Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Chiny - Highlight

Chiny to kraj, który można albo pokochać albo znienawidzić, to kraj kontrastów. Bieda i przepych mieszają się ze sobą bardzo często. Chiny to także rowery, chińska zupka, herbata oraz długie kolejki, do których z każdej strony ktoś próbuje się wepchnąć.

Podróżując po Chinach nie można zapominać, że w tym kraju nie ma demokracji i wolności słowa, za to łamane są prawa człowieka. O ile na zagranicznego turystę ma to mniejszy wpływ, o tyle kolosalnie odbija się na biednych Chińczykach.

Chiny są przede wszystkim bardzo zróżnicowane. Nie można tego kraju „zaszufladkować”, czego głównym powodem jest powierzchnia, jaką zajmuje. Zupełnie inne wrażenie z pobytu w Chinach będzie mieć ktoś, kto był w Pekinie, Szanghaju i Xi’an, a zupełnie inne ktoś, komu udało się pojeździć głębiej po prowincjach i choćby dojechać lądem do Chengdu. Ten kraj zamieszkuje ponad 50 różnych narodowości, które mają niemarginalny wpływ na to, jak różnią się od siebie Chiny północno-wschodnie od południowo-wschodnich czy zachodnie od wschodnich.

Kolejna kwestia, która charakteryzuje Chiny to bardzo szybki rozwój oraz tzw. „komercyjny komunizm”. Obok czerwonych flag i sztandarów migają kolorowe reklamy sieci komórkowych oraz zachodnich koncernów. Ogromne znaczenie na Pekin wywarły Igrzyska Olimpijskie – głównie, jeśli chodzi o modernizację miasta i wyburzanie pamiętających jeszcze ostatnią dynastię chińską starych dzielnic miasta – Hutongów.

Coś, co z pewnością odczuje każdy podróżujący po wschodnich Chinach to tłok. Wszechobecny. Na ulicy, w autobusie, nie mówiąc o pociągu. Raczej dziwić nie powinien, bo Chiny to najbardziej ludny kraj naszego globu. Dziwić nie dziwi, ale nieraz przytłacza.

(Andrzej Budnik)

 

Chiny to jedna najstarszych i najbardziej zamkniętych cywilizacji świata. To kraj przez większą część swojej historii całkowicie odcięty od świata – dosłownie i w przenośni – murem. Dziś zaś dynamicznie się rozwijający, chcący nawiązać do najlepszych tradycji Państwa Środka. Chiny to państwo pewnie kroczące do miana nowego supermocarstwa. To dumne państwo. Jedno jest pewne: jeśli przeżyjecie Chiny, żaden kraj na świecie nie będzie wam straszny. Ten kraj to wyzwanie, a to dobra reklama.

(Michał Lubina)

Autor

Andrzej Budnik - absolwent turystyki na krakowskim AWF, z zawodu pilot wycieczek. Azjofil spoglądający z entuzjazmem w stronę Ameryki Łacińskiej. Uwielbia niskobudżetowe wyprawy z kategorii „hardcore”. Prowadzi dziennik z podróży www.LosWiaheros.pl. Podróżuje, aby się rozwijać i zabijać monotonię szarego życia.

Michał Lubina - jest doktorantem Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ. Zjeździł z plecakiem większość krajów Azji, docierając lądem najdalszych zakątków Rosji, Chin, a także Indii, Pakistanu, Iranu czy Bangladeszu. Autor przewodników po Litwie i Rosji oraz licznych wystaw fotograficznych – m.in. z Rosji, Chin czy Armenii. Przewodnik i autor programów po Chinach w Klubie Laurazja (www.laurazja.pl). Fascynuje się Dalekim Wschodem, a Chinami w szczególności, o których związkach z Rosją pisze doktorat. W latach 2009/10 stypendysta Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Pekinie. Właśnie powrócił z półtorarocznego pobytu w Azji.

Obejrzyj zdjęcia z Chin.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)