Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Papua Nowa Gwinea - Na co uważać

Papua Nowa Gwinea jest niebezpiecznym krajem. Przed wyjazdem przeczytaj nasz poradnik:

Mieszkańcy. Papuasi często bywają życzliwi i tacy generalnie są w istocie. Często jednak niektórzy szukają sposobności, aby okraść turystów. Lepiej więc nie nosić przy sobie większej ilości gotówki, zbyt dużo biżuterii. Torby trzymać zawsze blisko siebie. Nie afiszować się ze sprzętem elektronicznym, aparatami, telefonami komórkowymi.

Kanty i oszustwa. (dodaj swoje informacje)

Woda. Do wszystkiego używa się deszczówki, co jest zaletą, jeżeli zbiorniki do których jest zbierana są utrzymane w czystości. Lepiej nie pić jednak wody niewiadomego pochodzenia i nieprzegotowanej.

Ciemne miejsca. (dodaj swoje informacje)

Jedzenie. (dodaj swoje informacje)

Ruch drogowy. Lewostronny. Generalnie obowiązuje zasada, ze dzień trwa dopóki jest jasno, a więc od 6 rano do 6 wieczorem. Później jazda samochodem po ciemku może być ryzykowna.

Trudności w poruszaniu się po kraju. Zdarzają się czasami blokady na drogach, lokalni „raskale” domagają się opłaty za umożliwienie przejazdu. Zwykle mają przy sobie długie noże zwane bushknife’ami, ale zdarza się że mają również broń palną. Mogą być pod wpływem alkoholu lub narkotyków.

Zdarzają się również napady na busy, kiedy pasażerowie są okradani ze wszystkiego co cenne.

Poza tym fatalny stan dróg.

 

Przyroda. Piękna, zwłaszcza krajobrazy. Zwierząt jako takich jest mało. Najwięcej jest świń, które są elementem tamtejszej kultury i życia. Cudowne rajskie ptaki, ale i węże! (na wybrzeżu). Ogromne okazy różnych owadów.

Choroby. Malaria na wybrzeżu (również w Port Moresby). Nie ma jej w górach – od Kundiawy do Goroki. Trzeba uważać na żółtaczkę i HIV.

Szczepienia.
WZW A (wirusowe zapalenie wątroby typu A) - zalecane
WZW B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - zalecane
Żółta gorączka (żółta febra) - niekonieczne
BTP (błonnica, tężec, polio) - zalecane
Dur brzuszny (tyfus) - zalecane
Wścieklizna - niekonieczne
Japońskie zapalenie mózgu - niekonieczne
Meningo-koki (a+c) - niekonieczne

Znasz dobrze Papuę Nową Gwineę?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Anna Janczewska - na zaproszenie wolontaryjnej organizacji wyjechała do Nowej Zelandii, gdzie przez rok uczyła się języka i przygotowywała do pracy w charakterze nauczyciela w Papui Nowej Gwinei. Spędziła tam przeszło trzy lata pracując w różnych placówkach oświatowych. Obecnie związana jest zawodowo z rodzinnymi stronami na Mazurach, gdzie poświęca swój wolny czas wychowywaniu synka Kubusia.

Obejrzyj zdjęcia z innych krajów.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)