu, bo nie będzie mu się chciało go włączać.

Niektóre strony są blokowane, więc przykładowo o Dalajlamie w Chinach nie poczytacie (chyba, że źle). (ML)

 

Telefony. Jeżdżąc po Chinach nie opłaca się kupować lokalnej karty SIM, bo w Chinach istnieje tzw. wewnętrzny roaming między prowincjami. Chińczycy sami często posiadają dwa lub trzy telefony komórkowe/SIM karty, które zmieniają w zależności od tego, w której są prowincji.

Główna sieć komórkowa to China Mobile i jeśli ktoś chce koniecznie mieć chińską komórkę to warto skorzystać właśnie z tej sieci, bo ma ona najlepszy zasięg. Można powiedzieć, że China Mobile pokrywa 95% wschodnich Chin (wyjątkiem są przygraniczne stepy Mongolii Wewnętrznej) oraz stolice zachodnich prowincji: Lhasę, Urumczi oraz miasto Kaszgar pod granicą z Kirgistanem. Druga sieć to China Unicom – mniej popularna i o słabszym zasięgu. Obie sieci działają w oparciu o GSM 900, więc nasze telefony zdają egzamin.

Roaming polskich sieci w Chinach jest dość drogi:
Orange: 8 zł - wykonywane połączenie do Polski, 4 zł - odebrane połączenie w roamingu, 1,50 zł – wysłany SMS
Era: 9,90 zł - wykonywane połączenie do Polski, 9,90 zł - odebrane połączenie w roamingu, 1,49 zł – wysłany SMS
Plus: 11,17 zł - wykonywane połączenie do Polski, 2,71 zł - odebrane połączenie w roamingu, 1,13 zł – wysłany SMS
Play: 14 zł - wykonywane połączenie do Polski, 8 zł - odebrane połączenie w roamingu, 2,zł – wysłany SMS

Ceny z dnia 30.11.2008, dotyczą w każdym przypadku jednej minuty rozmowy lub jednego SMS-a. (AB)

W wielu miejscach, na przykład przy kioskach, stoją telefony z których za grosze możecie wszędzie zadzwonić, nie narażając się na nerwy i stres. (ML)

 

Wtyczki elektryczne i napięcie. Napięcie jest takie samo jak w Polsce. Za to gniazdka przeróżne, jednak ich główną cechą jest to, iż zawsze nasze wtyczki pasują do chińskich gniazdek, mimo że pozornie nie wyglądają tak samo. Nigdy nie spotkałem się z problemem z polskimi wtyczkami w Chinach. (AB)

Wiza. Wiza jest konieczna. Dla osób jadących lądem z Polski lub lecących samolotem bezpośrednio do Chin jedynym wyjściem jest Ambasada Chińska w Warszawie lub Konsulat w Gdańsku. Po Igrzyskach Olimpijskich sprawa wiz do Chin już się uspokoiła. Nie ma aż takich obostrzeń, jak przed Igrzyskami. Do formularza, który można ściągnąć ze strony Ambasady Chin (http://www.chinaembassy.org.pl/pol/lsyw/) warto dodać potwierdzenie rezerwacji biletu lotniczego i/lub potwierdzenie rezerwacji hotelu – przyśpiesza to wydanie wizy i nie są nam zadawane zbędne pytania: skąd, dokąd, na ile?

Indywidualna wiza wjazdowa do Chin każdego typu (jednokrotna/wielokrotna) kosztuje 220 zł. Oczekuje się na nią cztery dni robocze.

Po zaostrzeniu procedury przyznawania wiz przed Igrzyskami Olimpijskimi, obecnie znów możliwe jest ubieganie się o wizę chińską w Hong Kongu.
Nie jest pobierana opłata wylotowa. Na granicach lądowych możliwa opłata wyjazdowa: 10-15Y.

Do Hongkongu, który od kilku lat został włączony z powrotem do Chińskiej Republiki Ludowej niepotrzebne są wizy. Należy jednak pamiętać, że jeśli wjeżdziesz do Hongkongu z Chin, twoja wiza traci ważność i musisz starać się o jej ponowne wyrobienie lub wcześniej wyrobić wizę dwukrotnego wjazdu. (AB)

Ambasada w Warszawie jest czynna w poniedziałki (od 13.30 do 15.30), środy i czwartki (od 9.00 do 11.00). Szczególnie w poniedziałki lepiej być wcześniej, bo zainteresowanie jest spore i chociaż praca idzie sprawnie, to możecie nie zdążyć. Zazwyczaj wiza wydawana jest w cztery dni robocze. Można to przyspieszyć za odpowiednią opłatą, ale nie tego samego dnia.

Jeżeli chcemy pojechać do regionów typu Tybet lub / i Sinkiang (Xinjiang) to lepiej nie wpisywać tego we wniosku wizowym. Wizę dostaniecie według biletu lotniczego, będzie ona ważna od momentu wjazdu zapisaną tam liczbę dni. (ML)

 

Ambasada i placówki dyplomatyczne.

Ambasada Chińskiej Republiki Ludowej w Warszawie
ul. Bonifraterska 1, 00-203 Warszawa
tel. (0-22) 831 38 36
fax (0-22) 635 42 11; telex 813589 china pl
www.chinaembassy.org.pl

Wydział Konsularny
ul. Bonifraterska 1 (wejście od ul. Wałowej)
tel. (0-22) 831 91 29, fax (0-22) 635 58 45
e-mail: consular[at]chinaembassy.org.pl

Ambasada RP w Pekinie
1 Ri Tan Lu, Jian Guo Men Wai
100600 Beijing (Pekin), PR China
Tel.: (00-86 10) 65 32 12 35 do 37
Faks: (00-86 10) 65 32 17 45
E-mail: polska[at]public2.bta.net.cn
www.polandembassychina.net

Wydział Konsularny
Tel.: (00-86 10) 65 32 12 94 do 5
Faks: (00-86 10) 65 32 35 67
E-mail: polcons[at]public.bta.net.cn
www.pekin.polemb.net

Konsulat Generalny RP w Kantonie
63 Shamian Dajie
510130 Guangzhou, PR China
Tel.: (00-86 20) 81 21 99 93, 81 21 99 94
Faks: (00-86 20) 81 21 19 95
E-mail: plcogeca[at]public.guangzhou.gd.cn
www.consulateguangzhou.com

Konsulat Generalny RP w Szanghaju
618 Jianguo Xilu
200031 Shanghai, PR China
Tel.: (00-86 21) 64 33 92 88, 64 33 47 35, 64 74 07 65
Tel. Dyżurny: (86) 15 0000 444 808
Faks: (00-86 21) 64 33 04 17
E-mail: cgpl[at]polandshanghai.org
www.szanghajkg.polemb.net

Autor

Andrzej Budnik - absolwent turystyki na krakowskim AWF, z zawodu pilot wycieczek. Azjofil spoglądający z entuzjazmem w stronę Ameryki Łacińskiej. Uwielbia niskobudżetowe wyprawy z kategorii „hardcore”. Prowadzi dziennik z podróży www.LosWiaheros.pl. Podróżuje, aby się rozwijać i zabijać monotonię szarego życia.

Michał Lubina - jest doktorantem Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ. Zjeździł z plecakiem większość krajów Azji, docierając lądem najdalszych zakątków Rosji, Chin, a także Indii, Pakistanu, Iranu czy Bangladeszu. Autor przewodników po Litwie i Rosji oraz licznych wystaw fotograficznych – m.in. z Rosji, Chin czy Armenii. Przewodnik i autor programów po Chinach w Klubie Laurazja (www.laurazja.pl). Fascynuje się Dalekim Wschodem, a Chinami w szczególności, o których związkach z Rosją pisze doktorat. W latach 2009/10 stypendysta Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Pekinie. Właśnie powrócił z półtorarocznego pobytu w Azji.

Obejrzyj zdjęcia z Chin.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)