Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Chiny - Gdzie spać

Taniego noclegu najlepiej szukać przed dworcem kolejowym. Konkurencja między „naganiaczami” jest spora, więc łatwo się negocjuje ceny – średnio: 10-15Y.

Pekin – najtańszy hostel w Peinie to Lama Hostel (dorm za 35Y) niedaleko świątyni Lama Temple (na północ od centrum miasta).

Shanghai – Hiker Hostel niedaleko Nanjing Rd (dorm od 35Y) lub Captain Hostel, Fuzhou Rd 37, tuż przy Bund’zie.

Xi’an – Shuyuan Youth Hostel, w samym centrum tuż przy South Gate.

Chengdu – Traffic Youth Hotel, autobusem nr 28 lub 55 spod dworca kolejowego, przystanek Xin Nan Men.

Lijiang – Mama’s Naxi Guesthouse i n Old Town, 78 Wen Hua, WuYi DaYan.

Dali – Friends Guesthouse Dali Olt Town, Wenxian rd 2, tuż przy Południowej Bramie (South Gate).

Kunming – Hump On The Road (poniżej chińska dyskoteka – polecam), autobus nr 3 z głównego dworca kolejowego, przystanek Jin Bi Guang Chang przy NE Corner na trzecim piętrze.

Guangzhou – Guangzhou Youth Hostel na wyspie Shamian. Miejsce w wszechstronnym dormitory zaczyna się od 60Y, ale to na prawdę najtańsza miejscówka dla backpackera podróżującego w pojedynkę. Samo Guangzhou jest bardzo drogim miastem, gdzie najtańszy pokój dwuosobowy zaczyna się od 100Y za noc.

Niestety Igrzyska Olipijskie w 2008 roku odcisnęły mocne piętno na tym kraju w kwestii cen noclegów. Gdy jeszcze w 2005 czy 2007 roku można było znaleźć nocleg za 10-15Y od osoby, to teraz radość powinien sprawiać nocleg za 30Y! Powody takiego stanu rzeczy są dwa – wspomniany wzrost cen oraz polityka miast i prowincji względem zagranicznych turystów. I w błędzie byliby Ci, którzy zarzucą mi się mylę, twierdząc, że  tanich noclegów za 10Y w Chinach już nie ma – oczywiście są, ale prawo lokalne czy to w Pekinie czy w prowincji Xinjiang, zabrania przyjmowania nas, „białych” do przydworcowych hotelików dla Chińczyków. Zwykle usłyszymy „me jo” (nie ma) lub zostanie nam wskazany drogi hotel za rogiem. C’est la vie!

Tani, klasyczny backpacking w Chinach to już niestety mrzonka Kochani.... (AB)

Chińskie hotele wychodzą taniej niż hostele (szczególnie jeśli podróżujecie we dwójkę i więcej). Problemem jest tylko to, że nie zawsze przyjmują obcych.

Z hosteli warto polecić następujące:
Pekin - Qianmen Hostel (www.qianmenhostel.com)
Pingyao - Yamen Hostel
Chengdu - Holly’s Hostel
Nankin - Sunflower International Youth Hostel (ML)

Autor

Andrzej Budnik - absolwent turystyki na krakowskim AWF, z zawodu pilot wycieczek. Azjofil spoglądający z entuzjazmem w stronę Ameryki Łacińskiej. Uwielbia niskobudżetowe wyprawy z kategorii „hardcore”. Prowadzi dziennik z podróży www.LosWiaheros.pl. Podróżuje, aby się rozwijać i zabijać monotonię szarego życia.

Michał Lubina - jest doktorantem Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ. Zjeździł z plecakiem większość krajów Azji, docierając lądem najdalszych zakątków Rosji, Chin, a także Indii, Pakistanu, Iranu czy Bangladeszu. Autor przewodników po Litwie i Rosji oraz licznych wystaw fotograficznych – m.in. z Rosji, Chin czy Armenii. Przewodnik i autor programów po Chinach w Klubie Laurazja (www.laurazja.pl). Fascynuje się Dalekim Wschodem, a Chinami w szczególności, o których związkach z Rosją pisze doktorat. W latach 2009/10 stypendysta Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Pekinie. Właśnie powrócił z półtorarocznego pobytu w Azji.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)