Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

brak nowości na liście.

Papua Nowa Gwinea - Ludzie i kultura

Etykieta i zwyczaje. Etykiety jako takiej nie ma. Papua Nowa Gwinea to nadal kraj dziki, którego mieszkańcy pozostają w ścisłym związku z tradycją i kulturą.

Kobiety nie powinny nosić kusych spódniczek i zbyt krótkich bluzeczek czy spodenek (tak jak w Europie, na przykład).

Mężczyźni często chodzą trzymając się za ręce, co nie wskazuje na ich upodobania seksualne, lecz jest po prostu zwyczajem.

 

Mieszkańcy. Papuasi. W górach żyją jeszcze ludzie, dla których biały człowiek to ktoś z innego świata (co jest poniekąd prawdą). Górale charakteryzują się mocną, krępą budową.

Mieszkańcy wybrzeża są zwykle wyżsi i bardziej smukli.

Sporo jest albinosów, ludzi o jasnych włosach i ceglastym kolorze skory. Mieszkańcy niektórych wysp (np. Bougenwille) charakteryzują się bardzo ciemną, wręcz czarną skora.

 

Przydatne języki. Angielski. Używa się również języków motu i pidgin-english. Ten ostatni jest mieszaniną języków lokalnych i angielskiego. Względnie łatwo go zrozumieć. Poza tym na Papui istnieje około 800 różnych języków.

Święta. (dodaj swoje informacje)

Jedzenie. Płody ziemi, a więc owoce i warzywa. Podstawa to słodkie ziemniaki (kaukau), taro, jam, banany, ananasy. Również ryż i wieprzowina oraz drób (kakaruk). Owoce - truskawki (w górach, cały rok), arbuzy, awokado, mango (na wybrzeżu, w sezonie) i inne. Warzywa i owoce najlepiej kupować na miejscowych marketach, gdzie ludzie sprzedają to, co wyrośnie w ich ogrodach.

W miastach można zaopatrzyć się w żywność (typu europejskiego, „supermarkety” są spotykane).

 

Religia. Różnorodność religii, od katolicyzmu (jest tam wielu polskich misjonarzy), po protestantyzm, świadków Jehowy i sekty. Poza tym istnieją miejscowe wierzenia, silnie zakorzenione w społeczeństwie.

Co warto przywieźć na pamiątkę. Pamiątki najlepiej kupować z kimś znającym miejscowe realia. Najlepiej jest kupować je na marketach, można się potargować i znaleźć coś ciekawego. W większych miastach są sklepy z pamiątkami.

Polecam bilum (rodzaj torby robiony z kolorowych nici), laplap (rodzaj spódnicy owijanej wokół bioder, z kolorowymi nadrukami), również rzeźby, maski.

Znasz dobrze Papuę Nową Gwineę?

Uzupełnij jej opis:
dołącz do Przewodników.

 

Autor

Anna Janczewska - na zaproszenie wolontaryjnej organizacji wyjechała do Nowej Zelandii, gdzie przez rok uczyła się języka i przygotowywała do pracy w charakterze nauczyciela w Papui Nowej Gwinei. Spędziła tam przeszło trzy lata pracując w różnych placówkach oświatowych. Obecnie związana jest zawodowo z rodzinnymi stronami na Mazurach, gdzie poświęca swój wolny czas wychowywaniu synka Kubusia.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)