Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

Nowa Zelandia - Ludzie i kultura

Wyświetla nowości od 1 do 6 ze wszystkich 16
Mieszkańcy

Etykieta i zwyczaje. W Nowej Zelandii nie panują szczególne zwyczaje i etykieta. Na pierwszy rzut oka to kraj w europejskim stylu - nowoczesny, przyjazny. Szczególnie nastawiony na turystykę, to wydaje się być świętością. Niezwykłą sprawą wśród mieszkańców jest swobodny sposób bycia, a szczególnie ubierania. Nowozelandczycy uwielbiają chodzić boso, a ich ulubionym kolorem jest czerń.

(AL)

Pierwsze wrażenie, jakie się nasuwa to że w Nowej Zelandii jest bardzo mało ludzi. Większość stanową biali o pochodzeniu europejskim, kolejną wyraźną grupą są Azjaci (przybyli do Nowej Zelandii wraz z Anglikami jako służba) oraz wyspiarze z Fidżi, Haiti, Samoa.

Rdzennymi mieszkańcami wyspy są Maorysi. Bardzo łatwo można ich wyróżnić spośród wszystkich innych nacji. Mają charakterystyczna urodę i ciemną karnację skóry.

(AL)

Maorysi zamieszkują głównie Północną Wyspę. Na samej północy istnieją miasta, gdzie zdarzają się często przypadki włamań do samochodów, jednak generalnie jest bardzo bezpiecznie i sympatycznie.

(MM)

Nowozelandczycy raczej są oswojeni z turystycznym charakterem kraju i już przywykli do cudzoziemców – może właśnie dlatego trudno jest się z nimi zaprzyjaźnić i raczej ciężko powiedzieć, że są wyjątkowo sympatyczni. Raczej powiedziałabym: pokojowo nastawieni i powściągliwi, choć nie do końca wiadomo, co się za tym kryje. Równie łatwo można spotkać przemiłego i pomocnego Nowozelandczyka jak i gburowatego czy nieuprzejmego.

(AL)
Przydatne języki

To wielonarodowe miejsce. Angielski to podstawa.

(AL)

Język maoryski jest widoczny w wielu miejscach takich jak tablice informacyjne, jednak niezmiernie rzadko będziesz mógł go usłyszeć. Rząd NZ bardziej dba o kulturę maoryską niż oni sami...

(MM)
Wyświetla nowości od 1 do 6 ze wszystkich 16

Autorzy

Agnieszka Lisaj - jest zadowolona, że dotarła do miejsc wymarzonych w dzieciństwie. Drogą lądową wróciła z Timoru Zachodniego. Leciała w kokpicie transportowca zaopatrującego południe Kolumbii w najpotrzebniejsze rzeczy. Gnała minibusem przez indonezyjskie południowe wyspy Alor, Flores, Sumbawę... Skusiła się na "kavę" w wiosce rdzennych Fidżijczyków. Bez celu pływała canoe po Ucayali w peruwiańskiej selvie. Ponad wszelkie materialne dobra kultury ceni sobie dym z irańskiej fajki palonej w teahousie. Jej strona: www.agalisaj.com.

Michał Mochoń - z rodziną zwiedził kempingi większości krajów europejskich i rozpoczął własne podróżowanie: Syria, Jordania, Indie, Nepal. W 2008 poza Nową Zelandią odwiedził również Wschodnie wybrzeże Australii, Wyspy Fidżi, Kalifornię, płd-zach. Chiny, Wietnam, Tajlandię i Laos, gdzie przejechał 2000 km z północy na południe chińskim skuterem, ciągnąc za sobą zespawaną przyczepą transportującą plecaki. W 2009 pragnie rozpocząć kolejną podróż dookoła świata, tym razem od Ameryki Południowej. Relacja z 2008 znajduje się na stronie http://www.pelikanochomik.blox.pl

Witek Muchowski - z wykształcenia jest fizykiem-teoretykiem i matematykiem. Pasją jego życia są ptaki i poświęca im większość wolnego czasu. Równie często wyrusza w nowe miejsca, co odwiedza znane mu zakątki (Holandię, Krym, Nową Zelandię). Pracuje w turystyce, a pisząc pojedyncze artykuły o tematyce podróżniczej i przyrodniczej sięga po swoje marzenie o dziennikarstwie prasowym.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)