Koniec Świata powie Ci dokąd warto pojechać i jak to zrobić tanio. Co więcej, powiedzą Ci o tym ludzie, którzy znają dany kraj na wylot, bo mieszkają w nim lub byli w nim wielokrotnie. Dowiesz się co zobaczyć, co zjeść, na co się szczepić, obejrzyjsz zdjęcia i posłuchasz muzyki. Jeśli jedziesz gdzieś z plecakiem, znajdziesz tu wszystko czego szukasz.


Ważne: Strona wykorzystuje pliki cookies. Więcej szczegółów w naszej Polityce Cookies.

Nowa Zelandia - Informacje praktyczne

Wyświetla nowości od 1 do 6 ze wszystkich 18
Ceny

Ogólnie mówiąc Nowa Zelandia jest droższa od Polski o 20%. Właściwie trudno powiedzieć, że coś jest wyjątkowo tanie. I paradoksem wydaje się stwierdzenie, że jest to raj dla  backpackerów, ale tak jest. Bardzo rozpowszechnione są hostele backpackerskie, ze względu na ilość młodych turystów z całego świata. To istne centra organizacyjno-towarzyskie.

Łóżko w dormie w przeciętnej jakości hotelu (bez żadnych udogodnień typu internet, biblioteczka, sala TV) to koszt od 30 zł i wzwyż. Tanio można zjeść w knajpkach szybkiej obsługi typu kebab, hamburger czy fish and chips. To koszt od 15 zł.

Ceny wypożyczenia samochodu typu „budżet”, czyli niedużego i nienowego to koszt 130-150 złotych dziennie (bez paliwa).

(AL)

Szeroko rozpowszechnione są hostele sieci BBH (Budget Backpackers Hostels), w których nocleg kosztuje 25-35 NZD, w zależności od wielkości pokoju i lokalizacji. Trudno o miejsce na rozbicie namiotu na dziko. Żywność jest nieznacznie droższa od naszej, jeżeli będziecie korzystali z sieciowych supermarketów (polecam powszechny New World).

(WM)

Trzy generalne zasady obniżenia kosztów: 1) nie śpij w hotelu, tylko w samochodzie – kombi lub vanie. 2) Kup tanio samochód, a odsprzedasz go często z zyskiem. 3) Gotuj samemu na bazie składników kupionych w markecie.

Jeśli masz więcej pieniędzy, w Nowej Zelandii znajdziesz wiele atrakcji na które będziesz mógł je wydać.

Najtańsza sieć detaliczna to przede wszystkim PAK'n Save. Kilka oczek wyżej plasuje się New World. Sieci detaliczne często wręczają bony na paliwo (rabat w wysokości kilku centów) po dokonaniu zakupów na określoną kwotę. Zakupy w sklepach na rogu, prowadzonych zazwyczaj przez Hindusów, będą dużo droższe niż te dokonane w supermarketach.

(MM)
Geografia kraju

To ziemia przepięknych gór - zbocza, które opadają prosto do Morza Tasmana albo Pacyfiku. Niesamowite tereny wulkaniczne, kryjące bulgoczące gejzery i gorące lecznicze źródła oraz majestatyczne fiordy. Za każdym zakrętem można spodziewać się diametralnie innego krajobrazu. Tempo tych zmian oszałamia.

Przez Nową Zelandię przebiegają prawie wszystkie strefy klimatyczne. Od północy zaczynając: klimat subtropikalny (gorąco, wilgotno i parno). Spotyka się gęste lasy, palmy i charakterystyczne, olbrzymie paprocie. Notabene to jeden z symboli Nowej Zelandii. Niżej klimat przechodzi w umiarkowany, a na samym południu to już prawie subarktyczny.

Godna uwagi jest linia brzegowa całej wyspy (północnej i południowej). Od pięknych rajskich plaż z białym piaskiem (Abel Tasman National Park), przez urwiste, wapienne (niebezpieczne) klify, po groźne, surowe, kamienne plaże (przylądek Thomasa Cooka, inaczej Przylądek Porywaczy). W środku kraju leżą imponujące góry i lodowce.

(AL)

Wyspa Północna zdominowana jest przez wulkany, Wyspa Południowa przez Alpy Południowe. Wyspa Północna z dwoma stolicami kraju – Auckland (gospodarczą) i Wellingtonem (polityczną). Wyspa Południowa z Christchurch i Dunedin.

Południowa Wyspa: zachodnie wybrzeże jest zawsze mokre, Alpy zatrzymują chmury idące z zachodu. Wschodnia część jest sucha. W zimie wiele dróg może być czasowo zamkniętych z powodów opadów atmosferycznych, zwłaszcza te prowadzone przez przełęcze.

(MM)

Wyspa Południowa jest znacznie rzadziej zaludniona. Oprócz dwóch głównych wysp warto zainteresować się także Stewart Island i wysepkami przybrzeżnymi (jest ich wiele, ale w czasie dłuższej podróży można wybrać 1-2).

(WM)
Wyświetla nowości od 1 do 6 ze wszystkich 18

Autorzy

Agnieszka Lisaj - jest zadowolona, że dotarła do miejsc wymarzonych w dzieciństwie. Drogą lądową wróciła z Timoru Zachodniego. Leciała w kokpicie transportowca zaopatrującego południe Kolumbii w najpotrzebniejsze rzeczy. Gnała minibusem przez indonezyjskie południowe wyspy Alor, Flores, Sumbawę... Skusiła się na "kavę" w wiosce rdzennych Fidżijczyków. Bez celu pływała canoe po Ucayali w peruwiańskiej selvie. Ponad wszelkie materialne dobra kultury ceni sobie dym z irańskiej fajki palonej w teahousie. Jej strona: www.agalisaj.com.

Michał Mochoń - z rodziną zwiedził kempingi większości krajów europejskich i rozpoczął własne podróżowanie: Syria, Jordania, Indie, Nepal. W 2008 poza Nową Zelandią odwiedził również Wschodnie wybrzeże Australii, Wyspy Fidżi, Kalifornię, płd-zach. Chiny, Wietnam, Tajlandię i Laos, gdzie przejechał 2000 km z północy na południe chińskim skuterem, ciągnąc za sobą zespawaną przyczepą transportującą plecaki. W 2009 pragnie rozpocząć kolejną podróż dookoła świata, tym razem od Ameryki Południowej. Relacja z 2008 znajduje się na stronie http://www.pelikanochomik.blox.pl

Witek Muchowski - z wykształcenia jest fizykiem-teoretykiem i matematykiem. Pasją jego życia są ptaki i poświęca im większość wolnego czasu. Równie często wyrusza w nowe miejsca, co odwiedza znane mu zakątki (Holandię, Krym, Nową Zelandię). Pracuje w turystyce, a pisząc pojedyncze artykuły o tematyce podróżniczej i przyrodniczej sięga po swoje marzenie o dziennikarstwie prasowym.

Obejrzyj zdjęcia z Nowej Zelandii.

Dodaj swoje informacje o tym kraju

Aby dodać swoją opinię, zaloguj się korzystając z poniższego formularza. Jeśli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

TypoScript object not found (lib.small_login)