Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Papua Nowa Gwinea - Transport i poruszanie się po kraju

Do stolicy Paupi Nowej Gwinei, Port Moresby, dociera się samolotem. Wydostać z niej również można tylko drogą powietrzną. Za to w górach jest już tzw. highway, główna droga łącząca góry z wybrzeżem.

Najlepiej poruszać się prywatnym środkiem transportu z kimś, kto zna kraj. Można spróbować PMV (lokalne busy), co jest bardziej ekonomiczne, ze względu na wysokie ceny paliwa.

 

Autobus. (dodaj swoje informacje)

Minibusy/shared taxi. Jeżeli nie dysponujecie własnym środkiem lokomocji, możecie skorzystać z PMV, lokalnych busów. Jednak ich komfort i bezpieczeństwo pozostawiają wiele do życzenia. Ceny za PNV nie są wysokie (przykładowo przejazd Goroka–Madang – 40 Kina / 500 km).

Samochód. Najlepszy na nowogwinejskie trasy. I to terenowy. Nie ma ograniczeń prędkości, tamtejsza policja nie posiada radarów. Jednak kiepski stan dróg nie pozwala na jazdę szybszą niż 60-80 km/h i to w najlepszych miejscach.

Warto zapinać pasy, bo policjanci mogą się do tego przyczepić, choć nie jestem pewna czy określone jest to przepisami.

 

Promy/łodzie. (dodaj swoje informacje)

Pociągi. Nie ma.

Autostop. Nie istnieje, jest zbyt niebezpiecznie.

Taksówki. Na pewno w stolicy, na lotnisku.

Riksze. (dodaj swoje informacje)

Rower. (dodaj swoje informacje)

Samolot. Na niektórych trasach jest nieunikniony. Żeby wydostać się ze stolicy – Port Moresby, trzeba polecieć samolotem do Mount Hagen, Goroka lub Madang. Również do Wawak można się dostać tylko samolotem. Ceny – kilkaset kina.

Kraje, do których łatwo się przedostać. Przez granice można się dostać do Irian Jaya – indonezyjskiej części wyspy.

Znasz dobrze Papuę Nową Gwineę?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Anna Janczewska - na zaproszenie wolontaryjnej organizacji wyjechała do Nowej Zelandii, gdzie przez rok uczyła się języka i przygotowywała do pracy w charakterze nauczyciela w Papui Nowej Gwinei. Spędziła tam przeszło trzy lata pracując w różnych placówkach oświatowych. Obecnie związana jest zawodowo z rodzinnymi stronami na Mazurach, gdzie poświęca swój wolny czas wychowywaniu synka Kubusia.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)