Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Polinezja - Informacje praktyczne

Ceny.

Wyspy Cooka. Noclegi w backpackerskich hotelikach - od $35 NZ w górę. Tani obiad – ok. $25 NZ. Bilet na autobus jeżdżący dookoła wyspy – najlepiej kupić 10-cioprzejazdowy, kosztuje wtedy $25 NZ. Wynajem skutera - $75 NZ za 4 dni. Średni budżet dzienny z noclegiem oceniałbym na ok. $120 NZ.

 

Geografia kraju. Wyspy Cooka leżą pomiędzy Samoa i Tahiti. Składają się z dwóch archipelagów: południowego i północnego. Archipelag południowy to wyspy, które powstały przez tektoniczne wypiętrzenie rafy koralowej (Atiu, Ma’uke, Mitiaro,Mangaia), jeden atol (a właściwie połowiczny atol – ciągle w fazie powstawania – Aitutaki) oraz największa i najmłodsza – Rarotonga (dawno wygasły wulkan).

Na Rarotondze jest stolica – Avarua z parlamentem, sklepami, bankami itd. Jest to jedyne miasteczko na wyspie. Poza tym sklepiki stoją wzdłuż drogi wiodącej dookoła wyspy, która jest jedyną trasą komunikacyjną – 32 km.

Rarotonga jest bardzo górzysta w środku (450 – 650 m n.p.m.), dookoła wyspy jest płaski pierścień ok. 100 m, co sprawia, że transport może odbywać się tylko dookoła. Plaże są tylko w południowej części wyspy. Cztery małe, bezludne wysepki znajdziecie na południowym-wschodzie. Przemysłu nie ma praktycznie żadnego. Kraj utrzymuje się z turystyki i hodowli pereł na atolach północnych.

Północny archipelag to atole koralowe – Palmerston, Manihiki, Rakahanga, Penrhyn, Pukapuka, Suwarrow i jedna wyspa koralowa – Nassau.

Północny archipelag bardzo trudno dostępny, praktycznie bez turystów.

 

Pieniądze. Wyspy Cooka. Obowiązująca waluta – dolar nowozelandzki.

Bankomaty są na Rarotonga (w centrum), jeden jest na Aitutaki, na pozostałych wyspach trzeba mieć gotówkę. Wymiana - tylko w banku na Rarotonga i Aitutaki.

 

Dostęp do internetu. Kafejki internetowe są w kilku miejscach na Rarotonga.

Telefony. Telefony są, ale bardzo drogie – międzynarodowe kosztują ok. $2/min.

Wtyczki elektryczne i napięcie. Wtyczki takie same jak w Australii i Nowej Zelandii – trzy płaskie, ukośne bolce.

Wiza. Wyspy Cooka - wiza nie jest wymagana, ale pobyt nie może przekroczyć 31 dni. Jeżeli chcecie zostać dłużej, musicie postarać się o przedłużenie wizy w immigration office. Przedłużenie można dostać do 3 lub 6 miesięcy.

Wymagana jest opłata wyjazdowa - $30 NZ.

Znasz dobrze Polinezję?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Jerzy Łazarski - mieszka w Australii od 25 lat. Z wykształcenia jest inżynierem budowlanym. Hobby, pozazdrościć – podróże po Pacyfiku.

Obejrzyj zdjęcia z Polinezji.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)